
Bodavý hmyz sající krev, například komár nebo ovád, způsobí malou, pálící ranku, která později silně svědí. Žihadla včel, vos a sršňů mívají horší následky, protože obsahují jed. Lidé na hmyzí kousnutí a bodnutí reagují různě, ale ve většině případů trvají příznaky pouze jeden nebo dva dny.
Alergická odpověď na hmyzí sliny nebo jed vyvolává bolest, svědění, zarudnutí a otok na místě vpichu nebo kousnutí. Někteří lidé mohou na hmyzí žihadlo reagovat otokem dýchacích cest, někdy až těžkým šokem, který bezprostředně ohrožuje jejich život. Klíšťata přenášejí závažné nemoci, jako je encefalitida (zánět mozku) nebo lymeská nemoc (borelióza). Komáři v tropických krajích (moskyti) přenášejí nebezpečnou malárii.
PREVENCE:
Jste-li v oblasti, kde se vyskytuje bodavý hmyz, raději si zakryjte kůži oděvem. Do oken a dveří dávejte sítě. Hmyz můžete také odpuzovat, například tím, že si vystavenou kůži postříkáte roztokem pěti kapek citronelového oleje v šálku vody. Jezte česnek a užívejte vitamíny B a zinek.
LÉČENÍ:
Všeobecná opatření: Pleťové mléko s výtažkem z hamamelisu a roztokem kalaminu (hemifortit) velmi účinně tlumí svědění a pálení po hmyzím kousnutí a bodnutí. Kostka ledu, gel z aloe nebo cibulová šťáva jsou v těchto případech rovněž dobrým a osvědčeným prostředkem.
Včelí žihadlo: Odstraňte žihadlo tak, že je ze strany vyškrábnete nehtem; neberte je mezi prsty, protože tak do rány vstříknete další jed z jedového váčku vytrženého z těla včely. Pak zkuste z rány vymáčknout zbytky jedu.
Vosí žihadlo: Na ránu přiložte citrónovou šťávu, ocet nebo skořicový čaj; několikrát opakujte.
Klíště: Klíště pevně zakousnuté v kůži nejdříve zakápněte olejem nebo potřete vazelínou. Po krátké chvíli je opatrně a beze spěchu vykruťte pinzetou.
Homeopatie: Použijte krém Hypercal a užívejte Apis (pokud je rána zarudlá a oteklá), Arnica (pokud je místo rozbolavěné nebo jde o podlitinu) nebo Cantharis (převládá-li palčivá bolest).
Aromaterapie: Na bodnutí kápněte každou hodinu kapku melaleukového a levandulového oleje.
Kdy vyhledat lékaře?
- Po kousnutí klíštětem zůstane zarudlý dvorec nebo máte příznaky podobné chřipce a bolesti v kloubech.
Ihned vyhledejte lékařskou pomoc pokud... - Jde o kousnutí pavoukem nebo štírem.
- Kousnutí nebo bodnutí je v obličeji nebo v ústech, popřípadě se objeví kopřivka, dýchací obtíže, nevolnost, zvracení či mdloby.
Zdroj: Léčíme se s přírodou - Readers Digest Výběr
Komentáře (17)
- odpovědět
Srp 05, 2002- odpovědět
Srp 01, 2002- odpovědět
Feb 15, 2004- odpovědět
Feb 15, 2004- odpovědět
Feb 15, 2004- odpovědět
Bře 14, 2006- odpovědět
Čer 09, 2009- odpovědět
Říj 30, 2011- odpovědět
Říj 30, 2011- odpovědět
Čer 14, 2012- odpovědět
Zář 04, 2015- odpovědět
Zář 04, 2015- odpovědět
Črv 14, 2017- odpovědět
Črv 14, 2017- odpovědět
Črv 14, 2017- odpovědět
Srp 22, 2018- odpovědět
Srp 22, 2018Přidat komentář