Jak Dánsko přežilo hladomor a smrtící chřipkovou epidemii

Během 1. světové války bylo Dánsko následkem válečné blokády odříznuto od veškerého dovozu potravin. Dánská vláda pověřila Dr. Mikkela Hindheda, aby se pokusil najít řešení, které by zabránilo katastrofálním následkům.

Dr. Hindhede navrhl, aby veškerá krmiva pro zvířata byla dána k dispozici lidem, neboť tímto způsobem bude možné uživit stejným množstvím základních potravin daleko větší počet lidí. Plán byl přijat.

Dánsko prodalo a darovalo téměř veškerá svá jatečná zvířata a dojnice byly živeny jen travou z pastvin. Tři milióny Dánů se během válečných let živily výhradně vegetariánsky.

Výsledkem tohoto nedobrovolného pokusu bylo veliké překvapení. Kromě toho, že se Dánsko vyhnulo katastrofě způsobené hladem, zlepšilo se výrazně zdraví všech obyvatel.

Mezi říjnem 1917 a říjnem 1918 bylo v Kodani dosaženo nejnižšího stavu úmrtnosti v dánských dějinách - 34% pod průměrem od roku 1900.

Je to tím pozoruhodnější, uvážíme-li, že v ostatní Evropě v té době řádila chřipková epidemie, která si vyžádala milióny obětí. Dánsko zůstalo jako jediná evropská země před touto zhoubou ušetřeno.

Zdroj: Christian Opitz - Výživa pro člověka a Zemi

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele coroner
    coroner (anonym)

    Škoda, že tento poznatek v Dánsku už dnes skoro nikoho nezajímá. Měl by být poučný i pro obyvatelstvo ostatních států, aby se z Evropské unie nestala Evropská uhnije...

    Bře 13, 2004

Přidat komentář

Reklama

Reklama