Jak často na preventivní zubní prohlídku

OTÁZKA TÝDNE: Chodívám na preventivní prohlídku k zubaři vždycky po cca půl roce, ale letos jsem to v prvním pololetí nestihla a byla jsem na prohlídce až v červenci. Znamená to, že na druhou preventivní prohlídku už v tomto roce jít nemůžu?

ODPOVĚĎ:

Mezi dvěma pravidelnými prohlídkami u zubního lékaře, které pojišťovna každoročně dospělým v rámci prevence plně hradí, má být interval pět měsíců, resp. minimálně měsíce tři, takže na další ještě letos jít můžete.

Trochu matoucí může být, že vyhláška MZ č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách, mluví jen o jedné zubní preventivní prohlídce u dospělých, která se provádí zpravidla po uplynutí 11 měsíců od poslední zubní preventivní prohlídky. Tato prohlídka je zcela bezplatná, i bez regulačního poplatku. K jejímu vykázání pojišťovně k úhradě slouží kód “Opakované komplexní vyšetření a ošetření registrovaného pojištěnce - preventivní prohlídka“. Lékař ho může vykázat u dospělého pojištěnce jednou za kalendářní rok.

Vedle této preventivní prohlídky stanovené vyhláškou mají dospělí u zubního lékaře nárok (aniž by měli nějaké potíže) na ještě jednu prohlídku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Platí se za ni jen regulační poplatek 30 Kč. V tomto případě se jedná o kód “Péče o registrovaného pojištěnce nad 18 let věku“, který lékař pojišťovně může vykázat také jednou za kalendářní rok, a to až po kódu “zákonné“ preventivní prohlídky v témže roce.

Mezi těmito dvěma preventivními vyšetřeními je z odborného hlediska doporučeno dodržovat interval 5 měsíců, ale jestliže zdravotní stav pacienta vyžaduje prohlídku dříve, může ji lékař v odůvodněných případech provést s menším odstupem. Kombinaci kódů těchto dvou prohlídek ale nelze použít v jednom kalendářním čtvrtletí, proto druhá preventivní návštěva pacienta u zubaře musí mít odstup nejméně 3 měsíce.

Mgr. Oldřich Tichý? - VZP

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Ty slavné regulační poplatky jsou nemravnost a lumpárna. Platíme si zdravotní pojištění a pak ještě jednou přímo u doktora. Doufám, že nová vláda tuto zhovadilost zruší, tak jak to udělali nedávno v Německu.

  Říj 29, 2013
 • Obrázek uživatele Lili
  Lili (anonym)

  mám dotaz ohledně poplatku 30kč u zubaře,jednalo se o preventívnu prohlídku po půlroce ,jelikož mi zubařka nevystavila doklad o zaplacení a jeli na místě paltit 30kč ,když se jednalo o p revetníni prohídku děkuji za odpověd

  Lis 22, 2013
 • Obrázek uživatele Dasa
  Dasa (anonym)

  nevim jestli je to v poradku ale berou za kazdou navstevu, jde jim to do kapsy je to bordel.

  Lis 22, 2013
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Prý ČSSD chce poplatky zrušit a zkurvená KDU-CSL je proti zrušení.Ale je to sviňárna,vždy dříve to šlo bez poplatků a najednou by to jít nemělo?!

  Lis 22, 2013
 • Obrázek uživatele Luciena
  Luciena (anonym)

  Já jsem pro časté prohlídky, to je pak člověk hnedka pryč z ordinace a nestojí ho to tolik peněz...navíc když jsem si prohlídla obrázek na této stránce: http://www.yurmax.cz/prevence tak jsem se upřímně vyděsila a objednala k zubaři.

  Čer 08, 2015
 • Obrázek uživatele Lupen
  Lupen (anonym)

  Chci se zeptat na jednu vec.Po dlouhe dobe jsem se objednal k zubari.Nebyl jsem u ni asi deset nebo i vic let,protoze kdyz mi tehdy vrtala zuby,tak me pak bolely jeste tyden a celkove jsem byl nespokojeny s pristupem.Uz jsem nesel k puvodni,ale vybral jsem si chlapa zubare.Vse paradni,udelali mi rentgen,nasli kazy a mam za sebou prvni osetreni jednoho kazu.Pan zubar mi rekl,ze tam mam "ruzovou" plombu nebo tak neco.To jsem nejak nechapal a doma jsem se dival a fakt.Mam tam takovou ruzovobilou hmotu a ted nevim,jestli je to uz plomba,nebo jen nejaka hmota,ktera ten zub vyzdravi a zahoji a pak mi daji na dalsi navsteve normalni plombu(na ktere se dohodneme) nebo je toto uz nafurt,protoze ta ruzova je tam fakt divna.Mate s tim zkusenost?

  Říj 08, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama