Inteligentní obvaz od českých vědců

K ošetření vážných ran začnou zdravotníci od srpna používat inteligentní obvazy, které urychlují hojení. Nová bandáž je výsledkem spolupráce českých vědců a lékařů ve výzkumném klastru Nanomedic. Uskupení vzniklo před 18 měsíci a zabývá se výzkumem a vývojem produktů pro medicínu a farmacii. Na vývoji speciálních obvazů spolupracovaly české firmy s Fakultní nemocnicí Hradec Králové.

"Trojvrstvý obvaz, který umí odvádět přebytečnou tekutinu z rány a urychluje léčbu ran zasažených infekcí, diabetických ran, proleženin a bércových vředů, vznikl během několika měsíců," řekla ČTK Jiřina Shrbená ze společnosti Inova Pro.

Obvaz má tři vrstvy, které tvoří netkaná textilie, viskózové rouno a pletenina. "Klinické testy vykazovaly od počátku překvapivě dobré výsledky. Když jsme obvaz použili, rány se hojily o poznání rychleji. A sestřičky žádaly další zásilku vzorků," uvedl primář gerontologicko-metabolické kliniky královéhradecké nemocnice Luboš Sobotka.

Podle Shrbené jde o první výrobek výzkumného klastru. Ve vývoji je obvaz s generátorem molekulárního jódu, který by měl najít uplatnění v extrémních podmínkách, například ve vojenských operacích, naznačila.

Pro chronické a těžko se hojící rány se v klastru připravuje biologicky aktivní bandáž. Jde o suchý obvaz s vrstvou kyseliny hyaluronové a dalších látek, které v ráně upraví vlhkost a dodají látky na podporu hojení. Klinické testy obvazu, na který je patentová přihláška, začnou ještě letos.

Další patent, který v klastru vznikl, je z oblasti plošných netkaných textilií pro medicínské účely. Nyní se testuje přilnavost lidských buněk na vlákno, zda jsou buňky schopny na nich fungovat. Vlákna se vyrábějí z polymerů, u nichž výzkumníci nepředpokládají alergické reakce organismu.

Kyselina hyaluronová má pomoci také při léčbě rakoviny. A to díky unikátní schopnosti dopravit se na místo postižené nádorem. Na nádorových buňkách jsou specifická čidla, která rozpoznají kyselinu a vtáhnou ji dovnitř. "Když se podaří dát do oběhu nanočástice s cytostatikem, na jejichž povrchu bude kousek kyseliny hyaluronové, dostane se lék přímo na postižená místa," popsal ředitel biotechnologické firmy CPN zúčastněné v klastru Vladimír Velebný.

Odvětvový klastr vytvořilo na podzim 2006 celkem 15 soukromých firem (nyní 17) a šestice vědeckých pracovišť a vysokých škol. V ČR bylo v posledních letech založeno na tři desítky klastrů, využitím nanobiotechnologií pro medicínu se zabývá pouze Nanomedic. Projekt podpořil Evropský fond pro regionální rozvoj a ministerstvo průmyslu a obchodu. Celková výše dotace má dosáhnout 20 milionů korun, což je zhruba polovina nákladů projektu.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele anna
  anna (anonym)

  Ktorá firma od 1.8.228 objednáva "inteligentný obväz českých vědcu"

  Zář 11, 2008
 • Obrázek uživatele Kalná
  Kalná (anonym)

  Kdy by bylo, prosím, možné získat (koupit)tento obvaz. Psala jsem firmě Batist i do nemocnice v Hradci (panu primáři Sobotkovi), ale zatím nepřišla žádná reakce. Díky

  Zář 17, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama