Inkontinence: problém nejen starších žen
Pochopitelně, tato čísla jsou jen odhady - pro mnoho lidí je stále problémem o inkontinenci mluvit, a tak se se svými obtížemi nesvěří. I když se v poslední době o tomto tématu hovoří stále více, v některých oblastech není informovanost zdaleka dostatečná. Mnoho žen si například myslí, že jejich problémy jsou přirozeným důsledkem těhotenství nebo prostě stárnutí - že se prostě musí naučit svůj život obtížím přizpůsobit.
Další skupinou žen, které se často setkávají s únikem moči, jsou ženy, které se soustavně věnují nějakému sportu. Při fyzických aktivitách je totiž často nemáháno břišní svalstvo i související svaly, a tak může docházet k úniku moči, tzv. stresové inkontinenci. S ní se sportovkyně vyrovnávají různými způsoby - některé při cvičení nosí vložku, jiné prostě přestanou cvičit. Přitom to je jedna z nejhorších věcí, které mohou udělat - jedním z rizikových faktorů pro vznik inkontinence je nadváha.
Bylo zjištěno, že pro některé lidi může 10 nebo 15 kilogramů dolů znamenat, zda u nich k únikům bude docházet či nikoli. Je ale také pravda, že fyzicky aktivní ženy mají s inkontinencí obtíže častěji než ostatní. Nejrizikovějšími jsou v tomto ohledu sporty jako běh nebo basketbal, protože se při nich člověk opakovaně odráží, a tyto odrazy mohou zvýšit tlak v břišní dutině a přenést náraz i na svalstvo močového měchýře. Důležité ovšem je, že když se žena v mládí věnuje takto náročnému sportu, nijak u ní nevzrůstá riziko obtíží s udržením moči v pozdějším věku, tedy tehdy, kdy s aktivním sportem skočí.
Těm ženám, které trpí "cvičební inkontinencí," odborníci mohou doporučit vaginální pomůcku - nejčastěji tampón nebo pesar - která měchýř zvedne a zabrání tak úniku moči. I ženám, které se rozhodnou pro tyto pomůcky, ovšem lékaři doporučují cviky na posílení pánevního dna - tzv. Kegelovy cviky. U nich se prokázalo, že jsou v boji proti inkontinenci velmi účinné, často více než některé operativní zákroky. Pro provádění Kegelových cviků je především důležité rozeznat svaly, které je potřeba posilovat - mnoho lidí má sklon spíše tlačit, zatímco při správném posilování dochází spíše pocitu zvedání a mačkání uvnitř v těle. Pokud byste si nebyli jist, zda procvičujete správně, odborník-lékař vám jistě poradí a pomůže příslušené svaly najít.
Pro procvičení na začátek doporučují odporníci následující sadu cviků:
Pokud si zvyknete cvičit během stání ve frontě nebo při řízení auta, bude pro vás cvičení stejně samozřejmé jako čištění zubů - a nic lepšího pro svou pánev nemůžete udělat. Přitom silné svaly pánevního dna znamenají nejen menší riziko inkontinence, ale také méně obtíží při porodu nebo kvalitnější prožívání sexuálního života.
Zdroj: http://www.inco-forum.cz/
Komentáře
Já vím, neradím nic příjemného, ale přece s tím nechcete takhle žít.
Držím palce!
Já jsem nevidomý a měl sem kamarádku která byla také nevidomá a tímto problémem trpěla taky.
Když už nevěděla co má dělat, tak sem jí poradil to co teď poradím tobě a to řešit to plenkami.
Jí sem poradil značku Tenna.
Jelikož se ve velikostech nevyznám, výběr nechám na tobě.
Nebude cítit zápach a nikdo nepozná že plenku máš.
Uvidíš že se budeš cítit skvěle a nebudeš myslet na takové hlouposti jako je spolykání prášků na spaní.
A jestli si byla na té druhé operaci tak dej vědět jak ti to dopadlo.
S pozdravem Karel Lukáš
Já...Léčila jsem se asi patnáct let na únik moči. Různé léky a nosila jsem pleny, které mi vozili až domů. Bylo mi 45let a obtíže narůstaly a stála jsem před problémem, že s tím už nejde chodit do práce. Nepila jsem a stále jsem si jen chodila vyměňovat vložky, pak pleny. Objednala jsem se k jinému urologickému lékaři a ten mi doporučil operaci, kdy se protáhne pod močovou trubicí jakobi plátýnko a trubice se nadzvedne a je po problému. Znělo to jednoduše a já neměla co ztratit.Horší to být nemohlo. Jsem po této jednoduché a jen málo bolestivé operaci 8 let a můžu doběhnou autobus, kýchnou si, zakašlat a v noci nemusím každou hodinu na záchod. Přez den je to vůbec paráda. Hrozně se mi ulevilo. Byla jsem z úniku pořád v křeči, kdy se zas pomočím a kde se převléknu a umyji. Otázka nesmrdím. Byla to hrůza. Teď paráda. Žádné léky a že jich bylo ani terapie a cvičení nepomohli, až operace. D
doporučuji ti kontaktovat dobrého lékaře.
Měla jsem stejný problém a také mi trvalo než jsem našla doktora Otčenáška.
Neměj strach a zkus ho kontaktovat. Je to specialista a nejsem zřejmě jediná komu vhodně pomohl - můžeš se podívat, co o něm píšou ostatní na fórech atd.
Kdyžtak tady je na něj kontakt: http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/ 776303046
NATALIE"seznam.cz
- Odpovědět
Pošli odkaz