Reklama

Inkontinence je řešitelný problém a nemusí být tabu

Inkontinence je samovolný únik moči, který trápí nejen dámy ve vyšším věku, ale také mladé ženy po porodu a některé muže. V dnešní době není inkontinence tabu. Pravdou však je, že většina žen se za ni stydí a nehodlá problém řešit. To, že inkontinence postihuje zejména seniorky, patří mezi nejčastější mylné představy.

Inkontinence v jednotlivých obdobích života má určité odlišnosti v příčinách, projevech, diagnostice a léčbě. Inkontinence moči zatěžuje ženy i muže i z hlediska hygieny. Opruzeniny, zápach, ekzémy a infekce jsou častým doprovodným jevem.

Dlouhodobé neřešení problémů vede často k nespavosti, omezení osobních i pracovních aktivit, ale i k depresím a izolování se od společenského života. Mezi důvody nevyhledání lékařské pomoci patří kromě studu i názor, že jde o běžný jev v procesu stárnutí a těhotenství.

Nejčastějším typem inkontinence je tzv. stresová inkontinence, kterou trpí až 30 % osob. Jedná se o samovolný únik malého množství moči, nejčastěji při zakašlání, smíchu, kýchnutí nebo při cvičení. Nemusí se jednat o seniory, velice často tento problém trápí ženy po porodu nebo v těhotenství. Tímto typem inkontinence trpí až polovina nastávajících maminek v posledním trimestru. Tato tabuizovaná obtíž se bohužel dotýká i dalších oblastí života, ženy se stydí chodit do společnosti, sportovat, cestovat a není výjimkou také omezení sexuálního života. Za tímto problémem stojí zvýšený vnitrobřišní tlak a nápor na močový měchýř. Dodržovat správný režim, nám říkala babička, výživový specialista i okolí. Většina žen kvůli obavám z úniku moči raději nepije, a tím zhoršuje svůj zdravotní stav.

Dalším typem inkontinence je inkontinence urgentní, při níž dochází k úniku většího množství. Zde je problém na straně svalstva močového měchýře, kvůli kterému pacient nestihne dojít na toaletu, a problém je tak závažný, že není výjimkou noční nucení na močení, následná absence spánku a deprese.

Reklama

Reflexní inkontinence plyne naopak z neurologického onemocnění či poranění míchy. Velmi často k reflexní inkontinenci dochází po úrazech. Smíšená inkontinence je kombinací výše uvedených faktorů. Inkontinence však může být projevem jiné nemoci, proto není radno ji podceňovat.

Diagnóza však není definitivní a problém je možné buď úspěšně odstranit, nebo problémy minimalizovat. K psychické pohodě přispívá i správná volba absorpčních hygienických pomůcek, které problémy dokážou minimalizovat.

Inkontinence je dělena do tří stupňů.

Lehká forma obnáší únik moči v průběhu čtyř hodin při zakašlání či kýchnutí v objemu do 100 ml, druhá fáze do 200 ml a poslední do 300 ml. V poslední fázi není možné již tento stav kontrolovat a může k němu dojít kdykoliv. Lze ji také dělit na přechodnou, která vzniká při nemoci, nadměrné konzumaci alkoholu nebo kofeinu.

I přes všechny obtíže není zapotřebí se vzdát sportu či společenského života. Psychická pohoda je velice důležitá pro boj s inkontinencí, kterou lze odbourat či zmírnit Kegelovými cviky. Jedná se o metodu ze 40. let minulého století, kterou vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel. Díky těmto cvikům dochází ke zpevnění pánevního dna, svalů v oblasti pochvy, močové trubice a také konečníku. Vždy je však nutné svůj stav řešit s lékařem.

Kegelovy cviky je možné nacvičovat při močení, ale také v normálním režimu. Jde o rytmické zatínání svalstva a postupné uvolňování. Cviky by se měly provádět cca třikrát denně v intervalu třiceti až padesáti stahů, dle závažnosti problémů. Dlouhodobé a pravidelné posilování vede k účinnému řešení problematiky.

Pokud veškeré cviky a metody selžou, je nutné se uchýlit k absorpčním pomůckám. Dříve bývaly inkontinenční pomůcky velké, nekomfortní a při odhalení vypadaly doslova jako plena. Ženy by se rozhodně neměly spoléhat na menstruační vložky, jelikož krev má jinou hustotu než moč.

Depend Active-Fit jsou inkontinenční kalhotky pro muže i ženy, které působí jako funkční spodní prádlo. Pojmou až 730 mililitrů tekutiny, takže jsou vhodné i pro větší úniky moči. Jedná se o natahovací kalhotky z jemného a elastického materiálu.

Reklama

Komentáře

David (Po, 10. 9. 2018 - 07:09)
Je zajímavé přečíst si některé konkrétní případy, inkontinnce je stále docela tabu a lidí se za to stydí. Babička trpěla inkontinencí a nechtěla vůbec vycházet z bytu, myslím, že to pro ni muselo být opravdu hodně stresující. Konkrétní zkušenosti s inkontinencí jsem našel tady - https://www.dentimedshop.cz/cs/zkusenosti-s-inkontinenci.html.
Miki v plenkach (Po, 10. 9. 2018 - 23:09)
Je zajímavé přečíst si...A co bys tak poradil, ty mlady hejsku, co zatim o skutecnem zivote vis pramalo, ani poradne napsat to neumis! Odhledni od nejakych reklamnich clanku propagujici predrazene jednorazove pleny a pohovor si s nekym, kdo je skutecne inkontinentni a je z masa a kosti. A kdo uz neco v plenach prozil. Ne tydny, mesice ale o jeden dva rady vice. A nejake povidacky o vyleceni, prasky, operace? Jenom kecy v kleci a pouze neznaly bulik tomu uveri. Takze se mozna da resit 1-5% pripadu, ale ani za ne bych nedal ruku do ohne, ze vydrzi nastalo. A inkontinence bude tabu vzdycky, ty holousku! Si myslis, ze kdyz se nekdo pocurava, tak to bude plakatovat, vysvetlovat lidem, nebo si to napise na celo? Aby to vsichni vedeli? Ty jsi ne asi, ale urcite nejaky debil. Ale ano-babicka trpela inkontinenci a nechtela vubec vychazet z bytu a nekdo jiny trpi debilitou a pritom pise a pise a posila to vsude, kde mu to zerou. Vid Davide!
Redakce panske… (St, 22. 1. 2020 - 09:01)
Dobry den. Na nasem blogu najdete podrobny clanek o pricinach inkontinence, ucinne prevenci a nasledne lecbe, az se inkontinence projevi naplno - https://www.erekce.cz/inkontinence/


Návštěvník (St, 12. 5. 2021 - 12:05)
Zdravím, hezký článek. Mě nakonec s inkotinencí pomohli v této ordinaci: http://www.urogynekologie-otcenasek.cz/inkontinence/ jsem jim nesmírně vděčná, protože jejich přístup byl opravdu skvělý.
Reklama