Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Inkontinence aneb únik moči u můžů lze operativně řešit

Mužská inkontinence, neboli únik moči, snižuje kvalitu života a může vést až k fatálním následkům. Podle přednosty Urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Dalibora Pacíka je tato problematika jedním z aktuálních témat urologie.

Nejenže se muži, kteří inkontinencí trpí, stahují do ústraní, v ojedinělých případech může vést až k sebevraždě. Negativním následkům se však lze vyhnout, důležitá je ovšem osvěta mezi lidmi, řekl Pacík novinářům.

  Zatímco ženy jsou v komunikaci o inkontinenci otevřenější, muži se naopak uzavírají do sebe. “U žen se o tom mluví víc, ale muži se stydí, nekomunikují a nikam nechodí. Nikdo jim nenabídne žádné řešení, a proto se omezují. Značně to ovlivňuje kvalitu jejich života,“ uvedl Pacík.

    Možnosti řešení přitom existují. “Medikamentózní léčba není žádná, ale u lehčích forem je možná rehabilitace. Pokud nepomůže, je po pečlivém vyšetření a analýze příčin na místě další operační korekce. I když jsou k dispozici metody spojené s implantací umělé pásky, nejspolehlivější a nejlepší efekt má implantace umělého svěrače močové trubice,“ řekl Pacík.

    Podle něj jsou zařízení jednoduchá a funkční. “Díky nim lze vést obvyklý život. Muži mnohdy nevidí žádné východisko a může je to zasáhnout natolik, že to vyústí ve fatální následky. Znám případ, kdy kvůli tomu dotyčný spáchal sebevraždu,“ sdělil lékař.

    Inkontinence je vůlí neovladatelný únik moči z těla. Mezinárodní epidemiologické studie podle Pacíka upozorňují na vysoký výskyt inkontinence v populaci. Může být urgentní a stresová. Při urgentní lidé nestihnou jít na toaletu, u stresové moč unikne například při kýchnutí nebo zakašlání. Porucha postihuje až 16 procent evropské populace. “Z toho 70 procent je žen a zbytek mužů. Kvalifikovaný průzkum odhaduje, že v České republice je asi 700.000 lidí inkontinentních,“ poznamenal Pacík.

    Porucha může vzniknout například při onemocnění nervové soustavy, mozkové příhodě nebo u diabetiků. Dalšími příčinami jsou problémy močového měchýře počínaje zánětem a konče nádorem. U mužů vzniká také po operacích prostaty.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (9)

 • Obrázek uživatele chlap
  chlap (anonym)

  Valerie, pokud jsi chlap, tak buzna, pokud baba, tak tu nepíšou o krávách.

  Črv 21, 2014
 • Obrázek uživatele Ladik
  Ladik (anonym)

  Nevím, co myslel tím, že neexistuje medikamentozní léčba, mně můj urolog před týdnem doporučil koupit Incovenal v lékárně, je to na bázi bylin a vitamínů a prý by to mělo být dost dobré.

  Črv 23, 2014
 • Obrázek uživatele Silva
  Silva (anonym)

  Moc hezký článek, dobrý souhrn. Podrobné informace a hlavně pomůcky jsou i na stránce inkoblog.cz. Mně zaujalo hlavně DVD se speciálními cviky pro posílení pánevního dna. Tyto cviky mi pomohli při inkontinenci po silném zánětu močového měchýře a taky po porodu druhé dcerky. Držím všem palce a úspěšnou léčbu.

  Lis 10, 2014
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Prodám balíky plenkových kalhotek Tena Slip M pro střední až těžký únik moči - již je nevyužijeme. Zapínají se na boku, nejsou natahovací. V každém balíku je 30 ks. Možno prodat i zvlášť - 200,-/balík. Původní cena balíku 480,-. Kdo má zájem, napište na email kakupi@centrum.cz nebo tel. 605509665

  Pro 21, 2014
 • Obrázek uživatele Miki
  Miki (anonym)

  Ja mam lehkou urgentni inkonenci.Od lekaru nic nepotrebuji,latkove plenky si kupuji za svoje penize a gumove kalhotky take,vcetne igelitovych prosteradel ,kremu a zasypu na intimni oblasti.Sice to komplikuje zivot,ale da se to vydrzet.Jsou horsi veci,ktere mohou cloveka potkat

  Pro 22, 2014
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Prodám balíky plenkových kalhotek Tena Slip M pro střední až těžký únik moči - již je nevyužijeme. Zapínají se na boku, nejsou natahovací. V každém balíku je 30 ks. Možno prodat i zvlášť - 200,-/balík. Původní cena balíku 480,-. Kdo má zájem, napište na email kakupi@centrum.cz nebo tel. 605509665

  Pro 22, 2014
 • Obrázek uživatele Ahoj Marketo
  Ahoj Marketo (anonym)

  Prodám balíky plenkových...prosim te neplakatuj na cele Doktorce,kazdej ti na tvoje pamprsky prdi.I ja si davam bavlnene plinky,takze nehrozi.Nabidni je pres Annonci,nebo podobnym zpusobem.Mej se!

  Pro 22, 2014
 • Obrázek uživatele Silva
  Silva (anonym)

  U každé formy inkontinence je důležitá správná diagnostika problému a správný postup léčby. Močový měchýř je potřeba trénovat a cvičit správně na posílení panvového dna. Další možnosti řešení problému už určí lékař. Potřebné informace na jednom místě najdete zde: http://www.inkoblog.cz/2014/12/lecba-urgentni-inkontinence-1-dil/

  Pro 31, 2014
 • Obrázek uživatele Petra Urbová
  Petra Urbová (anonym)

  trápil mě únik moči tak dlouho až jsem zašla k doktorce a řekla mi.. paní Urbová už jste starší, to je normální.. tak mi dala příručku se cviky a doporučila mi ať si koupím nějaký doplněk stravy, tak jsem si zašla pro Ive a inkontinence se mi zlepšuje..

  Říj 14, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama