Infekci dostane v nemocnici v EU každý dvacátý pacient

Každý dvacátý pacient dostane v nemocnici v EU v souvislosti s poskytováním péče infekci. Každoročně na tyto infekce zemře 37.000 pacientů a dalším 16 milionům se kvůli infekci prodlouží nemocniční léčení, řekl novinářům primář antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimil Jindrák. Infekce mají podle něj v Evropě na svědomí stejný počet obětí jako dopravní nehody.

Předcházení bakteriálním infekcím je tématem mezinárodní konference, která se koná 15. a 16. dubna v Praze.


Konferenci pořádá české ministerstvo zdravotnictví v rámci českého předsednictví EU a kromě evropských odborníků na prevence infekcí se jí zúčastní pět ministrů zdravotnictví členských států EU a představitelé Evropské komise.


Jindrák uvedl, že v Evropě jde na léčbu nemocničních infekcí ročně 4,5 miliardy eur navíc, což představuje rozpočet české zdravotnické péče na polovinu roku. Náklady na léčbu jsou přitom až sedmkrát vyšší než náklady na prevenci. Z výsledků americké studie nicméně plyne, že prevencí lze ovlivnit jen třicet procent případů.


"Riziko takových infekčních chorob, mezi které patří například celkové infekce vyvolávající septický stav nebo infekce na jednotkách intenzivní péče, nelze tedy snížit na nulu," upozornil Jirák.


Vedle nemocničních infekcí je tématem konference snižování účinnosti antibiotik. To je způsobeno jejich nadměrným předepisováním. Studie z počátku desetiletí ukázaly, že v Česku je až polovina antibiotik předepsána nesprávně, zdravotní pojišťovny zaplatí zbytečně miliardu korun ročně. Podobnou statistiku vykazují i ostatní evropské země, nejmenší spotřebu antibiotik mají pouze skandinávské země a Nizozemsko. Hrozí také omezení péče - bez účinných antibiotik by se nemohly dělat transplantace nebo léčit rakovina.


České předsednictví má antibiotickou rezistenci jako jednu z priorit. Zdůrazňuje zodpovědnost vlád členských zemí za podporu národním antibiotickým programům včetně jejich financování a zabývá se rizikem a předcházením bakteriálních onemocnění především v nemocnicích.


Jindrák uvedl, že jedním z cílů konference je připravit mezinárodní standardy, které umožní kontrolovat předcházení nemocničních nákaz na evropské úrovni. Odborníci by měli připravit Doporučení Rady EU o obezřetném používání antimikrobiálních látek v lékařství. Dokument jasně určí systém kontroly zacházení s antibiotiky a stanoví principy správného zacházení pro členské země EU.


Nemocnice Na Homolce má svůj nemocniční antibiotický program od roku 1997. Sleduje rezistenci, předepisování a spotřebu antibiotik a infekce získané v průběhu nemocniční léčby. Zavedení antibiotického programu v této nemocnici umožnilo snížit během čtyř let náklady na antibiotika na třetinu původní hodnoty, aniž se zhoršila péče. Audit zaměřený na předoperační antibiotickou léčbu prokázal, že klesla spotřeba antibiotik pro tento účel o 60 procent, vyčíslil Jindrák.

Nemocniční infekce v evropských nemocnicích - počet přijetí k hospitalizaci 81,000.000


počet pacientů s nemocniční infekcí 4,131.000

počet úmrtí v přímé souvislosti 37.179

počet úmrtí v nepřímé souvislosti 111.537

prodloužení hospitalizace 16,000.000

navršení nákladů v eurech 4.480,000.000

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví / ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama