Imunitní systém je nejzranitelnější v dětství a ve stáří

Nejoslabenější imunitní systém mají děti a senioři. Podle odborníka z Centra klinické imunologie Karla Nouzy se u dětí oslabení projevuje častými virovými a bakteriální infekcemi, například záněty průdušek a mandlí nebo středního ucha. Ve stáří se imunita stává unavenou a méně účinnou. Starší lidé snáze onemocní infekčními chorobami, proti nimž byli dříve odolní. Nejčastěji trpí postižením průdušek a záněty močových cest.

Imunitní systém má chránit tělo před infekcemi, které vyvolávají bakterie, viry, parazité, kvasinky, a ochraňuje i před vznikem nádorů. Na význam imunologie mimo jiné upozornil rozvoj orgánových transplantací. Od roku 2005 je Světovým dnem imunologie 29. duben.


Pro posílení imunity u dětí odborníci doporučují delší kojení, zdravou výživu a přiměřené otužování. V léčbě infekcí a zánětů se v současné době klade důraz na přípravky posilující imunitu, například vitaminy a bioprvky. Nouza doporučuje upřednostňování přípravků přírodního původu, k nimž patří kombinované enzymové preparáty. Posilují imunitu a zároveň příznivě ovlivňují zánět, zmírňují otok a zduření sliznic. Při antibiotické léčbě navíc posilují účinek antibiotik.


Enzymy jsou biologicky aktivní bílkoviny rostlinného, živočišného nebo bakteriálního původu, které v živých organismech vyvolávají širokou škálu chemických reakcí. Lidé začali využívat jejich účinky už velmi dávno, kdy pojem imunologie neboli vědy o obranyschopnosti organismu ještě neznali. Staří Egypťané či Řekové přikládali obklady z ovoce na těžko se hojící rány. Příčinou léčivých účinků těchto plodů byly enzymy, které se ve formě různých preparátů začaly používat v minulém století.


Pro posílení imunity je důležitá správná životospráva a přiměřená fyzická aktivita. Vhodné jsou také léky na bázi přírodních enzymů neboli takzvaná systémová enzymoterapie. Je to léčebný postup, při němž se nemocným podávají vysoké dávky cíleně sestavených kombinací enzymů.


Imunitní systém některých lidí se někdy obrátí nejen proti bakteriím zvenčí, ale i proti vlastnímu organismu. Mezi autoimunitní choroby patří například senná rýma a jiné alergie, mnohá revmatická onemocnění, roztroušená mozkomíšní skleróza, některé druhy cukrovky a onemocnění žaludku, plic či srdce. O tom, proč se takto tělo zachová, existuje více hypotéz. Někteří vědci tvrdí, že na vině jsou bakterie, toxické látky či plísně, které natolik poznamenají některé struktury organismu, že ztratí typické znaky příslušnosti k vlastnímu tělu a imunitní systém je začne považovat za cizí.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
fin Mycelcaps + doprava zdarma

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele houmii
  houmii (anonym)

  Právě kvůli oslabenému imunitnímu systému v dětství je hloupost tak hojně děti očkovat. (a vůbec význam očkování je přinejmenším pochybný)

  Kvě 17, 2007
 • Obrázek uživatele jane
  jane (anonym)

  Taky si myslím nebo aspoň oddálit očování až budou dítěti aspoň 2 roky.

  Kvě 19, 2007
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Mě je něco málo přes 30 a ikdyž jím hopdn zeleniny, tak mě to ted často nějak dostává. V lékárně mi poradili Betaglukany, tak jsem si koupila 5PreveMax a fakt to má něco do sebe! Beru ho poctivě, jako prevenci a nejsem vůbec už konečně nemocná!

  Zář 14, 2013
 • Obrázek uživatele Jack Chlívák
  Jack Chlívák (anonym)

  Na imunitu dětí kupuji...13.11.2015 14:10 - Pavla Holky, moc děkuji za rady!! S Jackem CHlívákem jsem moc spokojená. Jsem moc ráda, že jsme ho vyzkoušela.

  Lis 13, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama