Ideální je spát osm hodin

Zatímco o neblahých následcích nedostatečného spánku na lidský organismus se všeobecně ví, podle nových výzkumů škodí zdraví také spánek přesahující doporučených osm hodin.

Podle odborníků z Kalifornské univerzity mohou mít lidé, kteří spí v rozmezí od devíti do desíti hodin, následně problémy s usínáním i samotným spánkem. Osm hodin denně je podle lékařů nejideálnější doba spaní, ovšem nemůže se do této doby započítávat zdřímnutí během dne.


"Z našich zjištění jasně plyne, že spát déle než osm hodin neznamená pro lidský organismus více sil a energie do dalšího dne, ale spíše naopak. Může se dostavit stejný efekt, jako když spí člověk méně než osm hodin," uvedl ke své studii doktor Daniel Kripke.


Podle jeho slov by si měli lidé spící déle než osm, respektive osm a půl hodiny denně, své počínání co nejlépe rozmyslet.


"Čím delší dobu lidé spí, tím déle bude chtít být jejich tělo vzhůru, což může vést až k nespavosti. Dlouhé spaní ale může mít za následek také deprese. Tady je to začarovaný kruh, protože lidé, kteří trpí depresemi, často déle spí," dodal Kripke.


Dřívější studie také ukázaly, jak je pro lidský organismus nebezpečný nedostatečný spánek. Lidem spícím méně než sedm hodin denně například hrozí vyšší riziko úmrtí.
Lidé, kteří spí pouze sedm hodin denně, se s problémy s usínáním setkávají také. Navíc jsou během dne unavení, protože při spánku nestačí načerpat dostatečné množství sil, na rozdíl od lidí, kteří spí osm hodin.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele adam
  adam (anonym)

  prijde mi to trosku jako nesmysl, protoze jen tezko si jde kazdy den naplanovat spanek na 8hodin, kdyz treba nekteri lide nemohou idealne usnout nebo se probouzi driv....

  Led 03, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  mně 8 hodin nestačí, jak jich nemám nejméně 10 jsem k nepoužití:-(

  Led 03, 2007
 • Obrázek uživatele Standa Kabát
  Standa Kabát (anonym)

  mně 8 hodin nestačí, jak...10 hodin? Jsi nemocná, nebo je ti 150?

  Bře 27, 2010
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Já jsem vždycky 8 hodin...Zase, i tady musíš rvát tu svojí dealeřiu? Během chvilky jsi zasrala několik diskusí.

  Dub 15, 2014
 • Obrázek uživatele Vašík
  Vašík (anonym)

  mě stačí spát čtyři až pět hodin. Do půlnoci jsem vzhůru a kolem čtvrté už vyspalý a čerstvý. Nedělá mi ani problém letní čas. Hodně dlouho dělám v dílně až kolem desáté si začnu vařit večeři kouknu na nějaký ten sportíček. Ráno hodinu cvičím teď nemůžu a před sedmou jsem v práci . Někdo musí spát i deset hodin aby byl co k čemu.

  Dub 15, 2014
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  8 hodin by bylo super, poslední rok naspím každý den méně jak 6hod, koupil jsem si i špunty http://www.earplugs.cz/alpine-sleepsoft ale bohužel to není hlukem, snažím se před snem i jít zaběhat, nic nepomahá

  Lis 19, 2015
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  když spím 6 hod.denně,tak to mi stačí,ale ideální je 7 hod.

  Lis 19, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama