IBD - Crohnova choroba a ulcerozní kolitida

 

IBD (z ang. Inflammatory Bowel Diseases), tedy Crohnova choroba i ulcerózní kolitida, jsou chronická onemocnění, která postihují zažívací trakt. V současné době není známá přesná příčina vzniku IBD. Na celém světě těmito chorobami trpí přes 10 milionů pacientů. Přesto se o nemocech příliš nemluví, pacienti se stydí a se svými problémy se nesvěřují často ani odborníkům.

„Mnoho lidí své problémy tají a i přes úporné průjmy a křeče nevyhledají lékařskou pomoc. V dnešní době přitom máme několik druhů léčiv, která pacientům mohou ulevit, a to včetně účinné biologické léčby,“ říká doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. „Bohužel našimi pacienty jsou z velké části mladí lidé okolo 30 let a rok od roku se počet nových pacientů zvyšuje, rozhodně bych tedy v případě dlouhotrvajících problémů, které se týkají zažívání, s návštěvou gastroenterologa či praktického lékaře neotálel,“ dodává.

Crohnova choroba

-        Může zasáhnout jakoukoliv část trávicího traktu.

-        Různorodé příznaky, nejčastěji únava, hubnutí, bolesti břicha, průjmy, zvýšené teploty, střevní neprůchodnost, podvýživa.

-        Nejčastěji je diagnostikována mezi 20–30 lety.

-       V Evropě přibyde každoročně až 80 tisíc nových pacientů.

Ulcerózní kolitida

-        Zasahuje pouze tlusté střevo.

-        Typickým příznakem jsou úporné průjmy, a to s krví nebo jen s hlenem.

-        Nejčastěji je diagnostikována mezi 30–40 lety.

-        V Evropě každoročně přibyde téměř 180 000 nových pacientů.

Jedním z typických příznaků chronických střevních zánětů je neodkladná potřeba návštěvy toalety.

Organizace Pacienti IBD pomáhá nemocným a jejich rodinám již od roku 2008. „Lidé trpící IBD při vhodné léčbě často žijí kvalitním životem a to, že nemocí trpí, nemusí okolí vůbec na první pohled poznat. I tak jsou ale situace, které jsou pro pacienty velmi nepříjemné. Najít ve městě veřejné toalety je mnohdy problém. Proto jsme přišli s projekty WC karta a WC kompas, které pomáhají s rychlejším zpřístupněním veřejné i neveřejné toalety,“ říká předsedkyně spolku Pacienti IBD PhDr. Martina Pfeiferová.

WC kompas a WC karta

Online mapa veřejných toalet WC kompas umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a dalších mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě jejich geografické polohy. Vkládat nové toalety a hodnotit ty, již jsou v mapě zaneseny, může úplně každý. Zdarma je možné stáhnout také aplikaci pro chytré telefony. (www.wckompas.cz)

WC karta obsahuje česko-anglické vysvětlení, že její držitel kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje akutně využít toaletu. Použít ji lze u mnoha partnerů, kteří se zavázali kartu akceptovat. Seznam všech míst, kde lze bezplatně využít toaletu je k dispozici na www.wckarta.cz.

Více informací naleznete na stránkách projektu www.cojeibd.cz či stránkách pacientského spolku www.crohn.cz.

Autor: MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Moc by me zajímalo, jestli mají mladé ženy s Crohn.nemocí naději otěhotnět a porodit zdravé děti. Děkuji za Vaše zkušenosti, pokud budete tak hodní a sem napíšete.

  Kvě 31, 2019
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Urcite ano. S plodnosti toto onemocneni primo nesouvisi. Leda pri tezkem stavu a z toho plynouciho nedostatku zivin, by mohly nastat problemy.

  Čer 03, 2019
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Ano, mohou, mám zdravou dceru, které se narodilo v současné době zdravé miminko. Mám ale synovce, který má také Crohnovu chorobu i kamarádku, jejíž syn má také Crohnovu chorobu. Dispozice ke vzniku Crohnovy choroby jsou dědičné.

  Čer 17, 2019
 • Obrázek uživatele davidzavoral@email.cz
  davidzavoral@em... (anonym)

  Ahoj jsem david a od dettsvi mam hyspungovu chorobu.ale teprve minuli rok me operovali a udelali my umeli vyvod.Nemuzu si na to porad zvyknout.

  Zář 14, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama