Reklama

I ve 115 letech lze mít zdravý mozek

Mozek Holanďanky, která se dožila 115 let, nevykazoval k překvapení vědců žádné známky poškození vlivem stárnutí a fungoval naprosto perfektně i v době její smrti. Lékaři doposud předpokládali, že na mozku takto starých lidí se musejí projevit různá onemocnění, obvykle spojovaná s procesem stárnutí, která vedou k úpadku mentálních schopností. Informovala o tom agentura AP.

Mozek Henrikje van Andel-Schipperové byl podle lékařů zřejmě v tak dobrém stavu, jak se z chování čilé stařenky mohlo na první pohled usuzovat.

"Všichni jsme si mysleli, že pokud je vašemu mozku více než sto let, musí mít zákonitě mnoho problémů," prohlásil profesor Gert Holstege z univerzity v Groningenu. Stárnutí se na mozku často projevuje tvrdnutím tepen a nárůstem počtu degenerativních proteinů, což se dává do souvislosti s Alzheimerovou chorobou.

"Je to první mimořádně starý mozek, který takové problémy neměl," dodal Holstege.

Van Andel-Schipperová byla podle Guinnessovy knihy rekordů v době své smrti v roce 2005 nejstarší žijící člověk na Zemi. Ještě v tom čase byla podle lékařů plná energie a vedla si navzdory potížím se zrakem lépe než mnozí sedmdesátníci. Receptem na její dlouhověkost jsou prý nakládané herinky, vysvětlovala s humorem. Příčinou úmrtí byla nakonec rakovina žaludku. Případ Van Andel-Schipperové tak podle lékařů demonstruje, že i velmi staří lidé umírají na různá onemocnění a nikoliv jen na sešlost věkem.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama