I tampon může ohrozit život

Syndrom toxického šoku - Jedná se o velmi vzácné onemocnění, které může vést k selhání orgánů a krevního oběhu - dokonce i k smrti. Uživatelky tamponů jsou považovány za rizikovou skupinu. Ve skutečnosti je onemocnění dobře léčitelné, například antibiotiky - ovšem v případě, že je diagnostikováno včas.

Toto jsou některé z příznaků, kterým by měla být věnována pozornost:
Zvýšení tělesné teploty nebo horečka
Náhlý pokles krevního tlaku, točení thlavy
Dezorientace, zmatenost
Výsev kožní vyrážky
Závažná bolest svalů
Zvracení, průjem
Objevení modřin bez úrazu
Překrvení sliznic

Původcem této infekční nemoci je Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok, jenž vytváří exotoxin označený jako TSST-1. Kmen zlatého stafylokoka tvořící toxin se množí v ložisku infekce, kterým může být např. furunkl, infikované poranění kůže, folikulitída, infikovaná ložiska při planých neštovicích, operační rány, peritonzilární absces apod. Syndrom toxického šoku se může rozvinout u mužů, žen i dětí. V posledních letech jsou však případy syndromu toxického šoku často popisovány ve spojitosti s menses a to především s používáním vaginálních tampónů.

Před syndromem toxického šoku a jeho projevy varují v příbalových letácích i sami výrobci tampónů.

Vhodné je dodržovat následující pokyny při používání tamponů:
- dodržovat hygienu při zavádění tampónu (umytí rukou před a po zavádění)
- používat tampóny s nižší absorpční schopností
- nepřekračovat doporučenou dobu užívání.
- nezavádět  tampony na dobu delší než osm hodin (odborníci tvrdí, že se šok může dostavit u dívek s extrémně nízkou úrovní protilátek už po kratší době)
- uskladňovat tampony na suchém místě
- používat vždy pouze čerstvě vybalené tampony
- střídat tampóny s vložkami
- vhodnější jsou tampony s co nejvyšším zastoupením bavlny

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Tampon a smrt?
  Tampon a smrt? (anonym)

  Jedna ropucha/baba/,má piču jak mičudu,závist..úzký poševní vchod neexisuje!Tampon se vždy přizpůsobí dobře svalům v pochvě!dodatek:je to hygiena,odpůrce tamponu je smradlavá špína žena!

  Říj 06, 2015
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jedna ropucha/baba/,má piču...to teda nemáš pravdu.Moje kámoška měla velké problémy,lékař pořád nevěděl proč.Nakonec se ukázalo že její ženské potíže způsobují právě tampony.Přestala je používat a nyní jen vložky nebo lady cup.

  Říj 07, 2015
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Jedna ropucha/baba/,má piču...Špína je každej, kdo se nemyje a je úplně jedno, jestli používá tampóny nebo vložky. Nebo si myslíš, že používáním tampónů ti píča voní po fialkách? Jak naivní! Kord když se ty tampóny nemění pravidelně, bakterie se přemnoží a je na průser zaděláno, tak to musí bejt ještě větší humáč, než když se používaj vložky.

  Říj 08, 2015
 • Obrázek uživatele ZuzkaK
  ZuzkaK

  Ono ani nemusí jít vyloženě o ohrožení života. Často úplně stačí trochu nešikovné zavedení a nemožnost to nějakou dobu napravit...

  Čer 10, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama