Reklama

Hygiena nosu

Nos je velice důležitý orgán a vyžaduje každodenní péči stejně jako zuby, ústní dutina či jazyk. Řadě nemocí jako jsou tonxilititida (zánět mandlí), sinusitida, záškrt, dětská obrna, spalničky, spála, revmatizmus, by se dalo předejít správnou péčí o nos.

Zejména dnes, kdy dýcháme to, co dýcháme,jeho význam roste. Jemné chloupky v něm zachytí prachové Částice a mikroby, navíc nosní sliz má antiseptické vlastnosti a zabíjí většinu baktérií. Při dnešním náporu prachu a mikrobů by nos bez naší pomoci své úkoly těžko zvládal. Zejména spíme-li na boku a sliz a prach se nám ukládají v jedné nosní dírce. Dýchání jednou dírkou pak vede ke zhoršení jakosti a složení krve, k poruchám krevního oběhu, trávení, nervového systému, zažívání, vylučování a podobným obtížím. Tím se snižuje životní tonus a organizmus předčasně stárne.

Promývání nosu čisti vzduchové kanály, posiluje mozek, a tonus (stav vnitřního napětí) zrakových nervů a tím zlepšuje vidění. Podle jógové metody néti rozpustíte ve sklenici vody asi polovinu lžičky soli, nejlépe mořské. Postupně nasáváte roztok kažkou dírkou zvlášť každé ráno, dvakrát, třikrát. Přitom si jednu dírku zakrýváte prstem. Při nachlazení, rhinitide, sinusitidě nebo jiných nosních potížích promýváte nos třikrát denně. Totéž se vyplatí dělat např. při chřipkové epidemii po každém příchodu z ulice. Je také dobré proplachovat nos nálevy z aromatických a antiseptických trav (máty, třezaiky, dobromysli, heřmánku a dalších). Z praxe tibetské medicíny, jógy nebo lidového léčitelství Orientu je známo promývání nosu vlastní čerstvou močí.

Promývání nosu stimuluje nervová zakončení a citlivou sliznici nosních přepážek. Filtrace vzduchu v čistém nose se zlepšuje, dech je snazší, rytmický a ozdravující. Osvěžuje mozek a uklidňuje nervy. Jógové tvrdí, že s pomocí očisty nosu se zlepšuje i zrak a léčí se nemoci v nosní oblasti. I v dnešní době mnohé kapacity z oborů přírodní terapie řadí promývání nosu nade všechny preventivní hygienické metody. Je to nejlepší prostředek při léčení katarů a výborný stimulátor membrán a nervových zakončení v nosních průchodech. Dosahuje se jím i tonizace mozku a nervového systému.

Touto terapií se naše nosní průchody stanou odolnými proti nachlazení, což je vedle tělesného otužování nejlepší prostředek proti chřipkám a jiným nemocem z nachlazení.

Reklama

Zdroj: Jiří Cingroš - Sám sobě doktorem, nakladatelství Start

Reklama

Komentáře

Lenka (St, 5. 11. 2014 - 18:11)
My pečujeme doma o nos (a to hlavně dětí) pomocí nosního spreje Quixx soft,krásně noc vyčistí,zvlhčuje sliznici a působí jako prevence proti rýmě,poradili mi to v lékárně a musím uznat,že to má hodně do sebe...
Moni (Čt, 5. 11. 2015 - 09:11)
Už druhým rokem si pravidelně čistím nos mořskou vodou a rýma se mi opravdu vyhýbá obloukem. Mám vždy po ruce Quixx sprej (pro synka raději kapičky Quixx baby) a čistíme denně. Je to skvělá prevence!
Simona (Čt, 22. 2. 2018 - 19:02)
My pečujeme o nos našich dětí mořskou vodou Humer,používáme ji od narození.
:-( (Čt, 22. 2. 2018 - 19:02)
Chudáci děti.
Reklama