Reklama

Hladovění nebo půst ?

CO JE PŮST?
... vypuštění určitých potravin. Nejlépe je jíst jeden druh potravy - takový, který nezůstává dlouho ani v žaludku, ani ve střevech. Čím méně jednotlivých druhů potravin jíme, tím je půst účinnější.

...pít bylinkové čaje, zeleninové nebo ovocné šťávy (nejlépe čerstvé). Trávicí orgány mají méně práce. Uvolněná energie je použita k regeneraci a odstraňování škodlivých látek z těla.

CO JE HLADOVĚNÍ?
...24 hodin nic nejíst, ani jedno sousto! Pouze pít vodu. Trávicí orgány odpočívají a tělo si začne brát ze svých zásob. Hladovění bez jediného sousta je těžší, ale má výraznější výsledky.
Pravidelný 24 hodinový půst nebo hladovění podle fáze Měsíce jsou tou nejlepší prevencí pro zdravé a úlevou pro nemocné. Je prokázáno, že půst nebo hladovění zpomalují stárnutí, zlepšují obranyschopnost a látkovou výměnu.
Vyberte si podle své kondice - přizpůsobte se požadavkům svého organismu!

DŮLEŽITÉ
PŘÍPRAVNÝ DEN - den před půstem nebo hladověním:
...nejezte v tento den maso - bílkoviny zůstávají ve střevech až 36 hodin. Bylo by škoda držet půst a mít ve střevech nestrávené zbytky.
...jezte co nejvíce syrové stravy - zeleniny nebo ovoce (nemíchat).
...večer asi 2 hodiny po posledním jídle si udělejte klystýr (kdo má vysoký tlak, nemocné srdce, střevní nemoci, poradí se s lékařem!).
Kdo má zábrany klystýr používat, vezme si přírodní projímadlo (např. čaj ze senny).
...jděte včas spát.
UKONČENÍ HLADOVĚNÍ - první jídlo po 24 hodinách
...nejjemněji nastrouhaná mrkev nebo šťáva z mrkve.

DEN HLADOVĚNÍ
Pijeme pouze 2 -3 litry:
1/ pramenité vody
2/ destilované vody (bez minerálů) - nepoužívat běžně
3/ vody po rozmrznutí - dejte si zmrznout láhev vody a pak ji pozvolna roztávající odlévejte. Odlijte takto 2/3 a zbytek vyhoďte.
Nebo kombinace všech druhů vody. Voda má být vlažná, ne ledová!

Reklama

DEN PŮSTU
1/ pijeme zeleninové nebo ovocné šťávy. 1 litr šťávy doplněné 2 - 3 litry vody. Šťávy nejlépe čerstvé, zeleninu a ovoce nemícháme dohromady.
nebo
2/ jíme syrovou zeleninu nebo ovoce (1 kg během půstu). Nemícháme dohromady. Pijeme vodu.
nebo
3/ jíme pouze brambory - pečené nebo vařené ve slupce (max. 1 kg během půstu), sůl nahradit kořením. Jsou močopudné a snižují krevní tlak. Vhodné pro toho, kdo trpí pálením žáhy. Pijeme vodu, případně zelený čaj.
Nebo
4/ jíme vařenou rýži - nejlépe v páře (300 g během půstu). Je-li na nás moc suchá, můžeme promíchat s jemně nastrouhaným jablkem nebo nakrájeným rajským jablíčkem (bez slupky). Rýži je důležité dobře rozkousat. Pijeme vodu, případně zelený čaj.

DŮLEŽITÉ POMŮCKY
...při pocitu hladu si říkám: Půst (hladovění) držím, protože chci být zdravý. ...v den půstu u sebe noste lžičku, kartáček na zuby a pastu. Při pocitu nebezpečných chutí si rychle seškrabte jazyk (chuťové kornoutky) a důkladně vyčistěte zuby a ústní dutinu.
...máte-li možnost, dejte si při pocitu hladu teplou sprchu a masáž celého těla hrubou žínkou nebo kartáčem. Žínku můžete namáčet ve vodě s citrónem.
...celý den je třeba mít na paměti, jak ušetřená energie pracuje na očištění vnitřností od škodlivých látek, jak vaše játra, střeva, žaludek využívají tuto sílu k regeneraci. ...každý reaguje jinak - poslouchejte svůj organismus. Pokud cítíte únavu - odpočiňte si! Nohy nahoru, zavřít oči. Spát.
...půst je naší soukromou záležitostí, a proto je dobré o něm během dne nemluvit. ...důležitý je pohyb nebo masáž, aby nedocházelo ke zpomalení krevního oběhu, procházka, plavání, masáže, koupele.

JOGÍNSKÝ PŮST.
Večer před půstem je vhodné jíst pouze lehčí stravu v menším množství, a to nejpozději v 17 hodin. V den půstu pijeme pouze dostatečné množství vody, bylinkových čajů nebo ovocných šťáv. Nepijeme mléko. Po 17. hodině je dovoleno sníst jedno vařené jídlo. Pokud je tento požadavek příliš náročný, pak v poledne sníme menší množství ovoce, případně trochu oříšků (pouze nepražených a nesolených), rozinek nebo sušeného ovoce. Systém Jóga v denním životě doporučuje jogínský půst jedenkrát týdně, nejlépe v pondělí nebo ve čtvrtek a též při úplňku a novoluní. Případně každý 11. den po úplňku a novoluní. Tento systém vede k laktovegetariánství.

PŮST S VNITŘNÍM DIALOGEM
Při novoluní stojí Slunce i Měsíc ve stejném znamení zvěrokruhu. Je-li to vaše sluneční znamení, využijte síly novoluní a držte půst nebo hladovku a přemýšlejte o sobě, o životě, jaký žijete a o svých cílech. Nebude to promarněný čas. V den svých narozenin staří Číňané vyhledávali samotu, vybavovali si chvíli narození a procházeli se v duchu celým životem.

Zdroj: Žofie Kanyzová - Lunární kalendář

Reklama

Komentáře

Iva (St, 17. 4. 2002 - 15:04)
Zajímalo by mne, když chci držet půst nebo hladovku podle lunárního kalendáře, jestli začínám 24h od uvedené hodiny, kdy začíná novoluní, první čtvrt, úplněk atd. Např. Pátek ve 03.45h
začíná úplněk, tak od této hodiny držím 24h půst/hladovku? nebo je jiná metoda?
Děkuji za odpověď. Iva
Sasa (Čt, 2. 9. 2004 - 15:09)
Muzete mi prosim napsat,kde zjistim kdy mam pust podle fazi mesice,drzet?Dekuji
Bobr (Po, 20. 6. 2005 - 23:06)
paní doktorka ví o tzv. hladovění starou belu a neměla by si zde plácat játra - to především. Jediná slušná, útlá knížečka je Nikolajev-Nilov: Hladovění. Vřele doporučuji, je tam naprosto vše a funguje to přesně.Malachov a Partyková jsou již jen přežvykovači.
Nějaké fáze Měsíce ap. jsou pochopitelně také kraviny. On i název "hladovka" je zavádějící, protže hlad se dostavuje někdy po 6., 7. týdnu života o vodě, ev. čaji.
Výsledky takovéto hladovky jsou nad všechna očekávání. Tělo je nesmírně moudré a je třeba jej pouze nerušit.
Tedy : žádné šťávy, žádné vývary - voda a neslazený šípkový čaj - a budete zírat! Vím o čem mluvím.
Myslím si dokonce (ale bez důkazů, ovšemže), že
kdyby to anorektici dodrželi a zkusili opravdu nejíst, jsem si naprosto jist, že by se dali dohromady také. To jedení-nejedení je totiž nejhorší zločin na vlastním těle. Přeju Vám všem pevné zdraví.
Petr (Út, 28. 2. 2006 - 11:02)
Bobře,nebo i ostatní-pozádám o kontakt-pokud se někdo zabýva v ČR půstem pod dohledem.v rakousku existují kliniky drMayera resp.Raucha.Po světě má prý mnoho příznivců v řadách dr., v ČR jsem nenašel nikoho.Jen zlatokopy zabývající se rádoby detoxikací a těžící z lidských nemocí.Mám i spoustu zkušeností, ale s tímto jsem v koncích.Zkoušel jsem Mayerovu kůru,chybí mi tam ten dohled....Díky!!!!!!!!§§
izabela (Út, 28. 2. 2006 - 21:02)
Mám otázku na Bobra (príspevok z 20.6.2005): kde sa dá menovaná knižočka Nikolajev-Nilov "HLadovění" zohnať? Bola by som povďačná za odpoveď. A ešte otázka na Petra (príspevok z 28.2.2006: v čom spočíva Mayerova kúra? Díky moc za odpovede.
retro99 (So, 17. 6. 2006 - 11:06)
Pokud chce někdo si ujasnit ne jen "totální hladovění" na ruský způsob - mimochodem, funguje - vyhledejte si na síti dva články: jeden je na http://musculus.cz/kulturistika1/phprs/view.php?cisloclanku=2002101203 a takový ten "in" a "Cool" je na adrese http://www.mens-health.cz/clanek_318_Zbavte-telo-jedu-.html. Jinak, stránečky jsou fajn.
Tomáš (So, 17. 6. 2006 - 18:06)
To my makrobiotici si raději tělo nevhodnou stravou neznečišťujeme, proto se pak nemusíme takto mučit různými hladovkami.
V těle uložený odpad např. z některých mléčných výrobků se při zavedení zdravé životosprávy uvolňuje postupně řadu let.
Za týden nebo měsíc se toho moc stihnout nedá. Při doporučování držení hladovky se asi automaticky předpokládá, že má každý v pořádku vylučovací orgány. Jenže to nemusí být vůbec pravda. Pak je celkem možné, že místo ozdravění hladovkou si s její pomocí způsobíme autointoxikaci tím svinstvem, které hladovka uvolní. To nám může klidně místo vyloučení začít v těle kolovat.
Luboš (Ne, 15. 10. 2006 - 18:10)
Muzete mi prosim někdo poradit, případně vysvětlit, kde zjistim kdy mam pust podle fazí mesice,drzet? Mám na mysli konkrétní data. Dekuji.
Iva (St, 31. 1. 2007 - 22:01)
Držela jsem od neděle půst.Nejdříve jsem si pročistila střeva a pak jsem 3 dny jen pila.Dnes ráno jsem skončila,začínaly se mi klepat ruce a byla jsem unavená.Ty 3 dny byli úplně v pohodě,ani jsem neměla hlad ani chuť,myslím,že jsem se krásně tím půstem pročistila,hodně pila a bylo to fajn.Dnes jsem měla jenom suchou rýži,abych nezatížila moc žaludek.Mimo toho,že se cítím neuvěřitelně lehce,tak mám dole 3kg.
rybka (Čt, 12. 4. 2007 - 17:04)
Já mám Lunární kalendář-Krásná paní. Je k objednání na jejich stránce. Ke každému dni je popsaný vlyv fázy měsíce.
karel (St, 16. 5. 2007 - 16:05)
Pust je dobry zpusob ke snizeni nadvahy,ale vydrzet to je pro mne nadlidsky vykon.Vyresil jsem to jednoduse tak,ze si necham od manzelky svazat ruce na 24h tak,ze si nemohu sam nic vzit a v teto pozici brzo zapominam na hlad a pouze piji slamkou z pripravene nadoby.Svazovani opakuji asi pet krat a vaha mi klesne za tu dobu o 3kg.Za dva mesice si to ale musim vetsinou zopakovat.Intezivnejsi hubnuti probiha,kdyz se pred svazanim oblecu do igelitu,ale spatne se v tom spi.
Hugo (Pá, 25. 5. 2007 - 21:05)
Běhěm roku 1-2x mám období kdy nejím 4-6 dnů, nepřímám žádnou potravu, jen tekutiny (2dcl mléka, vodu, minerálky -denně). Potom začnu normálně jíst jako bych nedržel žádnou hladovku.Problém je v tom že první 2 dny je pocit hladu, ale potom už chuť k jídlu nepřichází a já raději hladovku ukončuji ten 4až6 den, aby mi to nějak neublížílo i když bych mohl v ní dále pokračovat.Na běžný průběh dne to nemá vliv, tzn. sportuji (cyklistika, nohejbal). Mám spíš strach jestli si tak vlastně neškodím? Zrovna dnes je to 3den co nejím. Zase mně to chytlo. Hugoxxx"volny.cz
Brezinova.Prah… (Pá, 20. 11. 2009 - 07:11)
Dobrý den,
našla jsem váš dotaz -- a mám stejný! Ráda bych se dozvěděla, kde můžu v ČR držet půst pod dohledem. Jestli už znáte odpověď, prosím o informaci. Děkuji dopředu za tip! Lenka Březinová
78lb pro Lenku (Pá, 20. 11. 2009 - 18:11)
Nemyslím, že by se dal sehnat v naší republice dohled k půstu. Mám za sebou několik delších hladovek a nikdy jsem dohled nepotřeboval
... (Pá, 20. 11. 2009 - 21:11)
Koukám,že ta šílená kráva s tou dietou je všude!!!
!!!! (Út, 20. 4. 2010 - 10:04)
CHCETE ZHUBNOUT?
nabizim komplexni řešení redukce váhy.Žádné drastické diety,žádny jo-jo efekt,osvědčená medota. Pro více informací napište na [email protected]
Achjo! (So, 15. 5. 2010 - 22:05)
Dámy, hladověním si akorát způsobíte nutriční podvýživu a zhuntujete tělo. Zhubnout nebo očišťovat tělo můžete i bez nesmyslných půstů a hladovek. Ale vždycky pod dohledem někoho, kdo rozumí výživě. Můžete vyzkoušet třeba www.nehladovte.cz
smajlík (So, 16. 10. 2010 - 18:10)
Milá Achjo!, jak jinak se snažit vydělat na lidech, než prodávat lidem rádoby upravené jídlo, jehož náklady na měsíc se vyšplhávají k desetitisícům. Kdo někdy zkoušel půst, může ho jenom doporučit, tedy úspěšnost je 100% a přesto se najdou lidé, kteří to vyvrací, místo aby si zkusili je jediný den nejíst. Půst není na hubnutí, ale regeneraci těla, posílení imunity a zbavení se zárodků nemocí, jež nám dřímají v těle.
Zdravím všechny půstaře, jen tak dál :-)
78lb (So, 16. 10. 2010 - 19:10)
Milá Achjo!, jak jinak se...taky zdravím, a je to svatá pravda. Jakou máš za sebou nejdelší?
Peťula (St, 3. 11. 2010 - 20:11)
Ahoj lidičky,před 5lety jsem také nějaký čas držela půst. Tenkrát jsem přibrala po antikoncepci a měla rozhozené celé tělo. Musím říct,že jsem se dala po půstíku hezky do kupy :-). No a před rokem jsem mla zkrat-gynekolog mi tvrdil,že jsem obézní a napařil mi prášky na hubnutí a ještě extra silné abych zhubla asi na jeho představu. No a hádejte jak to dopadlo? Přibrala jsem po nich 20kg a nemůžu se jich zbavit žádnou dietou a ještě mám k tomu zdravotní problémy. Takže se chystám na další půst abych se dala dohromady. Jen se bojím abych potom nepřibrala zpět.
Stefan (Út, 9. 11. 2010 - 10:11)
Jses dobra,a to spravne
Stefan (Út, 9. 11. 2010 - 11:11)
E mi 47 a hladuem uz 10,ja se myslim ze ten clovek ktere hladovel asponi 2,3 krat muze pohopit co znamena hladovka,jak napsal smajlik,e to spravne,hladoveni neni na chubnuti e to neco co se ne da vysvetlovat,eto poklad,muzu poradit..
Stefan (Út, 9. 11. 2010 - 11:11)
Reknu este ednu vec,kdiz se citis ze starnes,citis se nemocny,nescastny,zacni hladoveti,a uvidis budes met rADOST ze zivota
Stefan (St, 10. 11. 2010 - 21:11)
Hladuete,hladuete a budete zdravy....
Stefan (St, 10. 11. 2010 - 21:11)
Ahoj lidičky,před 5lety...Ano,musis pokracovat....
michaela (Út, 15. 2. 2011 - 10:02)
dnes je to přesně 20 dní, co piji jen dest. vodu
cítím se neuvěřitelně dobře, děkuji paní Dr. Partykové za nádhernou knihu

Jinak je to můj první delší půst, šla jsem do toho docela pohlavě, ale byla jsem přesvědčena o správnosti mho jednání.

Co se týče váhy, moc ráda bych si ji udržela, rochu mne ale vylekala křivka hmotnosti během půstu a po něm od Dr.myslím Nikolajeva..

Máte někdo zkušenosti s udržením váhy po půstu ?

děkuji, prosím na e.mail
[email protected]
karel (Út, 15. 2. 2011 - 10:02)
Pití destilované vody je to nejhorší co může být.Svému zdraví moc škodíte.Prosím vás,přečtěte si něco o pití dest.vody-myslím dlouhodoběji.To fakt zůstává rozum stát.
Manny (Út, 15. 2. 2011 - 12:02)
Zajímalo by mne, když chci...Ahoj. Určitě zbytečně nehladověj. Stačí normálně jíst a používat u toho DIET DOTS Acai, bohužel se to nedá moc sehnat v Česku, ale tady pro tebe jsem našla někoho, kdo to prodává. Určitě zkus, pomáhá to a je to z USA.
swen (Ne, 10. 6. 2012 - 15:06)
kdo bych chtěl držet půst bez tlaku okolí tak ať se podívá na www.bosanka.cz
joanna (Út, 12. 6. 2012 - 15:06)
No moc nechápu proč sem někdo píše, že je lepší držet dietu a jíst zdravě? Tohle není o nějákém hubnutí,ale o tom ,že hladovka vás vnitřně ošetří a uzdraví!!!!
Jana (Po, 30. 7. 2012 - 22:07)
Pití destilované vody je to...Dobrý den, myslím si, že na pití dešťové vody není nic špatného - zvířata si také raději vyberou dešťovou než tu z kohoutku nebo balenou. A zvířata určitě vědí, co dělají. Proč by tato voda škodila lidem?
Jana (Po, 30. 7. 2012 - 22:07)
Ahoj. Určitě zbytečně...Prosím Vás, kdyby to bylo účinné, už by v Americe byli ze všech hubeňouři.
Petr Hadač (Čt, 2. 8. 2012 - 08:08)
Tento článek je závádějící. Půst znamená, že nejíte absolutně nic a pijete pouze vodu, čili žádné šťávy. Pokud pijete šťávy, už to není půst, ale dieta. Pojem hladovění rozhodně neznamená nic, co by mělo společného s periodou pouhých 24 hodin.
Petr Hadač (Čt, 2. 8. 2012 - 08:08)
Doporučuji knihu Hladovění pro zdraví, MUDr. Vilma Partyková, vyšlo už 4. rozšířené vydání. Je tam velmi čtivě popsáno vše - od historie půstu přes popis toho, jak se na půst připravit, co se během půstu odehrává v těle, jaké jsou možnosti (kombinace, alternativy atd.), až po to, jak se po půstu vrátit ke stravě. Dále vysvětluje využití biorytmů, mj. i lunárních, na které se tady někteří ptají.
BOB (Pá, 1. 5. 2015 - 12:05)
To my makrobiotici si raději...Nic nebude v těle kolovat, pokud je každý den klystýr !!! A ten MUDr. Partyková doporučuje !!! Napřed si řádně přečtěte co MUDr. Partyková píše a pak nebudete svůj mozek vystavovat ostudě.
Aďka (Po, 31. 5. 2021 - 21:05)
Za mě je hladovění hrozná hloupost, zbytečně se tělo trápí a pak ukládá tuky. Člověk by měl buď jíst v malém množství, anebo pokud chce vyzkoušet pust tak výborný je 8/16. Já držela tuhle variantu a oživila jsem to reduxilem. Zhubla jsem 9 kg a cítím se velmi dobře bez "hladovění".
Kamila (Út, 8. 6. 2021 - 17:06)
Mě velmi pomohlo se hlídat pomocí kalorických tabulek, zhubla jsem díky tomu 3 kg. Ke cvičení se nejsem schopná dokopat. Chtěla bych vyzkoušet nějaký přírodní produkt, který by mě nastartoval. Aďko s reduxilem jsi spokojená? Zkoušela si i jiné produkty?
Jarmilka (Út, 29. 6. 2021 - 09:06)
Kamčo, reduxil vážně vyzkoušej, je fajn! Mě taky dost pomohl.
Kapustňák (Út, 29. 6. 2021 - 18:06)
Koukám, že zase si tu někdo honí triko na fiktivních self-promo rozhovorech :) Dokonce se pokoušíte vecpat i do diskuse, která se týká přírodní léčby - nepříde vám to blbý? Jinak za mě je půst (a tím samozřejmě myslím půst bez jídla - jak říká autor "hladovění") výborná věc. Člověk se po několika dnech cítí, jako by se nadnášel. Samozřejmě se pak nesmí hned začít cpát. Odtud možná pramení ten názor, že po půstu se tloustne. Ale každej to má jinak, mně třeba tloustnutí nehrozí tak nějak vůbec, tak to ani neřešim. Jo, a doporučuju při půstu nepodnikat nic náročnýho, prostě se věnovat spíš meditaci a kontemplaci.
Týna (Út, 20. 7. 2021 - 20:07)
Zajímavé :D ráda projíždím diskuze, protože se občas dozvím něco zajímavého. Nicméně se mě fiktivní self-promo rozhovor netýká jak píše Kapustňák a nebude mi ani blbé tady reduxil pochválit. Splnil mé očekávání.
Kapustňák (St, 21. 7. 2021 - 19:07)
Já myslim, že nesplnil. Neprodává se dost. Spíš hádám, že vůbec. Proto ho sem furt cpeš - a to i do diskusí, kde se lidi snaží žít nezávisle na vašich chemických sračkách.
Týna (Po, 26. 7. 2021 - 17:07)
Určitě máš pravdu :D nemám s tím nic společného :) Hezký den
Reklama