Reklama

Hrozí nám postantibiotická éra

Pokud se někteří lékaři a pacienti neodnaučí zbytečně předepisovat a požadovat antibiotika, hrozí nejen České republice takzvaná "postantibiotická éra". V ní by antibiotika přestala účinkovat a lidi by zřejmě opět začala vážně ohrožovat onemocnění, která objev penicilinu přesunul do kategorie snadněji léčitelných.

"V některých evropských zemích je již velkým problémem léčit běžné bakteriální infekce, a to kvůli tomu, že jsou běžné bakterie na běžná antibiotika necitlivá," řekla ČTK odbornice Vilma Marešová. Upozornila, že někteří lékaři třeba dětem předepisují tyto léky zbytečně a nesprávně i na běžná virová onemocnění.

Spotřeba antibiotik je i v rámci Evropy dost rozdílná. "Třeba Holandsko, když to uvedu v tom obvyklém parametru, má devět definovaných denních dávek na tisíc obyvatel a den, my máme dnes asi 20 a Francie má 35," uvedl lékař Vlastimil Jindrák. Závisí top odle něj i na sociálním a kulturním zázemí té které země.

Z materiálu vědecké rady ministerstva zdravotnictví též vyplývá, že nadměrné užívání antibiotik je i drahé, země na něm ročně tratí asi miliardu korun.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Vasil (Út, 18. 2. 2003 - 20:02)
Jako zkušený léčitel vidím stav organismu u lidí užívajících antibiotika jako velmi oslabený , hlavně v oblasti tlustého střeva a tím následně pathologické změny příslušných orgánů podle místa poškození střevní flory . Zde nemohu nevzpomenout názorů p. inž. Janči , který na tuto skutečnost vážně upozorňuje již nejméně čtvrt století . Podle skutečnosti si myslím , že stejná situace je v užívání ostatních léků a náklady zbytečně vynaložené na tyto farmaka , jakož i odstranění následků těchto terapií zásadně zatěžují nemocenskou pokladnu .
Honza - aloe"… (Pá, 2. 11. 2007 - 12:11)
Na příklad článek v novinách Moravskoslezský kraj , ročník 5, číslo 10 z října 2007 vážně varuje před stávajícím životním stylem, kdy stále stoupá celkové onemocnění obyvatelstva. Doporučují knihu od Stuart B. Levy, Antibiotický paradox - jak se nesprávným používáním antibiotik ruší jejich léčebná moc.
Některé zkušenosti o změna v životním stylu najdete na www.aloe-gel.cz
Reklama