Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Hrozba jménem ICHS

ICHS neboli ischemická choroba srdeční je jednou z hlavních příčin smrti. Jde o to, že koronární tepny, které zásobují srdeční sval okysličenou krví se ucpou a část srdeční tkáně v důsledku ischemie ( nedostatku okysličené krve přiváděné k buňkám srdeční tkáně ) odumře. Člověk dostane infarkt.

Zda přežije záleží na rozsahu a době trvání ischemie. Koronární tepny mohou být ucpány zátkou z cholesterolu, tuku, krevních sraženin a zbytků buněk. ICHS je nemoc, která je z velké části ovlivněna naším životním stylem a životosprávou. Mezi rizikové faktory, které se můžeme snažit ovlivnit patří:
 

 • Kouření (zvyšuje riziko onemocnění srdce 2x-3x).
 • Zvýšený celkový cholesterol.
 • Zvýšený LDL ("špatný") cholesterol.
 • Nízký HDL ("dobrý")cholesterol.
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze).
 • Obezita.
 • Strava s vysokým obsahem nasycených tuků (maso a mléčné výrobky).
 • Stres a nepřátelské a zlobné chování.
 • Cukrovka (diabetes mellitus).
 • Nedostatek pohybu a cvičení.
 • U žen může riziko ICHS zvyšovat dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce (zejména u kuřaček).

  Takže chcete-li se vyhnout problémům se srdcem a žít o pár let déle platí staré známé NEKOUŘIT, NEPŘEJÍDAT SE, POHYBOVAT SE A ŽÍT PŘIROZENĚ.

  Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Je mi 49 let, před rokem jsem přestala kouřit, přibrala jsem 14 kilo, nyní vážím 64 kg. Mám dosti stresový život v posledním roce. Začínám občas cítit za hrudním košem štiplavou bolet, jen pár vteřin.Nebo cítím od krku ke středu hrudníku křeč, jako bych natahovala špagát. Vůbec se poslední dobou necítím dobře, ale i se mi to špatně specifikuje. Děkuji

  Bře 30, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  je mi 26 a jsem na tom možna huř.

  Pro 08, 2006
 • Obrázek uživatele BB
  BB (anonym)

  Tyto potíže není dobře podceňovat.Určitě je vhodné vyhledat lékaře a to nejlépe kardiologa,který by vás měl odeslat na spec.pracoviště k provedení koronarografie.Jedině toto vyšetření ukáže stav koronárních cév a je možné okamžité řešení,např.implantací stentu.Popisované potíže mohou být projevem špatné průchodnosti cév,zásobujících srd.sval.Návštěvu lékaře neodkládejte!

  Bře 10, 2007
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Synovi je 22 roků, od 14 let docházel na pravidelné kontroly na kardiologii / byl mu zjištěn šelest na srdci/, v 18 letech byl z ambulance vyřazen s tím, že je v pořádku. Má ale stále vyšší tlak 135-145/80-90 , ale hlavně palpitace 85-120 . Prosím o radu.

  Dub 02, 2007
 • Obrázek uživatele Marie Musilová
  Marie Musilová (anonym)

  Nevím, možná že mi sdělíte něco bližšího, před třemi měsíci jsem začala mít bušení srdce, které nakonec vyústilo v hospitalizaci v nemocnici. Po všech vyšetřeních "Holter" SONO, kolo, bylo zjištěno, že srdce reaguje i na malou námahu a stres. Dostala jsem Concor 0.5, Anopyrin. Stále se mi bušení vrací, obzvláště v klidu, když se uložím ke spánku, občas mě u srdce píchá a celkově mi není OK. Je mi 56 let, vážím 59 kg a pracuji jako OSVČ účetní. Maminka měla Anginu pectoris, otec zemřel na srdeční infarkt v 47 letech. Nekouřím, alkohol nepiji. Prosím má s tímto někdo zkušenost? Prý je to hodně nervové. Děkuji za odpověď. M.Musilová

  Črv 05, 2007
 • Obrázek uživatele Vendula
  Vendula (anonym)

  Taky jsem už od 1988 účetní na OSVČ. začala jsem mít problémy se srdcem, mám tsejné příznaky, přidaly se problémy s páteří,deprese, myomy na děloze. teď jdu na vyjmutí dělohy. s účtem končím. Radím Vám přestaňte dělat účetnictví, všechno je ze stresu, velké zodpovědnosti... ostatní víte sama dobře. Začněte dělat něco méně náročnějšího na psychiku!!! zdravím a přehji vše dobré.

  Srp 27, 2007
 • Obrázek uživatele mira lajla
  mira lajla (anonym)

  buď v klidu, mě je 30 a mám úplně stejný problémy - doktoři stále hlásí Ok! kup si Allicor, Koenzym Q10,Maxicor, Magnesii Lactci 0,5,Guajacuran a k tomu dávej lipový čaj a za týden budeš Ok.. )

  Srp 28, 2007
 • Obrázek uživatele palo
  palo (anonym)

  Pani Musilová, ak máte rodinnú predispozíciu k infarktu myokardu, treba si dať stanoviť homocysteín, CRP, glukózotolerančný test atď. Aký máte BMI, cholesterol, HDL, LDL, triacylglyceroly, kyselinu močovú? Nemáte vysoký tlak krvi? nemáte kolísavý krvný tlak? Ako sa stravujete? Jete dostatok ovocia a zeleniny? Jete ryby, olivy, olivový olej... Pravidelne denne cvičíte (aspoň prechádzka)? Denne si môžete dať 2 dcl červeného vína. Dôležité sú tie prechádzky!!!!

  Srp 30, 2007
 • Obrázek uživatele P.
  P. (anonym)

  Mému příteli zemřeli oba rodiče na infarkt ve 49 letech. Z toho důvodu mám strach, že má velké dědičné dispozice. Na mou žádost mi slíbil, že až mu bude 30 let, půjde k doktorovi, aby ho objednal na nějaké vyšetření srdce, jestli je všechno v pořádku a aby do byl aspoň 1xročně pod dohledem. Včera tam šel, ale obvoďačka mu řekla, že na nějaký vyšetření je ještě mladej a poslala ho domů. Já neříkám, že umírá, ale chtěla bych, aby byl pod kontrolou. Má obvoďačka pravdu, je na to ještě mladý? Nebo mám pravdu já, že je lepší mít jistotu, že je všechno v pořádku a být preventivně hlídán? Myslím, že existují případy, kdy má člověk infarkt i po třicítce.Poraďte. Děkuji.

  Čer 12, 2008
 • Obrázek uživatele eli
  eli (anonym)

  Tak ať nechodí k obvoďačce, test na cholesterol si může nechat udělat v laboratoři, na menší poplatek.

  Črv 01, 2008
 • Obrázek uživatele h.
  h. (anonym)

  Milá P. je mi 26 a měla jsem před 8 měsíci slabý infarkt. potvrzená angina pectoris, před pár dny další anginozní záchvat... takže infarkt je možný i před 30! a cholesterolem to opravdu není!!!!! stačí když přítel bude žít dle vzoru "zdravý životní styl" - žádný kouření, víc pohybu (stačí k normálu aspoň 40 min. chůze denně) a hlavně když se budete mít báječně a on se nebude stresovat - k tomu mu přidej nějaký ty vitamíny - denně vitamín C a třeba i koenzym Q10 a dost mu tím pomůžeš!

  Lis 20, 2008
 • Obrázek uživatele Jura N
  Jura N (anonym)

  Lidi vydíte to zas poplatek v rámci privární prevence by se tato měření měla dělat zadarmo.Nemáte zdání kolik to stojí usílí a peněz než se tato nemoc vyléčí jaké je tam riziko smrti,kdyby lékaři dělali vyšetření častěji a komplexněji mohlo by se tím přijít mnohem dříve na spoustu jiných nemocí.Léčba by mohla být levnější a všechno by šlo bez poplatku.Dotoho by si mohla pojištavna urvat od huby a bylo by nasvětě hned lépe

  Čer 16, 2009
 • Obrázek uživatele Peťo
  Peťo (anonym)

  Mému příteli zemřeli oba...doktorka má pravdu, ak nie je obézny, nemá cukrovku, vysoký tlak, opuchy na nohách, nie je malátny, nezadýchava sa, zvláda bežné aktivity a hlavne športuje, tak naozaj je pre neho sledovanie aj keď len raz ročne, absulútne zbytočné

  Čer 22, 2014
 • Obrázek uživatele Devi
  Devi (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč se nesmí současně s prášky proti vysokému tlaku brát draslík který také napomáhá snížení tlaku. Co mi hrozí pokud přesto že beru 1 tabletu prestance5 denně budu k tomu ještě denně brát 60mg draslíku ?? Děkuji Eva

  Říj 13, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama