Hovory mobilem před spaním mohou zhoršit spánek

Hovor mobilním telefonem před usnutím může zhoršit kvalitu spánku. Záření z mobilu může vyvolat nespavost a bolesti hlavy i zkrátit dobu hlubokého spánku, kterou tělo potřebuje k regeneraci. Vyplývá to ze studie, kterou nechaly udělat telekomunikační firmy, a její výsledky na internetu zveřejnila BBC.

Pokud tedy člověk musí nutně telefonovat před spaním, měl by využít raději pevnou linku, vyplývá z průzkumu. Provedly ho mezi 35 muži a 36 ženami ve věku 18 až 45 let švédský Karolinska Institute a Waynská státní univerzita ze Spojených států. Studii zaplatilo sdružení mobilních výrobců Mobile Manufacturers Forum.


Někteří z testovaných byli při pokusu vystaveni záření odpovídajícímu tomu při hovoru mobilem. Jiní byli vystaveni stejným podmínkám, ale záření dostali jen zdánlivě. Ti, kteří dávku záření opravdu přijali, potřebovali delší čas na to, aby se dostali do hlubokého spánku. Zároveň strávili v nejhlubším spánku kratší dobu.


Vědci dospěli studií k závěru, že frekvence mobilního signálu 884 MHz nepříznivě ovlivňuje ty fáze spánku, které se považují za důležité pro regeneraci.


Podle Bengta Arnetze z výzkumného týmu výsledky silně naznačují, že používání mobilu souvisí se změnami v té části mozku, která je zodpovědná za aktivaci a koordinaci stresového systému. Jiná teorie pak říká, že záření zhoršuje produkci hormonu melatoninu, který zasahuje do řízení vnitřního rytmu těla.


Podobně hodnotí výsledek Alasdair Philips, ředitel institutu Powerwatch, který studuje vliv elektromagnetického pole na lidský organismus. Podle Philipse je teď evidentnější, že by se k těmto věcem mělo přistupovat s větší obezřetností.


Mike Dolan, generální ředitel asociace mobilních operátorů, ale namítá, že výsledek této studie je v rozporu s jiným výzkumem. Podle jeho něho jde jen o další kousek v obrovské vědecké skládačce.


Loni v září například rozsáhlý britský šestiletý průzkum Mobile Telecommunications and Health Research Programme (MTHRP) ukázal, že používáním mobilu nevznikají pro mozek žádná krátkodobá rizika. Sami vědci ale možnost dlouhodobého působení na mozek nevyloučili, napsala BBC.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Perníček
  Perníček (anonym)

  Mobily neškodí !!!!!!!!!!!!!! Tvrdí to elektro-magnetiko-mobilo-brdo-radaro-fil a zároveň největší soudruh Čech Luděk Pekárek (Hygienická stanice hl. m. Prahy), bývalý člen StB (ideový spolupracovník zahraniční rozvědky s krycím jménem Ludva) a nynější člen Sysifos. Mimochodem, nějak mezi těmi organizacemi nemohu najít rozdílu ;-)

  Feb 01, 2008
 • Obrázek uživatele alena.kasparkova"gmail.com
  alena.kasparkov... (anonym)

  tak nevím, no

  Feb 01, 2008
 • Obrázek uživatele bernard
  bernard (anonym)

  Negativní vliv mobilu už delší dobu prokazují vědecké týmy z celého světa. Nejhorší je, že působí skrytě, nenápadně a zákeřně.

  Feb 03, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama