Hormonální antikoncepce a celulitida

Užívání hormonální antikoncepce je kromě sedavého způsobu života, dědičné predispozice a nesprávné životosprávy dalším rizikovým faktorem pro vznik celulitidy neboli "pomerančové kůže", která dnes trápí stále větší množství dívek a žen. Postiženy bývají často i dívky štíhlé, naopak některým boubelkám se tento problém vyhýbá.

Estrogeny obsažené v antikoncepčních pilulkách jsou antagonní vůči vitamínu E, který podporuje krevní oběh a dále vůči vitamínu B6 - pyridoxinu, který má močopudný účinek a tak brání zadržování tekutin v tkáních.

Nedostatečné prokrvení a zadržování tekutin je jedním z hlavních faktorů vzniku celulitidy.

Dalším faktorem je ukládání škodlivých látek v tukové tkáni.

Estrogeny ovlivňují játra, hlavní detoxikační orgán v těle. Pokud je jaterní činnost oslabena, dochází ve větší míře k ukládání škodlivin (např. různých nestravitelných konzervantů, barviv, emulgátorů a dalších syntetických látek ze stravy) v organismu, u žen především v tukové tkáni.

Estrogeny též mohou přispívat k rozvoji candidózy - tzn. přemnožení kvasinek a plísní v organismu. Při candidóze vzniká ve střevě nadměrné množství jedovatých látek, které se mohou dostávat narušenou střevní stěnou do krve a dále oslabovat funkce jater. Navíc dochází k zhoršenému vstřebávání výživných látek, vitamínů a minerálů, důležitých pro zdravý vzhled kůže.

Dále antikoncepce poškozuje vitamín C, který hraje významnou roli v syntéze cévního i kožního kolagenu. To znamená zvýšení lomivosti kožních kapilár, opětovné zhoršení prokrvení kůže a snížení kožní pevnosti.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Milena
  Milena (anonym)

  Beru antikoncepci uz skoro 6 let a mam problemy s prokrvovanim dolnich koncetin. Konecne jsem zjistila, co je pricinou mych potizi. Vzhledem k memu aktivnimu zivotu, abstinenci, nekuractvi a striktni zdrave vyzive, jsem dosla na problem antikoncepce. Rozhodla jsem se podporit proudeni Lymfy uzivanim vitaminu. Chtela bych se zeptat jestli mi muze uskodit brat tolik vitaminu najednou. Beru: vitamin C, Centrum, jablecny ocet, rybi tuk, ginko bilobu, sojovy lecitin a pupalku. Muze tahle kombinace zpusobit zaludecni ci jine problemy? Dekuji

  Dub 10, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Pro ty, kteří do sebe nechtějí nebo nemůžou ládovat hormony: Alternativy HA jsou, jen vám je nejspíš gynekolog neřekne, případně je může prezentovat jako nespolehlivé-neoprávněně... moje zkušenost. Tzv. symptotermální metoda je úplně zdarma (když nepočítám jednorázovou investici do teploměru a záznamových tabulek), takže pro svět byznysu výhodná není a moc se o tom neví a když ví, tak se má za to, že je nespolehlivá... Jenže záleží, jak k tomu kdo přistupuje. Já ji úspěšně používám zatím dva roky a jsou lidé, kteří mají téměř celoživotní praxi... Hlavní podmínky ale jsou - mít stálého partnera a pravidelně zodpovědně zjišťovat znaky plodnosti. Kdyby měl kdokoliv zájem, ráda napíšu víc: drobecekh"centrum.cz

  Říj 25, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama