Hlavním rizikovým faktorem rakoviny dělohy je obezita

Obezita je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro karcinom endometria. Podkožní tuková tkáň totiž produkuje hormony estrogeny, které mohou podporovat růst buněk nádoru dělohy.

"Karcinomem endometria jsou více ohroženy také ženy nadměrně vystavené estrogenům z jiných důvodů. Patří mezi ně časné zahájení menses, pozdní menopauza, bezdětnost, ale také hormonální porucha související s chyběním pravidelné ovulace. Dále cukrovka, která je často spojena s obezitou, a způsobuje sníženou citlivost tkání k inzulinu, což může podpořit nádorový růst," doplnil Halaška. Roli mohou hrát i vrozené dispozice.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) výskyt rakoviny dělohy od 80. let mírně stoupal ze zhruba 1200 nových případů ročně. Na přelomu tisíciletí dosahoval kolem 1700 případů a v roce 2018, ze kdy jsou poslední data ÚZIS, pak činil 1912 nových případů. Přes 400 žen s touto diagnózou ročně zemře. Rakovina dělohy nebo též rakovina endometria je pátým nejčastějším zhoubným onemocněním u žen.

Vysoká čísla nových případů podle primáře gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Bulovka Michaela Halašky souvisí s narůstající délkou života a také s vysokým výskytem obezity a nadváhy v tuzemské populaci.

Kromě celkem dobře známých symptomů, jako je krvácení mimo cykly a po menopauze, bolestivost při pohlavním styku a nepříjemný výtok, se mohou nádory ženských reprodukčních orgánů projevit také nespecifickými příznaky. Může jít o bolesti v podbřišku či v bedrech, pocit zvětšování břicha, problémy s trávením jako zácpa nebo naopak průjmy, nechutenství, nadýmání, únava a vyčerpání. Tyto příznaky by měly být vždy impulsem k vyhledání lékaře.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama