Hlášení nežádoucích účinků léků je za osm let víc než dvojnásobek

Počty hlášených podezření na nežádoucí účinky léků se za osm let více než zdvojnásobily. V roce 2008 jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) evidoval 1517, loni 3690.

V tiskové zprávě o tom  informovala mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová. Český lékový ústav se zapojil do druhého ročníku celoevropské kampaně zaměřené na hlášení takových podezření na nežádoucí účinky.

“Počty nahlášených podezření na nežádoucí účinky léčiv postupně stoupají, což však neznamená, že stoupá i počet nežádoucích účinků jako takových,“ uvedla mluvčí.

Podle ní je za stoupajícím počtem hlášení větší informovanost a zájem zdravotníků i pacientů, zejména rodičů očkovaných dětí. I proto nejvíc hlásí podezření pediatři.

Důležité je podle Přinesdomové hlásit nežádoucí účinky nejen lékaři, který lék předepsal, ale také u léků volně prodejných.

Hlásit podezření na nežádoucí účinky léčivého přípravku mohou pacienti na adrese http://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (2)

  • Obrázek uživatele marta
    marta (anonym)

    asi před rokem jsem na SUKL napsala o nežádoucí reakci na léky a odpověděli mi v tom smyslu, že to není možné, že to v příbalovém letáku není uvedeno. Takže jsou to jen kecy, že je zajímají reakce na léky.

    Pro 09, 2017
  • Obrázek uživatele !
    ! (anonym)

    Schvalovači, lékaři, distributoři i prodejci léků jsou pod tlakem výrobců léků, předepisuje se to, z čeho mají výše jmenovaní největší provize. O zdraví člověka vůbec nejde.

    Pro 09, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama