Hladovka při rakovině chrání zdravé buňky myší před chemoterapií

Dvoudenní hladovka u pokusných myší umožnila ochranu zdravých buněk jejich organismu před toxickými účinky chemoterapie. Tento objev, k němuž dospěli američtí vědci a o němž dnes informovala agentura AFP, může mít podle nich význam pro léčbu rakoviny u lidí.

Myši, které po dvou dnech hladovky dostávaly zvýšené dávky chemoterapie, byly nadále silné, zatímco polovina normálně krmených zvířat z kontrolní skupiny zahynula.


Kromě toho ty myši z kontrolní skupiny, které zůstaly naživu, dále ztrácely na váze a slábly, uvedl Valter Longo z Jihokarolínské univerzity. Je hlavním autorem studie, která byla dnes publikována ve sborníku americké Národní akademie věd.


Testy na lidských buňkách ve zkumavkách toto pozorování potvrdily.


Již několik desítek let je hlavním cílem lékařství dosáhnout toho, aby bylo možné chemoterapii zaměřit jenom na nemocné buňky. Lékaři by pak mohli rakovinu lépe kontrolovat, možná i vyléčit, kdyby tato metoda neměla tak ničivé účinky i pro zbytek organismu.


Expert na rakovinu a profesor pediatrie na Kalifornské státní univerzitě v Los Angeles Pinchas Cohen soudí, že tento výzkum je velice významný, protože přináší novou koncepci do biologie rakoviny. "Teoreticky tento objev otvírá nové cesty léčby u lidí, umožňuje vyšší dávky chemoterapie, a to si zasluhuje klinické experimenty," řekl.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  To je tedy objev, to už vím pár let a nemusel jsem na to studovat. Objevem bude, až vědci pochopí celé tajemství půstu a jeho regeneračních schopností Potom konečně pustí všechny ty chudinky myši na svobodu

  Dub 29, 2008
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Taky se mi zvedá kufr když slyším, co se s těma zvířatama zas provádělo...

  Dub 30, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama