Heřmánek

Heřmánek má nesmírně uklidňující účinky. Jeho protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční účinek dokáže prospět celému tělu - vně i uvnitř. Užíváli se vnitřně, tiší žaludeční nevolnosti, uvolňuje křeče a zklidňuje nervy. Účinkuje však také zevně na kůži a sliznici dutiny ústní i oční, zklidňuje vyrážky, bolesti a záněty v krku.

Hlavní příznivé účinky:
Již pohádkové babičky podávaly na uklidnění trošku heřmánkového čaje a vědci tuto jejich moudrost potvrdili. Pokusy na zvířatech prokázaly, že heřmánek obsahuje látky působící na stejné částí mozku a nervového systému jako léky, které jsou podávány proti úzkostným stavům. Navíc podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres.
Heřmánek má mírně sedativní účinek, ale mnohem důležitější je, že celkově uklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má také mírně relaxační a protizánétlivý účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu. Pomáhá zmírňovat řadu zažívacích potíží včetně špatněho tráveni, obtíží při divertikulózách a zánétlivych procesech tlustého střeva. Jeho uvolňující účinek na svaly může zmírňovat menstruační bolesti.

Další příznivé účinky:
Při zevním použití pomáhá heřmánek zklidňovat kožní záněty. Obsahuje protibakteriální složky, které mohou rovněž urychlit léčení infekcí. Obklad z heřmánkového odvaru může být také úspěšný při lěčení lehčích popálenin. Při slunečních spáleninách se může heřmánkový olej přidávat do koupele nebo ve směsi s mandlovým olejem jemně vtírat do spálených ploch. Olej musí být před použitím vždy naředěný a nesmí se nikdy používat vnitřně !

Jak léčivku užívat:
Dávkování: Příprava heřmánkového čaje: 2 lžičky sušených heřmánkových květů přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi 5 minut stát. Pak sced'te, nejlépe přes čisté plátýnko. Pijte až 3 šálky denně nebo 1 šálek na noc. Užíváte-li heřmánkový odvar na kůži nebo do očí, musí být dostatečné vychladlý a přelitý do sterilní nádobky s víčkem.
K použití na kůži: Několik kapek heřmánkového oleje přidejte do 3 lžiček mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje). Můžete také koupit hotový heřmánkový krém. K dostání jsou i tobolky a tinktura. Pak se řid'te návodem na etiketě nebo příbalovém letáčku. Jedna tobolka nebo lžička tinktury má asi stejný léčebný účinek jako šálek čaje.

Návod k užívání:
Heřmánek je mírný prostředek a lze ho užívat velmi dlouho. Bez obav se může kombinovat s předepsanými i volně koupenými léky stejné jako s jinými Léčivkami a potravinovými doplňky. V doporučených dávkách je bezpečný i pro děti, těhotné a kojící ženy. Je také součásti tzv. dětského čaje pro kojence.

Možné vedlejší účinky:
Ať už užíváte heřmánek zevně nebo vnitřně, žádné vedlejší účinky nejsou známé. Užívání větších dávek může výjimečně vyvolat nevolnost až zvracení.

Zdroj: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek - Readers Digest Výběr
Knihu můžete zakoupit na www.001shop.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Julie Petikova
  Julie Petikova (anonym)

  Dobry den , mam jeden problém ze svoji babicko. Ma bolesti ucha na leve strane a vykaslava zelené hleny ,má to už 1 mesic , cele noce nespí protoze musi vykaslávat ty zelene hleny a ma i silnou rímu prosim pane doktore co mame delat Dekuji předem

  Pro 06, 2014
 • Obrázek uživatele Anicka
  Anicka (anonym)

  Já jsem četla na http://www.esmina.cz/jak-pecovat-o-sve-ruce-v-mrazivem-pocasi/ že dost pomáha i na suché ruce, hlavně v zimě. Koupila jsem si rovnou dva a zatím ruce popraskané nemám. Ale ještě uvidíme:)

  Lis 27, 2017
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Není nad dobrou Indulonu. Mrkat na podobné reklamy, které z kapsy vyhání, nemíním.

  Lis 27, 2017
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Dobrý den, jaké účinky má heřmánkový čaj k problematice při ředění krve WARFARINEM ?

  Lis 10, 2021
 • Obrázek uživatele Varco
  Varco (anonym)

  Skoč si pro ni

  Lis 19, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama