Hemoroidy: Tichý problém populace

Ačkoli se jedná o problém, který je téměř tak starý jako lidstvo samo a některé prameny uvádějí, že jím v současnosti trpí až 70% dospělé populace, lidé o něm nemluví. Řeč je o hemoroidech.

Hemoroidy jsou velmi zjednodušeně zvětšené žíly v konečníku a jsou vlastně jakousi obdobou křečových žil na nohách. Vznikají na posledních dvou až třech centimetrech tlustého střeva, kde se nacházejí bohaté žilní pleteně. Když se žíla zvětší, začnou se projevovat obtíže jako je svědění, bolest a v krajním případě i krvácení. Rozšířené žíly se v malém rozsahu vyskytují i u zdravých lidí, za normálních okolností ale nezpůsobují žádné problémy. Když se ale začnou objevovat obtíže, hovoří se o hemoroidálním onemocnění.

Potíže obvykle potkávají osoby starší 40 let, ale pacienti mladšího věku rozhodně nejsou žádnou výjimkou. Příčina vzniku hemoroidů není jedna, ale většinou se jedná o vícero aspektů, které k nim vedou. Na vině je zejména špatný životní styl, který se vyznačuje nevyváženou a nezdravou stravou chudou na vlákninu a probiotika, dále sedavé zaměstnání a nedostatečná aktivita. Neméně významným předpokladem je i genetická dispozice. Hemoroidy vznikají i při zvýšeném tlaku na žilní stěny, tedy při porodu či při zvýšené námaze - ať už při práci či například při nesprávném posilování.

Hemoroidy mají 4 fáze. První tři nejsou zvlášť problémové, jedná se spíše o nepříjemnosti a je možné je odstranit z pohodlí domova a bez nutnosti návštěvy lékaře.

Velkou službu udělá pár jednoduchých preventivních opatření, která zároveň slouží i jako léčba lehčích stadií. Prvním krokem je úprava tělesné hmotnosti a dostatek pohybu. Lidé by se měli vyhnout nadýmavým jídlům a alkoholu. Důležité je, aby stolice byla měkká a nedráždila střevní stěnu a nezpůsobovala tak bolesti. Toho docílíte konzumací potravin s vyšším obsahem vlákniny, zvýšením příjmu probiotik a pitím dostatečného množství tekutin. Již při prvních náznacích svědění či nepříjemného pocitu v oblasti konečníku si můžete v lékárně pořídit některý z preparátů určených na hemoroidy. 

Díky těmto několika krokům zabráníte rozvoji dalších fází onemocnění a vyhnete se tak i případnému chirurgickému zákroku, ke kterému neléčené problémy obvykle vedou.

Patero proti hemoroidům:

 1. Vyvážená strava bohatá na probiotika a vlákninu (ovoce, zelenina, kysané výrobky), naopak se nedoporučují nadýmavé potraviny
 1. Dostatečný příjem tekutin (1,5l je minimum pro dospělého jedince), je dobré vynechat alkohol, kávu
 1. Aktivní životní styl (sedavý styl života je velmi rizikový)
 1. Pravidelná stolice - snažte se vyhnout zácpě, průjmům, na stolici netlačte ani ji nezadržujte
 1. Pečlivá hygiena - jemný toaletní papír, omývání konečníku po stolici, vzdušné prádlo

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele bono
  bono (anonym)

  nejhorší je záchvat bolesti uprostřed noci. to mě probudí šílená bolest, jako by mi někdo vrážel nůž do zadku. chvilku se kroutím a pak na delší dobu zatnu svěrač, snažím se co nejdýl a ono to pomine. dávám tomu vlastně zpětnou vazbu

  Feb 01, 2011
 • Obrázek uživatele Pro bono
  Pro bono (anonym)

  Příště vstaň a namaž si konečník měsíčkovou mastí. Má na to zázračné účinky.Konečník v této fázi nesmí být suchý,jinak bolí.

  Feb 01, 2011
 • Obrázek uživatele Leni
  Leni (anonym)

  by bylo vykašlat se na...mojí mamince na to skvěle zabraly bylinky, měla s tím problémy hodně dlouho a nechtěla s tím jít k doktorovi, takže jsem hledala nějakou jinou cestu.... našla jsem. Už během několika dnů začala cítit úlevu.

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele Ing.Helena Prokopová
  Ing.Helena Prokopová (anonym)

  Dnes již hodně lidí ví, že sezení je rizikové, že je třeba střídat práci vsedě a vstoje. Ale jsou povolání, kde je nutno sedět dlouho (např. účetní) a velmi záleží na tom, na jakém pracovním sedadle se sedí. Jen málo lidí si uvědomuje, že k vzniku hemoroidů napomáhá špatně neergonomicky řešené sedadlo pracovní židle. Správně by při sezení měla hmotnost těla spočívat na dvou malých (cca 2 x 6 cm2) výstupcích, tedy sedacích hrbolech. Aby tomu tak bylo, musí dobře očalouněné sedadlo natáčet pánevní pletenec, aby byly sedací hrboly "na špičkách". Tak se docílá, že nejsou stlačovány měkké části konečníku. Potom také (když je správně nastavena spodní část páteře) je i při sezení zachován fyziologický (= přirozený) tvar páteře v dvojitém zakřivení. Ale většina pracovních sedadel má sedadlo špatně řešené. Takže doporučení: Než si pracovní židli koupíte, odzkoušejte ji a to následovně: Stoupněte si v krásném stoji spatném, zatáhněte bříško, stáhněte (zpevněte) břišní svaly, hlavu vzhůru - jako by Vás NĚKDO TAHAL ZA VLÁSKY NAHORU). S takhle krásnou páteří si na sedadlo sedněte, chvíli se´dte. Po chvilce pocítíte, zda musíte vší silou držet správný tvar páteře, nebo, zda se Vám pánevní pletenec přetočil, zadeček se rozplácl "na placku", páteř dostala kyfotický (do oblouku) tvar. Takovou židli nekupujte. Kupte si tu, která bez většího úsilí Vám pomůže držet zadeček "na špičkách" sedacích hrbolů.

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele Marcela Vopatrná
  Marcela Vopatrná (anonym)

  No, je to prostě vážnej problém, kterej hlavně lidi omezuje v běžných činnostech, že jo... je mi nepříjemné aplikovat masti i čípky, takže jsem ráda, že jsou ted i pilulky Hemostop.. vřele je doporučuji... :)

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Na hemoroidy mám jitrocelový extrakt v olivovem oleji, který to léčí teměř stoprocentně, že jitrocel je na to nejúčinnější to můžete vyskoušet tak (samozřejmě až poroste, že list jitrocelu pomačkate a zavedete to do konečníku a když to udělate parkrát tak to velmi brzy vyhojíte, ale vyhodnější je můj extrakt, který mate po ruce a stačí to s tím mazat tak asi tyden. sulic@seznam.cz, t. 591127967, 608431916

  Feb 02, 2011
 • Obrázek uživatele radka
  radka (anonym)

  nejhorší je záchvat...Bono, znám to, ta bolest je šílená, přichází mi sice tak jednou za 3-4 týdny, beru čípky Spofax a k tomu si přidám ještě ibuprofen. Byla jsem nedávno na kolonoskopii a hemeroidy mi diagnostikovali jako "malé". Ale bolest je zničující, viď? A vždy uprostřed noci.

  Feb 10, 2011
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Na hemeroidy můžu všem doporučit jednu věc, a to výrobky z aloe vera - aloe vera gel na pití a a aloe vera tyčinka na rty, která se rozkrojí a použije jako čípek. Pro podrobnější info a ceny a popřípadě objednávky mně kontaktujte na tel.72899327, email.: h.markusova@seznam.cz

  Feb 26, 2011
 • Obrázek uživatele Hano,
  Hano, (anonym)

  běž se napít aloe a vykašli se na dealerskou reklamu.

  Feb 26, 2011
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Já jsem si teď na hemeroidy zkusila koupit hemostop. Beru ho teprve 2 dny, ale dám vědět jak to fungovalo.

  Srp 21, 2012
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Tak hemostop můžu vřele doporučit. Jsem s ním moc spokojená.

  Led 31, 2013
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  mě na to stačí Čtyřkvětová mast s bezem. Velice účinná a hlavně levná!

  Feb 01, 2013
 • Obrázek uživatele Adam
  Adam (anonym)

  Já se můžu taky přidat k hemostopu.

  Feb 07, 2013
 • Obrázek uživatele honza.m
  honza.m

  Jednou jsem kvůli tomu podstoupil chirurgický zákrok - horší bolesti před a po jsem snad nezažil... Bylo to pro mne i ponižující. Tenkrát jsem zkoušel všechno možné - od dubové masti, přes mastičky na hemoroidy až po dietu. Nic tenkrát nepomohlo... Nakonec jsem narazil na měsíčkovou a levandulovou mast - od té doby, když cítím, že něco není v pořádku, sáhnu po masti a je dobře... PS: ještě k tomu mému problému - mám ty vnější - ty co hodně bolí sami o sobě (nejen při trůnění)...

  Feb 07, 2013
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Ahoj, moje manželka trpěla od porodu na hemeroidy. Lékař jí pořád dával nějaké čípky a bohužel se to nezlepšilo. Jednou jsem se dočetl o alternativní medicíně a zkusil jsem jí koupit. A opravdu pomohla cca do 2 měsíců bylo skoro po hemeroidech. Klidně tady na sebe nechám mejlík, kdybyste chtěli napsat co to užívala. Tak zatím a mejlík je bedovex21@seznam.cz

  Srp 13, 2013
 • Obrázek uživatele michala
  michala (anonym)

  prosím máte někdo zkušenosti s mastí na hemeroidy? našla jsem tady http://mastnahemeroidy.cz/mast-na-hemeroidy/ a chci ji zkusit protože nechci zatím k doktoorvi, stydím se děkuji

  Bře 31, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama