Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Harmonický skalpel potlačuje krvácení a je šetrnější

Takzvaný harmonický skalpel, který je šetrný k okolním tkáním a potlačuje krvácení, používá při některých operacích necelých 30 procent nemocnic. Speciální přístroj provádí řez na principu ultrazvukového kmitání operačního nástroje. Podle Markéty Ostřížkové z agentury AMI Communications se jedná o operační technologii určenou pro řez tkání a stavění krvácení, která je bezpečnější než běžné metody.

"Čepel" harmonického skalpelu má tvar háčku, skládajícího se z několika hran a různě velkých plošek, které slouží k aplikaci ultrazvukové energie. Operatér ji přiloží ke tkáni a čeká, až je tkáň rozrušena. Vibrace na špičce čepelky mají frekvenci 55.500 kmitů za vteřinu.

Harmonický skalpel nejen potlačí krvácení při operaci, ale je velmi šetrný k okolí. Lze jím operovat i v naprosté blízkosti životně důležitých tkání. Navíc se hodí pro operace pacientů s kardiostimulátorem, u nichž nelze provést zástavu krvácení pomocí elektrického proudu. Harmonický skalpel je možné použít jak pro otevřené, tak pro laparoskopické operace.

Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Návštěvník
    Návštěvník (anonym)

    hana

    Led 25, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama