Granátové jablko může brzdit růst metastatického karcinomu prsu

Šťáva z granátového jablka, jak je již známo, působí proti mnoha typům rakoviny. Nová studie z Kalifornie ale poprvé uvedla, že též silně inhibuje tři klíčové procesy zapojené do metastázování karcinomu prsu. Vědci byli ohromeni a poznamenali, že džus z granátových jablek je "potenciálně velmi účinná léčba k zabránění progrese rakoviny obecně?.

Šťáva z granátového jablka již prokázala cytotoxicitu na různých liniích nádorových buněk v laboratorních studiích. Další ověření v pre - klinických studiích na laboratorních zvířatech ukazují, že perorální podávání  extraktu z granátového jablka inhibuje růst rakoviny plic, kůže, tlustého střeva a prostaty. Nyní se zdá, že šťáva z granátového jablka může být také účinná proti rakovině prsu.

Výzkumníci z University of California Riverside použity dvě různé koncentrace šťávy z granátového jablka (jedno- a pětiprocentní ), na ER + a ER - linie rakoviny prsu ( MCF - 7 a MD - MBA - 231 ) , jakož i na zdravé buňky ( MCF10A ) . Výsledek: jednoprocentní šťáva zcela zastavila růst nádorových buněk v obou buněčných linií karcinomu, zatímco pětiprocentní šťáva zastavila růst a také zabila významnou část nádorových buněk. Ještě důležitější je, že dokonce i jednoprocentní šťáva stimuluje expresi genů, které potlačují metastatický proces několika způsoby.

Kromě výše uvedených účinků šťáva z granátového jablka účinně potlačuje prozánětlivé cytokiny/chemokiny a zvyšuje hladiny protizánětlivých cytokinů. To je důležité, protože zánět vede k urychlení metastatického procesu, a pacienti s nádorovým onemocněním a zvýšenými zánětlivými markery mají obvykle horší prognózu .

Dosažení jednoprocentní koncentrace šťávy z granátového jablka nemusí být jednoduché, protože to znamená pro 75-kilovou ženu pít tři šálky šťávy z granátového jablka denně, a to ještě za předpokladu, že všechny aktivní fytochemikálie jsou absorbovány neporušené a rovnoměrně rozvedeny do celého těla (farmakokinetické studie nám říkají, že to není tento případ). Nicméně úspěch v léčbě rakoviny prostaty s jedním šálkem džusu z granátového jablka denně ( nebo ekvivalentní pilulky ), naznačuje, že tato dávka také dosahuje pravděpodobně určité úrovně ochrany proti rakovině prsu.

Pokud se rozhodnete bojovat s rakovinou prsu nebo se vyhnout rakovině prsu pomocí granátového jablka, možná budete chtít zvážit přidání sóji (která obsahuje genistein) , nebo doplňku stravy s genisteinem . Nedávná studie totiž ukázala, že kombinace šťávy z granátového jablka a genisteinu inhibuje růst a zabíjí MCF - 7 buňky rakoviny prsu ještě účinněji.

Zdroj: http://www.edenprescription.com/Pomegranate.html

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama