Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Funkce sleziny dle západní a čínské medicíny

Slezina je asi z poloviny tak velká jako ruka a sestává z důležitých tkání. Leží pod levou částí hrudního koše, přesně pod žaludkem. Je největším orgánem lymfatického (mízního) systému. Hlavní funkcí sleziny je filtrovat krev, hromadit ji a čistit.

Ničí a odstraňuje všechny spotřebované červené krvinky. Zbývající železo je využito pro produkci nového hemoglobinu a žluči a obojí je pak odvedeno do jater. Slezina hromadí krev pro naléhavou potřebu a to jí propůjčuje šťavnatou, červenofialovou barvu. Hraje rozhodující roli při podpoře imunitního systému, když vyrábí protilátky, které neutralizují a odstraňují jedovaté bakterie a vetřelce zvenčí.

V čínské medicíně je slinivka břišní těsně spojena se slezinou. Dotyčnému meridiánu se často říká meridián sleziny - slinivky břišní. Nejdůležitější role sleziny sestává podle tradiční čínské medicíny v tom, že přeměňuje potravu, přijímá živiny, odděluje potřebnou část potravy od neupotřebitelné a tu pak zpřístupňuje tělu v prvním získaném čchi. Přeměněné potravní výtažky tvoří základ pro tvorbu tělesné energie ve formě čchi a krve. Krev se pak v plicích znovu spojí s čchi ze vzduchu z dýchacího procesu, takže se obě energie slévají a vytvoří onu jednotnou energii, která se rozděluje v celém těle.

Stav sleziny je nejdůležitějším určovacím faktorem pro rezervoár fyzické energie, kterou osoba disponuje. Je-li tento orgán oslabený, většinou se dostaví únava. Důvod: slezina je pramen života pro všechny ostatní orgány. Jejím úkolem je rozdělovat a transportovat energii. Když nefunguje dobře, nedostává organismu ani ve fyzické, ani v emocionální a spirituální rovině dostatek energie. Slezina platí i za "kořen zanebeského čchi ". to znamená, že je hlavním zdrojem té energie, kterou po narození vyrábí tělo. Ledviny jsou naopak orgán, který je zodpovědný za " přednebeské čchi", energii, kterou máme již při na rození a získáváme ji od rodičů.

Slezina přeměňuje podstatu potravy v krev a "vládne" krvi, která cirkuluje v celém těle. Stará se o to, aby bylo tělo vyživováno a krev bezpečně putovala cévami. Dál to znamená, že slezinová energie drží tělo zpříma a tímto způsobem také udržuje orgány na jejich místě. Není-li tedy v harmonii, mohou vznikat chorobné stavy, jako výhřezy uvnitř těla, různé druhy krvácení včetně hemoroidů, chronického průjmu a únavy.

Zdroj: Jennifer Harperová - tajemství čínského léčitelství, nakladatelství Moba

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jozef
  Jozef (anonym)

  Co kdyz jsem prisel oslezinnu? Co delat pro zdravi?

  Led 21, 2007
 • Obrázek uživatele marecek
  marecek (anonym)

  No to ti doporučuji nechlastat

  Črv 22, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama