Francie zastavila prodej Diane-35

Přípravek Diane-35 se používá na akné i jako antikoncepce. Francie pozastavila prodej léku a lékaři ho nesmějí od středy předepisovat, protože v zemi od roku 1987 zemřely nejméně čtyři jeho uživatelky.

Zmíněné čtyři ženy údajně svého času zemřely na trombózu žil. V dalších 125 případech byly podle ANSM v žilách nebo tepnách uživatelek registrovány nesmrtelné krevní sraženiny. Podle francouzského úřadu je u uživatelek pilulky Diane 35 čtyřnásobné riziko onemocnění trombózou žil. 

 V samotném Německu, kde sídlí farmaceutická firma Bayer, která Diane -35 vyrábí, se přípravek nesmí  předepisovat jako antikoncepční pilulka, ale jen jako lék při hormonálních poruchách.

V ČR žádné úmrtí evidováno není, ženy by neměly přípravek samovolně vysazovat, řekla  ČTK mluvčí lékového ústavu Veronika Babicová Petláková.

 V ČR jsou vedle Diane-35 tři přípravky stejného složení - Chloe, Minerva a Vreya. Obsahují kombinaci cyproteron acetátu a ethinylestradiolu. Vedle akné se dávají také při masivním řídnutí vlasů a nadměrném ochlupení. “Ačkoli účinkují i jako antikoncepce, neměly by být užívány jen jako antikoncepce, ale právě pro léčbu těchto stavů,“ dodala mluvčí.  

U čtyř hormonálních přípravků je dlouhodobě známo mírně zvýšené riziko vzniku krevních sraženin a ucpání cév, tromboembolie, uvedeno je i v příbalovém letáku. V ČR bylo od roku 2008 nahlášeno 15 případů tromboembolické nemoci u žen a dívek, které je užívaly. Výskyt v ČR je nižší pět až desetkrát než očekávaný, který se odhaduje až na 40 případů na 100.000 žen užívajících přípravky během roku. Nejvyšší výskyt je v prvním roce léčby. 

K pozastavení léku ve Francii mluvčí doplnila, že na základě žádosti Francie posoudí farmakoviginlační výbor Evropské lékové agentury všechny dostupné údaje o přínosech a rizicích léčby a vydá doporučení, zda má být registrace ve všech státech EU změněna, pozastavena nebo zrušena.

Také podle francouzské státní agentury pro bezpečnost léků ANSM není důvod k panice. Agentura vyzvala pacientky, aby ihned nepřerušovaly léčbu a kontaktovaly jen svého lékaře. Ve Francii budou pilulky staženy z trhu postupně do tří měsíců, aby ženy měly čas si najít náhradní preparáty. 

Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele J
  J (anonym)

  No Diane 35 byl pěkný hnus, i když lékaři tvrdili, že jsou naprosto bezpečné a nikdo s nimi nemá jediný problém. Vzpomínám, že jsem je brala jen jeden měsíc, přibrala jsem za tu dobu 6 kilo a to snad i ze vzduchu, váha šla pořád nahoru, i když jsem nejedla. K tomu mi bylo po nich špatně. Pak jsem je odmítla dál brát. Dát váhu zpět mi trvalo snad půl roku, vůbec to nešlo.

  Feb 02, 2013
 • Obrázek uživatele andie
  andie (anonym)

  No Diane 35 byl pěkný hnus,...Já brala Diane 8 let, nepřibrala jsem ani kilo a byla jsem celkově spokojená i když veškerá antikoncepce je prostě chemie :( za vaše přibývání na váze diane určitě nemůže, ženy se na antikoncepci rády vymlouvají...

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Diane
  Diane (anonym)

  No Diane 35 byl pěkný hnus,...je jedna z nejlepších antikoncepcí,taky o něco dražší než ostatní.A podobné složení má i Minerva-o něco levnější.Obě jsou výborné na plet.Co se týče váhy,to na tuto antikoncepci nesvádějte,i když věřím,každé tělo je jiné,já bych nemohla mít depo-proveru,po ní jsem opravdu přibrala a dlouho mi trvalo,než jsem zhubla na svoji původní váhu.

  Feb 06, 2013
 • Obrázek uživatele Evča
  Evča (anonym)

  Já jsem Diane 35 brala už předtím,měla jsem problémy s nadměrnýma chlupama,když jsem prášky přestala brát měla jsem to ještě horší,asi po 4 letech je beru zase ale s tím že mi to doporučila jedna kosmetička,ke které chodím na laserovou depilaci,že jsou pro mě ideální,ale pak jsem se dozvěděla že to ve Francii zakázaly tak se musim poradit se svým gynekologem,a azkusim se poptat na podobné prášky jako je CHLOE,MINERVA NEBO VREYA.

  Feb 10, 2013
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Na ty prášky se nemusíš vůbec ptát, řeknu Ti to sama, jsou to stejné prášky se stejným složením, jen mají jiný název. Takže Ti nepomůže na ně přejít, když je to to stejné. Změň antikoncepci na úplně jiné pilulky s jiným složením. Seznamy najdeš určitě na internetu. Diane 35 není normální antikoncepce, brání účinku mužských hormonů, proto ji používali i kožaři. Ale už je prokázané, že se má brát maximálně rok. Po jejím vysazení se totiž problémy s pletí, chlupy a tak dál zhorší mnohem víc, než nazačátku. Někdy změna přijde hned, někdy po 8 měsících. Přešla bych na úplně jinou HA, třeba Jeanine, Femoden, zeptej se lékaře. Ale ty prášky co jsi nahoře vypsala jsou úplně STEJNÉ jako Diane, jen jiný název.

  Feb 10, 2013
 • Obrázek uživatele tanami
  tanami

  Já neznám nikoho, kdo by si na antikoncepci stěžoval, většina holek je navíc ještě ráda, když jim pomůže na pleť a vlasy.

  Feb 22, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama