Reklama

Formy dny

Lékaři rozlišují dvě formy dny, primární a sekundární. Zatímco primární dna je podmíněna dědičnou poruchou látkové výměny, sekundární dna se vyskytuje jako následek jiných onemocnění.

Stejně jako při cukrovce také při dně jsou za propuknutí nemoci zodpovědné faktory okolního prostředí, obzvláště nesprávná výživa bohatá na maso.

Daleko méně než pět procent případů dny tvoří lidé s vrozeným defektem enzymu. V těchto vzácných případech je dna typickým onemocněním látkové výměny, která musí být stále a trvale ošetřována léky. Samotná dieta je v tomto případě bezúspěšná, avšak pro podpoření účinků léčiv nezbytná.

Hyperurikémie a dna jsou patologickým stavem těla, který se vyvíjí asi 20 let. U mužů následuje propuknutí nemoci většinou mezi 45. a 60. rokem života ve formě bolestivých záchvatů dny. Naproti tomu žena "chráněná estrogenem" může počítat s propuknutím nemoci zpravidla nejdříve v 65 letech. Až do období klimakteria je docela dobře chráněna před zvýšenou hladinou kyseliny močové a tuku v krvi a je například také mnohem vzácněji postižena infarktem.
 

  • Primární - dědičnost a okolní faktory - snížené odbourávání nebo zvýšený přísun purinů - 94 % případů, velmi běžná
  • Primární - defekt enzymu - zvýšená hladina kyseliny močové - velmi vzácná, 3 - 5 % případů
  • Sekundární onemocnění - zvýšená hladina kyseliny močové (např. leukémie nebo rakovina), snížené odbourávání (např. selhání ledvin) - zřídka

    Zdroj: Zdroj: Zdravá a chutná strava při onemocnění dnou - nakladatelství Computer Press

Reklama

 

Reklama

Komentáře

Nikolka (So, 26. 7. 2014 - 22:07)
Dobrý večer.
Říká se sportem ku zdraví. No, mi přemíra sportu kolena zničila a ve svých třiceti letech mám problémy s klouby. Protože se většina přípravků na klouby nedoporučuje během těhotenství a kojení, odkládala jsem problém až malý povyroste. Teď hledám něco, co by mi pomohlo od bolesti, abych mohla za miláčkem běhat po hřišti, už teď mu skoro nestačím, :) drobečkovi, a narazila jsem na novinku na trhu, nějaký Enzycol. Jelikož máma měla ve stáří dnu, obávám se, že mě postihne také a chtěla bych jí předcházet. Máte s tímto zkušenost? Nerada bych kupovala něco, co nepomáhá.
Hezký den přeji :)
Kája (So, 26. 7. 2014 - 22:07)
Zdravim. Mám tedy s bolestmi kloubů jít k doktorce nebo stačí brát kloubní výživu nebo něco proti bolesti a na výživu kloubů jako třeba ten enzycol co ho spousta lidí vychvaluje?
Reklama