Floating jako prevence a lék i jako nádrž na sny.

Floating je místo, kde můžete strávit hodinku v beztížném stavu a doslova nedělat vůbec nic (což se po vás vlastně chce) a děláte tak pro sebe maximum. Zní to asi trochu paradoxně, ale je tomu skutečně tak. Floating vznikl v 50 letech v USA jako objev J. Lillyho, který se zabýval výzkumem vědomí. Po té sloužil a dodnes slouží pro simulaci beztížného stavu kosmonautům. V běžné léčebné praxi se využívá jeho léčebných účinků na lidský organizmus.

Co to floating je a co umí.
Flotační tank je velká uzavíratelná vana ve tvaru vajíčka, která je naplněna roztokem slané vody stejných vlastností jako je voda v Mrtvém moři. Koncentrace soli je taková, že umožňuje beztížné vznášení na hladině, aniž bychom museli vykonávat jakoukoliv pohybovou aktivitu. Díky beztížnému stavu dochází k téměř absolutní relaxaci svalstva, dochází k synchronizaci obou mozkových hemisfér, produkují se ve zvýšené míře endorfiny - vnitřní látky dobré nálady a mění se elektrická aktivita mozku na alfa až theta rytmus - ideální stav pro uvolnění mysli. Při takto vzniklé relaxaci těla a mysli dochází k uvolnění vědomí a nastává kýžený stav odpočinku, odplavení stresu a klidného spočinutí mysli.

Pobyt ve floatingu znamená také obrovský odpočinek v emocionální a pocitové rovině, protože naše smysly, jsou zde v úplné izolaci od podnětů vnějšího světa. Ne náhodou se vnitřní prostor floatingu podobá vejci či děloze a tak do značné míry imituje nám důvěrně známé a bezpečné prostředí matčina lůna.

Výzkum stavů, kterých se můžeme ve floatingu dočkat, přinesl několik zajímavých poznatků. Asi prvních 20 minut si je člověk vědom okolí, vnímá svoje tělo, mysl odráží pozůstatky všedního života. V další fázi se naše tělo i mysl začíná značně uvolňovat, což působí velmi uklidňujícím dojmem a pomalu se začneme vzdalovat bdělé realitě. Mozek již přestává kódovat tělesné impulsy a naše fyzické tělo pro něj přestává existovat. V této době může vzniknout v těle napětí z nedostatku smyslových a reflexních podnětů, které se projevuje jako svalové záškuby, nebo pomalé vlnivé pohyby tělem. I nepatrný smyslový impuls, třeba svědění, dokáže zaměstnat celou naší mysl. Pokud překonáme tuto fázi, dostáváme se zpravidla buď do světa vlastních fantazijních představ, vnitřních vizualizací či do stavu absolutního klidu mysli. Při takto silných stavech není výjimkou střídání bdělých a snových stavů, občasné zaspání a opětné probuzení do vědomí. Po takto strávené hodince se opravdu můžete cítit velmi odpočatí bez vnitřních nánosů a jakoby očištěni. Vaše nálada je očividně pozvednutá a je vám zkrátka dobře. Navíc tento stav lehké euforie se také přenese do vašich dalších dnů.

Floating jako vodoléčebné zařízení
Floating je v léčebné a preventivní praxi používán v léčbě mnoha nemocí. Lze je rozdělit zhruba na tři hlavní skupiny. Nemoci pohybového aparátu, hlavně páteře, stavy po zlomeninách , úrazech, degenerativní změny kloubů a páteře atd. Všechny léčebné mechanizmy, které jdou po linii vědomí - mysl - tělo jsou zde násobeny také přímým účinkem beztížného stavu na pohybový aparát. Páteř se rozvine do ideální polohy a klouby nejsou zatíženy ani svojí vlastní vahou. Takto vzniklý rovnovážný stav napravuje vazivový aparát, který drží klouby a páteř pohromadě.

Druhou dosti početnou skupinou jsou nemoci kůže jako lupenka a atopický ekzém. Lupenka je vůbec zvláštní nemoc, na kterou má voda z Mrtvého moře prokazatelně blahodárný vliv. Pokud se tato léčba navíc kombinuje s vhodným režimem, fytoterapií a dalšími alternativními léčebnými metodami, lze dosáhnout dobrého terapeutického efektu.

Zvláštní velkou skupinou klientů, kteří vyhledávají floating jsou lidé, kteří se cítí být psychicky deprimováni. U někoho se tato deprivace projevuje jako stres, u někoho jako únava, mnohdy však jako depresivní stavy či stavy úzkosti. Pro tuto klientelu je floating opravdu požehnáním.

Pokud však netrpíme žádným z uvedených neduhů a toužíme si zameditovat ve stavu absolutního uvolnění, potom je floating více jak vhodnou pomůckou. Vlastní léčebné kúry či léčebné cykly se liší velmi individuelně, ale v zásadě lze říci, že floating je třeba navštěvovat opakovaně, zhruba v týdenních intervalech.

Vlastní provoz flotačního tanku je rozdělen do hodinových bloků, během nichž klient přebývá uvnitř. Po každé hodině se roztok půl hodiny čistí pomočí tří filtrů a UV zářiče. Takto je roztok zbaven všech nečistot a připraven pro dalšího klienta. Vlastní kapalina svým složením a také díky filtraci zabraňuje jakémukoliv šíření patogenů či nemocí.

Myslím, že je více než patrné, jaký význam má floating v nejen v léčbě, ale hlavně v prevenci nemocí, či stavů, které by v nemoc mohli vyústit. Pokud si uvědomíme, že jakákoliv nerovnováha v našem myšlení, pocitech či emocích končí nemocí fyzického těla, lehce nám dojde, jak lze takovému stavu předejít: jednoduchou aplikací floatingové kúry.Vyplavením stresu, uvolněním emočního balastu a uvedením mysli na správnou konstruktivní cestu dostaneme opět do rovnováhy všechny složky naší bytosti.

Autor: MUDr. Pavel Špatenka

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (46)

 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Kde najdu floating v Plzeňském kraji nebo přímo v Plzni.Děkuji

  Kvě 18, 2006
 • Obrázek uživatele Cofey
  Cofey (anonym)

  Všichni kdo hledáte floating centra mrkněte na http://www.alico.cz/Alico_content.htm odkaz Floating a pododkaz provozovatelé

  Říj 30, 2005
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Tolik úžasného jsem se už o floatingu dozvěděla, jen nějak nemůžu najít adresy, kde se tato terapie v Praze provozuje - a přitom si myslím, že nás potenciálních zájemců je více než jen my dvě ... Moc prosím o odpověď a už tam běžím ... díky

  Zář 29, 2005
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  nevite nekdo kam na floating v Brne nebo okoli?

  Led 29, 2006
 • Obrázek uživatele Františka
  Františka (anonym)

  V dnešní době vzácná informace. Děkuji za ni. Kde je možné v Praze absolvovat floating ?

  Srp 25, 2005
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  Taky hledam a nasla jsem na internetu adresu do relax centra Bělehradská 88, sle zajimalo by me neco blize Pankraci, mate nekdo tuseni?

  Říj 24, 2005
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Floating najdete v Praze 2, Bělehradská 88, v blízkosti I.P.Pavlova ve směru do Nuslí. Je tam super pěkné-domácí prostředí,perfektní hygiena,koupelna vybavena vším,co ke koupeli potřebujete,vč.občerstvení. Obsluha Vám ochotně vše vysvětlí, zapůjčí osušku, můžete si objednat masáž, nakoupit kosmetiku nebo dárkky pro své blízké-třeba poukaz na poskytované služby.

  Dub 16, 2006
 • Obrázek uživatele blanka barvirova
  blanka barvirova (anonym)

  Kde najdu floating v hradci králové?

  Dub 18, 2006
 • Obrázek uživatele Radim
  Radim (anonym)

  v Hradci je floating v Carrefouru, vchod je u dětského koutku

  Dub 21, 2006
 • Obrázek uživatele Josef
  Josef (anonym)

  Chtěl bych vědět, kde se dá taková vanička pořídit a jaká je přibližná cena.Děkuji pěkně za Vaši odpověď.

  Črv 21, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  www.penzionbystre.unet.cz

  Srp 24, 2006
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Floating i variantu floating následovaný klasickou rehabilitační masáží jsem si objednala na www.eventmakers.cz a byla to skutečně perfektní relaxace.

  Srp 27, 2006
 • Obrázek uživatele adam
  adam (anonym)

  chcete zřídit floating? pro soukromý nebo i veřejný sektor? ptejte se! adam"onwy.com

  Zář 20, 2006
 • Obrázek uživatele irena
  irena (anonym)

  Chtěla bych si zřídit Floating. Co je nutné k instalaci, kde se dá pořídit, jaká je cena a jak se udržuje? Zná někdo firmu, která se tímto zabývá?

  Říj 05, 2006
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Ozve sa niekto, kto ma skusenosti so stavbou floating nadrze v domacich podmienkach, ...? Dakujem vopred za cenne rady a skusenosti.

  Lis 22, 2006
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Kde najdu floating v Jablonci nad Nisou nebo v Liberci.Děkuji

  Lis 30, 2006
 • Obrázek uživatele Nikola
  Nikola (anonym)

  Floating je blbost, co z vas taha jen penize, Zeptejte se odborniku, lekaru, at vam reknou nezavisly pohled. Je to nesmysl, ani z hlediska logiky veci to nemuze fungovat!

  Lis 30, 2006
 • Obrázek uživatele Kata
  Kata (anonym)

  Floating rozhodne neni blbost. Kdyby nic jineho tak cloveka nadherne zrelaxuje a uvolneni od stresu je dulezite pri vetsine dnesnich civilizacnich onemocneni.

  Pro 01, 2006
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Může se floating absolvovat v těhotenství?

  Pro 04, 2006
 • Obrázek uživatele lupenka
  lupenka (anonym)

  debatujte na http://www.lupenka.net

  Led 25, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  www.cekore.cz - Floating v Brně

  Feb 02, 2007
 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  Chtěla bych se zeptat o možnosti Floatingu v Praze nebo Královohradeckém kraji? Děkuji Gabriela

  Feb 12, 2007
 • Obrázek uživatele blecha
  blecha (anonym)

  je možné i v Ostrava absolvovat floating?V případě ,kde?

  Feb 14, 2007
 • Obrázek uživatele Babi Jaru
  Babi Jaru (anonym)

  Taky by mě zajímalo, jestli je někdo v Ostravě floating.

  Bře 02, 2007
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Překvapuje mě, že se skoro všichni ptáte kde jít na floating v tom kterém městě. Stačí trochu pobrouzdat po netu a lehce získáte adresy a telefonní spojení. Přeji všem hodně zdaru.

  Bře 03, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Zajimalo by me, jake jsou zkusenosti s floatingem u telesne postizenych s poruchou koordinace. Dokaze se takovy clovek/dite sam vznaset ve floatingove vane?? Nebo radeji s dopomoci?? Prosim o fundovanou odpoved. Jana

  Bře 13, 2007
 • Obrázek uživatele Miloš
  Miloš (anonym)

  V sanatoriu Kriváň v Karlových varech jste ve vajíčku uzavřeni jen 20 minut. Tedy právě dubu, kdy by se měly blahodárné účinky začít projevovat.... Tzv. léčba na běžícím pásu...

  Lis 09, 2007
 • Obrázek uživatele jura
  jura (anonym)

  prosim pomuže fleiting po 6 měs. nespavosti a po uživáni depresiv dik za odpověd .

  Lis 17, 2007
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  http://floating.wz.cz, to prej je někde v Praze. Sháním to ale v Brně, nevíte, kde by to mohlo být?

  Led 11, 2008
 • Obrázek uživatele Simona
  Simona (anonym)

  http://floating.wz.cz, to prej je někde v Praze. Sháním to ale v Brně, nevíte, kde by to mohlo být?

  Led 11, 2008
 • Obrázek uživatele M. Kubíček
  M. Kubíček (anonym)

  Lázeňská péče na okraji Žďárských Vrchů. Užijte si pobyt spojený i s relaxačním programem! Ubytováni budete v rodinném penzionu (6xpokoje+1xapartmán všechny pokoje s WC, sprchou a BTV) s vlastním relaxačním a rehabilitačním vybavením. Floating, skořicové zábaly, lymfatické drenáže, sport. a rekond. masáže, solárium, infrasauna...Veškeré služby jsou poskytovány v místě pobytu. Penzion je kompletně nekuřácký! Více na www.penzionbystre.unet.cz

  Feb 01, 2008
 • Obrázek uživatele M. Kubíček
  M. Kubíček (anonym)

  Lázeňská péče na okraji Žďárských Vrchů. Užijte si pobyt spojený i s relaxačním programem! Ubytováni budete v rodinném penzionu (6xpokoje+1xapartmán všechny pokoje s WC, sprchou a BTV) s vlastním relaxačním a rehabilitačním vybavením. Floating, skořicové zábaly, lymfatické drenáže, sport. a rekond. masáže, solárium, infrasauna...Veškeré služby jsou poskytovány v místě pobytu. Penzion je kompletně nekuřácký! Více na www.penzionbystre.unet.cz

  Feb 01, 2008
 • Obrázek uživatele kozel Jerry
  kozel Jerry (anonym)

  Byli jsme ve floatingu v Třeboni,je to možné objednat telefonicky,myslím,že jsme čekali asi 2 týdny na termín,stálo to asi do 500 kč/hod je to zajímavé,zavřete se do velkého vajíčka,je tam slabé osvětlení a voda,která nadnáší.Je to relax a velmi příjemný.Určitě to pomůže každému,je to voda z mrtvého moře,vždy po použití se čistí a desinfikuje.

  Feb 01, 2008
 • Obrázek uživatele Pavla Krenova
  Pavla Krenova (anonym)

  Chtela bych provozovat Floating . Je treba si na tuto cinnost udelat nejaky rekvalif.kurz nebo jak postupovat dal?

  Feb 06, 2008
 • Obrázek uživatele peja
  peja (anonym)

  Zajímavé...dovoluji se domnívat, že právě pro tento názor platí:"Kdo nemiloval nemůže hovořit o lásce..."

  Srp 08, 2008
 • Obrázek uživatele h.freedom"seznam.cz
  h.freedom"seznam.cz (anonym)

  Jiz 18 trpim Parkinsonismen, celkem se mne dari dobre /ve srovnani s jinymi postizenymi/, protoze casto mivam spasmy, ktere jsou velmi bolestive, rozhodla jsem se vyzkouset FLOATING. Zatim je to to nejlepsi, co jsem kdy vyzkousela. Nejen, ze se muj stav zlepsil, spim v noci lepe a dele a hlavne mohu lezet, coz mne delalo velke potize.Dnes spim 7-8 hodin, ve srovnani pred floatingem,3-5 hodin.Opravdu vrele mohu doporucit.

  Říj 03, 2008
 • Obrázek uživatele MS
  MS (anonym)

  a jak je ta voda teplá??

  Lis 28, 2008
 • Obrázek uživatele Smutný klaun
  Smutný klaun (anonym)

  V Třeboni v lázních 37 st.je to poměrně nákladná legrace,ale rozhodně zajímavá a příjemná zkušenost.

  Lis 28, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Chtěla bych se zeptat, zda je floating taky v Ostravě. Děkuji za odpověď. jarkonecna"seznam.cz

  Bře 27, 2009
 • Obrázek uživatele Floating na Facebooku
  Floating na Fac... (anonym)

  Zajímáte se o floating, máte s floatingem vlastní zkušenosti? Diskutujte s námi... Pro všechny co se zajímají o positivní fyzické a psychické účinky pobytu ve floatačním tanku se slanou vodou. Pro provozovatele tanku i uživatele. http://www.facebook.com/group.php?gid=365596253676

  Bře 01, 2010
 • Obrázek uživatele tom
  tom (anonym)

  Překvapuje mě, že se skoro...jsi spala v knihovne?

  Bře 09, 2011
 • Obrázek uživatele bubli
  bubli

  ahoj, jsem tu poprve a chci se zeptat, zda jste uz nekdo zjistil, kde v Plzni,nebo blizsim okoli provozuji floating. moc dekuji

  Zář 09, 2011
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Překvapuje mě, že se skoro...nějaká chytrá, ne... tak pošli kontakt v Ostravě, brouzdám a nic... Dík.

  Pro 01, 2011
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Všichni kdo hledáte...Mohu dostat adresu v Ostravě nebo Opavě.Děkuji

  Čer 22, 2013
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Od listopadu 2015 floating na Mělníku se skutečnou solí z Mrtvého moře (obvykle je ve vaně síran hořečnatý) - viz www.mrtvemorevcesku.cz

  Říj 13, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama