Finanční příspěvek pro dárce krve

Vzhledem k tomu, že krev stále neumíme vyrobit, nezbývá v případech, kdy je krev nezbytně nutná, než se spolehnout na dárce krve. Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE poskytuje všem dobrovolným dárcům krve po odběru vitamínový balíček a pravidelné dárce odměňuje štědrým finančním příspěvkem.

V České republice se ročně odebere asi 189 tisíc litrů krve. Nejčastěji se odebírá tzv. plná krev, která se dále zpracovává na červené krvinky, krevní destičky a plasmu, nebo se po doplnění protisrážlivým roztokem použije k transfuzi. 

Krev je více než z poloviny tvořena plasmou, tedy vodným roztokem plazmatických bílkovin a solí. Současná medicína nezatěžuje pacienta podáním celé plasmy, ale jen těch složek, které mu v jeho vlastní krvi chybí,“ říká MUDr. David Kostka ze Zdravotní pojišťovny METAL - ALIANCE. Plasma se tedy nejčastěji upravuje na konkrétní léčiva. Při operacích či při úrazech s velkými ztrátami krve se podávají červené krvinky. Ty jsou odpovědné za přenos kyslíku a oxidu uhličitého a v 1 ml krve by jich mělo být až 4-5 miliard. Naopak bílé krvinky hrají velkou roli v imunitním systému organizmu. Krevní destičky se zase používají při léčbě poruch krvetvorby - při léčbě onkologických onemocnění a po transplantaci kostní dřeně. 

Nikdo z nás neví, kdy bude krev od dárce potřebovat, kdy bude mít těžký úraz, nebo bude muset podstoupit operaci. Na dárcích krve jsou také životně závislí lidé, kteří měli po zdravotní stránce méně štěstí než většina z nás - lidé odkázaní na umělou ledvinu či trpící zhoubnou nemocí krve. 

Naštěstí mezi námi žije hodně těch, kteří se rozhodli nezištně pomáhat ostatním. Dárcovství krve je společností oceňované jako obecně prospěšná činnost, a také zdravotní pojišťovny dárce krve podporují. Například Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE poskytuje dárcům z řad svých klientů ihned po odběru vitamínový balíček zaměřený na obnovu krvetvorby a pro aktivní dárce připravila příspěvky z fondu prevence. 

K čerpání příspěvku pro držitele Zlatého kříže ČČK nebo Jánského plakety v hodnotě až 4 tisíce Kč stačí předložit potvrzení transfuzní stanice o počtu odběrů či doklad o obdržení Jánského plakety či Zlatého kříže společně s průkazem pojištěnce a občanským průkazem. „Jen v letošním roce si požádalo o příspěvek 1044 držitelů Jánského plakety, tedy těch dárců krve, kteří dosáhli 10,20 nebo 40 bezpříspěvkových odběrů krve,“ doplňuje Zuzana Brávníková ze Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE. Zdravotní pojišťovny se ale nezaměřují pouze na dárce krve, ale podporují i dárce kostní dřeně, kteří, pokud jsou klienty například zmiňované Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE, mohou získat příspěvek ve výši 6 tisíc Kč.

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Zajímavé: pořád se všude píše, jak je krev potřeba. Já jsem dárcem 5 let a pokaždé se musím transf. stanici telefonicky "připomínat", aby mě vůbec k odběru pozvali. Teď už mě zvou jen 1x ročně, klidně bych chodila 3-4x. Prý mají v Kladně krve dost.

  Feb 03, 2012
 • Obrázek uživatele Klarca
  Klarca (anonym)

  Zajímavé: pořád se všude...no dle www.krevnibarometr.cz maji asi opravdu dost krve ;-)

  Feb 05, 2012
 • Obrázek uživatele John
  John (anonym)

  Tak fajn. Pokud tedy jen malá část krevních odběrů slouží k přímým transfúzím a velká část k výrobě léků, na nichž si farmaceutické firmy mastí kapsy, tak ať za odběry krve platí ! Vždyť po odběru je váš organismus oslabený, musíte se dát do kupy dobrou stravou, nákupem kvalitních potravinových doplňků přírodního původu, nikoli chemicky vyrobených, a sníženým režimem zátěže. To všechno vás něco stojí. Čas, energii i peníze. Zdá se vám ten požadavek finanční kompenzace divný? Přitom dáte zadarmo vzácnou a nenahraditelnou surovinu , na které spousta firem a lidí vydělává. Sedlák taky neorá, neseje, nesklízí – to vše za své peníze – aby pak obilí odvezl do mlýnů a pekáren a dal jim to tam zadarmo, aby mlýny a pekárny mohly vydělávat solidní prachy. Vždyť to obilí je taky ničím nenahraditelné – tak proč by to ten sedlák neměl dělat zadarmo? Dokonce by to měla být i jeho povinnost, ne? Mělo by se udělat víc kampaní a výzev, ať sedláci pracují zadarmo, že jo !!! Vždyť to lidi potřebujou ! …je cosi bolševického v tom státě dánském … všichni dělejte všechno zadarmo, ať to ještě chvíli vydrží, než se to celé zhroutí.

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele ProDarce.cz
  ProDarce.cz (anonym)

  Kromě příspěvků od zdravotních pojišťoven mohou dobrovolní dárci krve získat mnoho dalších benefitů. Většina měst nabízí dárcům MHD zdarma nebo s výraznou slevou. Transfúzní stanice mají lokální partnery, kteří poskytují slevy na sport, nákupy, vstupenky apod. Na webu www.ProDarce.cz najdete kompletní seznam benefitů pro dárce krve z celé ČR.

  Pro 06, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama