Felinoterapie - léčba hrou s živou kočkou

V mateřské škole při dětské nemocnici v Brně si nemocné děti mohou pohrát se živou kočkou. Takzvaná felinoterapie pomáhá hlavně dětem, které jsou jinak negativistické a nic je nezajímá, například onkologickým pacientům, řekla novinářům ředitelka školky Jana Stěničková.

Školka jako jediná v Evropě používá při felinoterapii siamské či orientální kočky, které jsou velmi živé. Jejich návštěvě v nemocnici je vždy přítomný jejich majitel, aby kočky nebyly nesvé, a veterinář. Ten také děti učí, jak se o zvíře starat. "Jakmile se děti dotknou kočky, která téměř po celou dobu návštěvy přede, zapomenou na své bolesti, rozmluví se," uvedla ředitelka.

Nemocniční školka podle ní musí dětem nabídnout víc než ta běžná. Pobyt v nemocnici je pro ně stresující, není jim dobře, procházejí nepříjemnými vyšetřeními a aby na to vše zapomněly, musí jim podle Stěničkové učitelky vymyslet výjimečný program. Předškoláci proto běžně malují na hedvábí, nebo si hrají se zvířaty z brněnské ZOO. V nemocnici praktikují také terapii "Dítě a jeho tělo", při níž děti "léčí" svého plyšového medvídka či hadrovou panenku. "Nenásilnou formou se tak dozvídají, jaká vyšetření je čekají, a ztrácejí před nimi strach," říká Stěničková.

Mateřská škola při Fakultní nemocnici Brno loni oslavila 50. výročí založení. Funguje ve čtyřech režimech. Děti buď docházejí do třídy v jedné z budov, školku a školu mají ve vyhrazené místnosti přímo na oddělení, hrají si s učitelkou pouze na pokoji, nebo mají program, který respektuje, že nemohou slézt z postele. Školka je největším zařízením svého druhu v Česku, denně se tu vystřídá asi 120 dětí od dvou do sedmi let, mnohé z nich jsou i postižené. Ročně školkou projde více než 6000 nemocných dětí. V brněnské dětské nemocnici je ročně hospitalizováno asi 20.000 dětí.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Dílo kočky
  Dílo kočky (anonym)

  ;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+;+

  Dub 03, 2017
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  pobavilo mě to zdůraznění, že musí jít o živou kočku. :-) S mrtvou by mě nenapadlo si hrát, natož léčit.

  Dub 03, 2017
 • Obrázek uživatele Smutná
  Smutná (anonym)

  Já mám kočičky dvě, perské, a musím napsat, že je mnoho dní, kdy jsou to jediné, co mi udělá radost. Trpím těžkou depresí, nic mě nebaví, k ničemu se nepřinutím, ale starat se o ně musím - a pohled na to, jak spolu dovádí, mě přivede aspoň někdy k pousmání. Nejsou to ani moc mazlíci, mají mě celkem na háku, ale i tak... Pejsek by byl na depresi lepší, ale časově si ho nemůžu dovolit a nechci ho trápit samotou. Kočkám to tolik nevadí.

  Dub 04, 2017
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Já mám kočičky dvě,...Taky mám kočky, docela mazlíčci. Ale v depresi mi to bylo tak nějak jedno. Bedýnku jsem jim vyčistila,ale jejich skotaceni můj stav nijak neovlivnilo. Vůbec to ke mně nedoteklo, slo to mimo mě. Svět zdravých a veselých byl za sklem. Já jsem se ho účastnit nemohla.

  Dub 04, 2017
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Taky mám kočky, docela...Jinal kočky miluji, jsem za ně rada, hladím je ráda, potoruji je...a věřím, že v některých případech může být kontakt s nimi napomocny léčbě.

  Dub 04, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama