Reklama

Fáze spánku

Výzkum mechanismů a rytmů spánku umožňuje rozpoznat, ve kterých momentech je spánek nejprospěšnější a kdy se zdají sny a tvoří se noční můry. Během noci dochází asi ke čtyřem až sedmi spánkovým cyklům; každý trvá přibližně devadesát minut. Každý cyklus má čtyři fáze, které se během noci mění.

Při usínání (I. fáze), které může trvat několik sekund až 15 až 20 minut podle stavu mysli a stupně únavy, mozek vysílá vlny alfa Tyto vlny podporují uvolnění a jsou charakterizovány pohotovosti mysli (a uší) k novým věcem, k učení a sugesci. Vědomí je v souladu s podvědomím. Jsme ještě v kontaktu s okolním prostředím, i když si toho nevšímáme. Naše obranné systémy přestávají být v bdělém stavu, ale v případě nutnosti ještě můžeme reagovat. Zíváme, zavíráme oči a hledáme příjemnou polohu: děláme si své hnízdo. V této fázi může dojít ke kompulzivním pohybům a tělo se zkroutí. Oči se začínají pohybovat dokola po očnici, dýchání je čím dál hlubší a pomalejší.

Potom během několika sekund upadáme do spánku v pravém slova smyslu. Mysl se čím dál více odpoutává od okolního prostředí. Krátce, několik minut, pobýváme v rytmu théta (II. fáze). Jestliže nás v této chvíli něco probudí, jsme zmatení, podráždění a pravděpodobně budeme obtížně znovu usínat. 

Potom je spánek čím dál hlubší, vlnění je pomalejší (III. a IV fáze). Během tohoto sestupu do hlubokého spánku se směšuji vlny théta a delta, avšak ve IV fázi převládá rytmus delta. III. fáze trvá přibližně 10 minut, IV fáze mezi 20 a 30 minutami. Mezi začátkem usínání a hlubokým spánkem uběhne asi 30 minut.
 

Vracíme se rychle do II. fáze a bleskově se ocitáme v paradoxním spánku. Během paradoxního spánku úplně spíme a zároveň jsme velmi blízko bdělému stavu s rytmy alfa a beta. Nedochází prakticky k žádnému svalovému napětí, avšak svaly v obličeji se nervózně stahují. Oči se velmi rychle pohybují, protože sledují všechno, co se děje ve snech a v nočních můrách. Občas se hýbou i prsty u rukou a u nohou, zatímco paže, nohy a hrud' zůstávají úplně nehybné. Při paradoxním spánku je fyziologická činnost velice intenzívní: srdeční rytmus se zrychluje, dýchání je nepravidelné a méně intenzívní a činnost pohlavních orgánů se zvyšuje a dochází k erekcím a sekrecím. Na začátku noci trvá paradoxní spánek asi deset minut a po něm následuje doba lehkého spánku.
 

Potom začínáme opět přibližně se stejným koloběhem: čím dál hlubší spánek (IL, III. a IV fáze), paradoxní spánek, lehký spánek nebo definitivní probuzení, k němuž dochází, jakmile jsme se už dostatečně vyspali.
 

Spánkové cykly se v průběhu noci mění. U normálního a relativně mladého spáče zabírá hluboký spánek na začátku noci hlavní část (75 %). Jak noc postupuje, hluboký spánek se zkracuje ve prospěch paradoxního spánku. Ve skutečností se zkracuje pouze II. a III. fáze. Spánek v rytmu delta nastává téměř výhradně během prvních dvou cyklů, to znamená v prvních třech nebo čtyřech hodinách spánku. Paradoxní spánek je v každém dalším cyklu delší. V posledním cyklu mohou sny trvat až hodinu.


Zdroj: Nezačínejte stárnout - Marie - Paule Dessaintová, nakladatelství Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

vendula (Út, 25. 7. 2006 - 12:07)
Myslím si, že to je hodně zajímavé. a velice mě tento článek zaujal. zajímalo by mě jak na to přišli, že to tak je...
Maruška (St, 25. 10. 2006 - 17:10)
Jelikož jsem zdravotní sestra,tak me tento článek zaujal,něco jsem o tom samozdřejmě věděla,ale doplnit si informace není nikdy na škodu,člověk by se měl neustále vzdělávat a nalézat něco nového,myslím si ,že je to určitým smyslem života,mějte všichni pěkný den..
www.biolide.cz (Ne, 29. 6. 2008 - 23:06)
Podobné informace naleznete také na webu www.biolide.cz
Reklama