Faktory vyvolávající bolesti hlavy a migrény

Tyto bolesti jsou celosvětovým problémem vyplývajícím jak z civilizovaného způsobu života tak ze vzpřímeného držení těla při chůzi, které zatěžuje páteř nesoucí dosti těžký kulovitý útvar, kterému se říká hlava. Nejvíce zatíženým až přetíženým úsekem páteře je v této souvislosti páteř krční. Existuje však plno dalších faktorů, jež se mohou podílet na chronických bolestech hlavy.

Dalším faktorem způsobujícím bolesti hlavy jsou i chřipková onemocnění, kdy se dostaví záchvatové bolesti hlavy, dále pak stavy po akceleračním poranění krční páteře po autonehodách.

I kolísání hladiny krevního cukru, zvláště její náhlý pokles mohou vést k migréně.

Je dobré nechat vyšetřit i oči, neboť jejich přílišná námaha u nepoznané zrakové vady může "bolet".

Léky

Jejichž dlouhodobé užívání samo o sobě působí bolesti hlavy: nitráty, hormony včetně antikoncepce, antagonisté kalcia, theofylin, metronidazol, diazepam, barbituráty, léky "na srdce", na snížení hladiny tuků v krvi, na močení, proti revmatismu. Je to zkrácená řada těch nejčastěji užívaných skupin. Uvádím ještě tzv. kritické měsíční kumulativní dávky léků od nichž dochází k bolestem hlavy jejich vlivem: Ergotamin 20 mg, Barbituráty 840 mg, Kodein 240 mg, Pyrazolon a jeho deriváty 4 100 mg, Phenacetin, Paracetamol 7 500 mg, Koffein 1350 mg, Acylpyrin 7 000 mg.

Ložiskové infekce

Bývají někdy neodhaleným zdrojem celoživotních bolestivých stavů pohybového ústrojí včetně migrén , tinnitu a únavového syndromu. Jedná se často o školskou medicínou podceněné chron. záněty vedlejších dutin nosních, zubních kořenových váčků a tzv. parodontálních kapes, chron. zánět slepého střeva a žlučníku. Jsou-li tyto faktory ve hře, nelze se bolestí hlavy ani únavy natrvalo zbavit, nejdříve je nutno ("nějak") vyléčit tato ložiska. Sinusitidy mají prokázaný výrazný vztah k bolestem hlavy a horní krční páteře. Příp. naměřené nitroústní mikroproudy by se měly také odstranit (Měření bývá běžnější v cizině.) ORL vyšetření i s RTG kontrolou bývá nezbytné, krčař by se měl pokusit chronický zánět "dutin" s co nejmenšími škodami vyléčit. Panoramatický RTG chrupu by se měl jako bazální diagnostické minimum pořídit už jenom pro možnost pozdějšího srovnání. Ještě jednou - bez stabilizace zánětu ve vedlejších dutinách obličejových, v oblasti středního ucha a chrupu není šance na trvalou úlevu.

Je nutno též omezit přívod černé kávy, coca-coly, čokolády a alkoholu na minimum

Možné škodlivé vlivy prostředí:

Formaldehyd je typický zástupce tzv. problematiky uzavřených prostor. Je obsažen v mnoha mořidlech na dřevo a tudíž v nábytku, ale i v oblečení, čisticích prostředcích apod. Největší nebezpečí představuje ve vybavení dětských pokojů. Pak rodiče a učitelé diví, jak to že tak malé dítě trpí bolestmi hlavy, pospávají a nesoustředí se. Průkazem je jeho vysoká hladina v ranní moči dítěte. Bývá mj. objevováno i proutkaři, kteří někdy objeví i vyšší hladinu statické elektřiny v bytě apod. Podobně negativní vliv na imunitu a náladu má i PVC. nebo nedej Bože azbest.Je dobré dát občas počátek potíží do vztahu s případným pře-stěhováním. V krvi lze někdy prokázat i vyšší hladiny lindanu, hexachlorcyklohexanu a pentachlorfenolu, které také souvisejí se zevním prostředím.

Přetopené místnosti a hlavně ložnice se suchým vzduchem mohou k únavě i ke chronické sinusitidě výrazně přispět, mluví se o "sick building-syndrom".

Vlhké byty obsahují často plísně, někdy neviditelné, jsou podceňovaným faktorem chronické únavy. Při náhlém vzniku potíží je dobře vzpomenout si i v tomto bodě na poslední stěhování.

Plísně jsou všudypřítomné. Nejčastější plísní je ovšem Candida, která je ve všeobecném povědomí. Její masivní výskyt ve střevě může způsobit a udržovat celé spektrum potíží "únavového syndromu" včetně migrén, poševních výtoků, záchvatovité chuti na sladké, akné a další. Jejím odstraněním se zabývá stať o čištění střev. Masivní výskyt nemusí být totožný s laboratorně prokazatelným nálezem.

Rtuť a její sloučeniny v zubních náhradách, je to kapitola sama pro sebe, ale pro její malou faktickou ovlivnitelnost nemá smysl zacházet do detailů. "Amalgámový chrup" je u někoho naprosto neškodnou věcí, u jiného způsobí všechny myslitelné potíže včetně výpadku vlasů a potence. Hrubým vodítkem pro osdtranění kovu v ústech je existence měřitelných nitroústních proudů a pálení po stranách jazyka.. Opět je to selen se zinkem, jenž se má podávat jako "protihráč rtuti", ale i kadmia a olova.

Autor: MUDr. Rudolf Zemek - 0606/948885

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (26)

 • Obrázek uživatele František Pokorný
  František Pokorný (anonym)

  Pan Boháč by měl přestat a) tvrdit nesmysly b) dělat si tady reklamu na svoje podvodné "podnikání".

  Říj 31, 2005
 • Obrázek uživatele Eduard Boháč
  Eduard Boháč (anonym)

  Proti uvedeným léčebným metodám jistě nelze nic namítnout. Pan doktor se správně zmiňuje i o proutkařích, kteří svoji senzitivitou reagují na statické pole a tím indikují další možné příčiny. Jenže nejsou to jenom statická pole, na která citliví jedinci reagují, ty se dají ostatně zjistit exaktním měřením, ale jsou to určité nehomogenity zemního podloží, zvodněliny a podobně, které lidově nazýváme geopatogenní zóny. Ty také u citlivých jedinců mohou spolupůsobit při iniciaci v článku uvedených zdravotních problémů a ztěžovat takc jejich úspěšné léčení. Mnozí z nás se o jejich existenci přesvědčí tím, že uvedené zdravotní problémy mají jenom v určitých místech. Na chatě, nebo u babičky jsme bez problémů, může to být samozřejmě i obráceně. To ovšem platí pouze v těch případech, pokud onemocnění jsou v ranném stádiu a jsme-li na tato pole vnímaví. Eduard Boháč Rymáňská 579, 252 10 Mníšek pod Brdy tel.: 0305/592711, 0603 461852

  Kvě 21, 2001
 • Obrázek uživatele Ivan Tichý
  Ivan Tichý (anonym)

  Přeji dobrý den, bolesti hlavy mám od 10.let a do dnešního dne nebyla zjištěna příčina. Mám zaměstnání, které ano je trocha stresující a káva a cigarety jsou určitě jednou z mnoha příčin, ale toto zaměstnání, cigarety a kávu jsem před 23.lety neměl a přesto jsem trpěl bolestmi. Faktem je také to, že tyto bolesti nebyly tak sylné jako dnes. Nevím si rady a brufein je dnes jediné možné řešení, které mi pomáhá. Má sice vedlejší účinky, které mě již poznamenali jako např. žaludeční vředy, hypertenze apod. ale stále je to lék, který mi pomáhá a neovlivňuje mojí denní činnost. Ostatní léky, které jsem od lékařů měl byly spíš potlačující léky na bolest, které ovlivňovali mojí denní činnost, nebo po krátké době přestaly působyt. Je zřejmé, že jsem se s tím narodil a také s tím i umřu.

  Dub 26, 2006
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Take trpim migrenou, sice to nemivam casto, ale kdyz to prijde, tak to stoji za to. Vetsinou mi pak uz ani prasky na bolest nezabiraji (to leda, kdyz si prasek vezmu pri prvnim naznaku bolesti hlavy a to vetsinou nedelam, protoze mi to zpocatku prijde zbytecne). Jedine reseni je pak zalezt do tmy a trochu se prospat. I kdyz to taky leckdy neni jednoduche, protoze me casto boli hlava tak, ze je mi na zvraceni. Existuje vubec neco, cim se to da vylecit?

  Dub 26, 2006
 • Obrázek uživatele Libor Macháček
  Libor Macháček (anonym)

  Bolesti hlavy

  Kvě 13, 2007
 • Obrázek uživatele Libor Macháček
  Libor Macháček (anonym)

  Bolesti hlavy jsem trpěl od 5 let do 55 let,a to pravidelně jedenkrát za týden,sobota-neděle,nebo co 14 nebo 10 dnů.Před dvaceti léty jsem asi 2 roky zapisoval veškerou potravu abych zjistil nějakou souvislost.Nic jsem nezjistil,jediným účinným lékem byl acylpyrin,v posledních létech jsem bral godasal/německý aspirin/, někdy stačily 2 tablety po 500 mg,někdy 2 tablety co 8 hodin 1,2 i 3krát.Přd dvěmi léty se bolesti zcela vymizely,brál jsem 3 měsíce Prednison 30 mg s poklesem na dávku 10 mg/denně a pak konec,tedy léčba celkem 6 měsíců.Nyní se bolesti také objeví ale jen v případech zvýšené duševní zátěže,např.řízení auta více jak 15 hod,nebo větší konzumace alkoholu,což je již normální situace,řeším to 2x500 mg Godasalu,nebo radší vůbec nepít alkohol a nadměrně se duševně nenamáhat.Já osobně si myslím,že bolest pochází od zahuštěné krve,protože aspirin je její ředič ale jaký je mechanismus zahušťování krve,tomu moc nerozumím,budou tam mít na to vliv i nervy.

  Kvě 13, 2007
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Zdravím všechny, i já si prošla bolestivou minulostí - migrény :( trpěla jsem jimi cca 6 let, byla jsem na nervy, protože tlumící léky, jako paralen, ibalgin apod. už nezabíraly, řešila jsem to tehdy přes lékaře, kde mi udělali vyšetření a následně jsem absolvovala obstřiky, které mi pomohly tak na 1/4 roku, poté se migrény opět vrátily, minulý rok jsem začala užívat 100% přírodní produkt - české firmy (čili žádnej herbalife) a během měsíce mi migrény ustaly! Dnes jsem zcela bez bolestí a jsem vděčna, protože s migrénou se mi žilo hodně špatně. Nyní se cítím skvěle a bez bolestí. Budu ráda, když touto cestou pomohu dalším lidem, kteří mají tytéž, nebo podobné potíže, ptejte se, ráda odpovím, poradím. Výrobek je drahý, ale za tu úlevu to stojí, je to jen na Vás, jak vlastně chcete žít, zda s bolestí, či v klidu ;) Výrobek má další plus, čili další pozitivní účinky, ale to už dyžtak v případě zájmu v mejlíku - ok"greneia.com

  Srp 19, 2007
 • Obrázek uživatele alena
  alena (anonym)

  O migréně dost zajímavych a novych informaci najdete v knize Migréna - jak ji předcházet a léčit od dr. Tauberta, da se sehnat i na internetu. Pan Macháček by tam nasel, ze jeho vikendove migreny jsou zpusobeny jinym rezimem spanku nez v pracovnich dnech, souvisi to s koncentraci spankoveho hormonu v krvi. A je tam strasne moc tipu na alternativni lecby migreny, dokonce i upozorneni na priciny zpusobene treba spatnym postavenim panve - odstrani vam to rehabilitace, naprosta banalita, ale kdo o tom nevi, ma cely zivot migreny... Fakt doporucuji, me dve kamosky z te knihy jsou nadsene.

  Pro 07, 2007
 • Obrázek uživatele Podvodnicee
  Podvodnicee (anonym)

  Dobrý den, moc prosím o radu. Již několik let trpím bolestí hlavy. Bohužel bolest začne při nějaké aktivitě. Doběhnu autobus, zaskáči si na trampolíně, jdu si zacvičit... Trvá pak od pár minut i po pár hodin. Doktoři tvrdí, že to je normální... Bolí mě temeno hlavy a spíše jen levá část. Za jakékoli přispěvky a rady předem děkuji.

  Led 10, 2008
 • Obrázek uživatele Podvodnicee
  Podvodnicee (anonym)

  měla bych dodat, že je mi 26let.

  Led 10, 2008
 • Obrázek uživatele Jaroslav Krivanek
  Jaroslav Krivanek (anonym)

  krivanekjaroslav"gmail.com Pro zacatek zkuste bylinu FEWER FEW..ja piju caj a delal jsem si i kapsule.Jinak ja jsem bral jeste amino kiselinu ktera ma za ukol drzet neurony v mosku od sebe,ta amino kyselina proudi mezi nima,totiz jakmile se dotknou mate boleni hlavy...tu kyselinu obsahuje blue green algae....good luck

  Led 24, 2008
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Dobrý den,potřebuji pomoc.3roky mám hrozné bolesti hlavy,často mívám mdloby.Bohužel lékaři se na mě koukají jak na simulanta a neposlali mě ani na EEG a říkali,že to mám jenom z nachlazení i když nachlazená jsem vůbec nebyla.Jenže se mi to zhoršilo,často mi teče krev z nosu a začali mě bolet kosti,k tomu se mi zhoršil zrak a někdy mám tmu před očima jako bych oslepla a nakonec to skončí tak,že mám mdloby a upadnu.Máte někdo prosím vás odpověd co to může být?

  Feb 15, 2008
 • Obrázek uživatele Eli
  Eli (anonym)

  Monika Neporadím nic jiného, než důkladné vyšetření. Pokud omdléváš, nemusí být nutě příčina neurologická, může být i interní - tlak, srdce a podobně. Byla jsi na očním? U bolestí hlavy by mělo být neurologické vyšetření, další pak určí neurolog, /EEG, CT nebo magnetická rezonance/.

  Feb 15, 2008
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Děkuji za odepsání Eli,snažím se už dlouhou dobu aby mě lékaři poslali na vyšetření hlavy,ale oni prostě usoudili,že to není akutní-Co se týče tlaku nebo srdce v tom problém není to mám v pořádku(byla jsem na preventivce).Nezbývá mi nic jiného než zkusit jiné doktory,a dožadovat se svého práva na vyšetření.Tato hnusná nemoc mě ničí a trápí se tím i můj 10.letý syn.V pondělí jdu k jinému lékaři tak uvidím jak dopadnu.

  Feb 15, 2008
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Existují nové léky-triptany, napíše je neurolog, specialista na léčení migrén, já jsem je brala a vždy zabraly. Dokáží ale zahnat jen migrénu, ne jinou bolest. Od těch mám již po mnoha letech pokoj.

  Dub 22, 2008
 • Obrázek uživatele ahoj
  ahoj (anonym)

  Existují nové...mel jsem sice jine symptomy, ale ty Tve do toho take patri...podivej se na internet na BTM (Bazilar-Type Migraine) Bazilarni migrena, nekdy Bickerstaffova migrena, Bickerstaffuv syndrom atd. ...mam pocit, ze byses pro toto kvalifikovala tim oslepnutim, omdlivanim atd... nicmene vysetreni neurologa je rozhodujici....pokud Ti jinde nebudou ochotni pomoci, doporucuji neuro na Poliklinice na Narodni, sice to neni zadarmo (stoji to do 1250,/ pak uz to hradi pojistovna), ale ja lezel mesic v nemocnici, sypali do me leky horem dolem, nevedeli co semnou, brali me za symulanta, svadeli to na psychiku, ale zachvaty se opakovali...v praze mi dr. Stransky rekl diagnozu do 30 minut...

  Čer 11, 2010
 • Obrázek uživatele eye light
  eye light (anonym)

  hledejte pod migrena s aurafází

  Pro 09, 2012
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Moje známá trpěla ukrutnými migrénami. Pravidelně každý měsíc končila v nemocnici na kapačkách a nic jí nepomáhalo. Po měsíci úžívání přírodních kapiček OK ALFA+ a OK OMEGA+ cítila už jen slabé pobolívání hlavy a teď po půl roce už neví co je migréna. Ráda Vám poradím. Napište na radka-ok@seznam.cz nebo mě kontaktujte přes http://www.eshop-rychle.cz/www-zdravi-z-bylinek-cz

  Srp 03, 2013
 • Obrázek uživatele Radůz
  Radůz (anonym)

  Moje Mahulena dostává migrénu vždy, když chci šukat. Znáte na to lék?

  Říj 06, 2017
 • Obrázek uživatele Kozel
  Kozel (anonym)

  Moje Mahulena dostává...Asi by Mahulena potřebovala jiného nabíječe.

  Říj 06, 2017
 • Obrázek uživatele Radůz
  Radůz (anonym)

  Kozle, co to tady metáš za bobky?

  Říj 06, 2017
 • Obrázek uživatele Míša
  Míša (anonym)

  A zkoušel to někdo léčit nějakým přírodním lékem než takový ibalgin? Snažím se žít zdravě a snažím se používat hlavně přírodní a rostlinné léčiva. Budto bylinky, čaje, nebo znám i phytoxan, že má přírodní složení, ale na migrénu? To umím jedině zaspat zatím

  Pro 05, 2020
 • Obrázek uživatele Mája
  Mája (anonym)

  Holky a na phytoxan už neberete nic jiného, jsem trošku oblbnutá z klasických ATB, kde automaticky musíš brát probiotika.

  Kvě 30, 2021
 • Obrázek uživatele Mišule
  Mišule (anonym)

  Na phytoxan už určitě neber probiotika, nepotřebuješ je. Já ho používám když mám menstruační bolesti a docela si i s bolestí poradil.

  Čer 29, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama