Reklama

Faktory vyvolávající bolesti hlavy a migrény

Tyto bolesti jsou celosvětovým problémem vyplývajícím jak z civilizovaného způsobu života tak ze vzpřímeného držení těla při chůzi, které zatěžuje páteř nesoucí dosti těžký kulovitý útvar, kterému se říká hlava. Nejvíce zatíženým až přetíženým úsekem páteře je v této souvislosti páteř krční. Existuje však plno dalších faktorů, jež se mohou podílet na chronických bolestech hlavy.

Dalším faktorem způsobujícím bolesti hlavy jsou i chřipková onemocnění, kdy se dostaví záchvatové bolesti hlavy, dále pak stavy po akceleračním poranění krční páteře po autonehodách.

I kolísání hladiny krevního cukru, zvláště její náhlý pokles mohou vést k migréně.

Je dobré nechat vyšetřit i oči, neboť jejich přílišná námaha u nepoznané zrakové vady může "bolet".

Léky

Jejichž dlouhodobé užívání samo o sobě působí bolesti hlavy: nitráty, hormony včetně antikoncepce, antagonisté kalcia, theofylin, metronidazol, diazepam, barbituráty, léky "na srdce", na snížení hladiny tuků v krvi, na močení, proti revmatismu. Je to zkrácená řada těch nejčastěji užívaných skupin. Uvádím ještě tzv. kritické měsíční kumulativní dávky léků od nichž dochází k bolestem hlavy jejich vlivem: Ergotamin 20 mg, Barbituráty 840 mg, Kodein 240 mg, Pyrazolon a jeho deriváty 4 100 mg, Phenacetin, Paracetamol 7 500 mg, Koffein 1350 mg, Acylpyrin 7 000 mg.

Reklama

Ložiskové infekce

Bývají někdy neodhaleným zdrojem celoživotních bolestivých stavů pohybového ústrojí včetně migrén , tinnitu a únavového syndromu. Jedná se často o školskou medicínou podceněné chron. záněty vedlejších dutin nosních, zubních kořenových váčků a tzv. parodontálních kapes, chron. zánět slepého střeva a žlučníku. Jsou-li tyto faktory ve hře, nelze se bolestí hlavy ani únavy natrvalo zbavit, nejdříve je nutno ("nějak") vyléčit tato ložiska. Sinusitidy mají prokázaný výrazný vztah k bolestem hlavy a horní krční páteře. Příp. naměřené nitroústní mikroproudy by se měly také odstranit (Měření bývá běžnější v cizině.) ORL vyšetření i s RTG kontrolou bývá nezbytné, krčař by se měl pokusit chronický zánět "dutin" s co nejmenšími škodami vyléčit. Panoramatický RTG chrupu by se měl jako bazální diagnostické minimum pořídit už jenom pro možnost pozdějšího srovnání. Ještě jednou - bez stabilizace zánětu ve vedlejších dutinách obličejových, v oblasti středního ucha a chrupu není šance na trvalou úlevu.

Je nutno též omezit přívod černé kávy, coca-coly, čokolády a alkoholu na minimum

Možné škodlivé vlivy prostředí:

Formaldehyd je typický zástupce tzv. problematiky uzavřených prostor. Je obsažen v mnoha mořidlech na dřevo a tudíž v nábytku, ale i v oblečení, čisticích prostředcích apod. Největší nebezpečí představuje ve vybavení dětských pokojů. Pak rodiče a učitelé diví, jak to že tak malé dítě trpí bolestmi hlavy, pospávají a nesoustředí se. Průkazem je jeho vysoká hladina v ranní moči dítěte. Bývá mj. objevováno i proutkaři, kteří někdy objeví i vyšší hladinu statické elektřiny v bytě apod. Podobně negativní vliv na imunitu a náladu má i PVC. nebo nedej Bože azbest.Je dobré dát občas počátek potíží do vztahu s případným pře-stěhováním. V krvi lze někdy prokázat i vyšší hladiny lindanu, hexachlorcyklohexanu a pentachlorfenolu, které také souvisejí se zevním prostředím.

Přetopené místnosti a hlavně ložnice se suchým vzduchem mohou k únavě i ke chronické sinusitidě výrazně přispět, mluví se o "sick building-syndrom".

Vlhké byty obsahují často plísně, někdy neviditelné, jsou podceňovaným faktorem chronické únavy. Při náhlém vzniku potíží je dobře vzpomenout si i v tomto bodě na poslední stěhování.

Plísně jsou všudypřítomné. Nejčastější plísní je ovšem Candida, která je ve všeobecném povědomí. Její masivní výskyt ve střevě může způsobit a udržovat celé spektrum potíží "únavového syndromu" včetně migrén, poševních výtoků, záchvatovité chuti na sladké, akné a další. Jejím odstraněním se zabývá stať o čištění střev. Masivní výskyt nemusí být totožný s laboratorně prokazatelným nálezem.

Rtuť a její sloučeniny v zubních náhradách, je to kapitola sama pro sebe, ale pro její malou faktickou ovlivnitelnost nemá smysl zacházet do detailů. "Amalgámový chrup" je u někoho naprosto neškodnou věcí, u jiného způsobí všechny myslitelné potíže včetně výpadku vlasů a potence. Hrubým vodítkem pro osdtranění kovu v ústech je existence měřitelných nitroústních proudů a pálení po stranách jazyka.. Opět je to selen se zinkem, jenž se má podávat jako "protihráč rtuti", ale i kadmia a olova.

Autor: MUDr. Rudolf Zemek - 0606/948885

Reklama

Komentáře

Martina H. (Pá, 23. 6. 2006 - 15:06)
Číňané přišly na to, že příčiny boelstí hlavy se dají zmapovat - např. bolest nad ušima v rovině spánků svědčí o problému žlučníku a jater. U dr. Zemka jsem kdysi byla osobně.
dfgh (St, 14. 6. 2017 - 22:06)


málo tekutin


ghzt (Čt, 15. 6. 2017 - 06:06)
Některé voňavky a vůbec pachy.
martina787 (St, 14. 6. 2017 - 15:06)
Sick building syndrom je celkem závažná věc, o které se málo ví. Hlavně se špatně zjišťuje příčina problémů. Předejít se dá správným odvětráváním budovy nebo ionizací vzduchu. Víc na http://www.frostik.cz/sick-building-syndrom.html
Reklama