Evropský den melanomu 10. května 2010

Česká akademie dermatovenerologie, o.p.s. pod vedením Prof. MUDr. Jany Hercogové, CSc. z Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze organizuje dne 10. května 2010 již 10. ročník bezplatných vyšetřování kůže u odborných lékařů na území celé České republiky.

Akce je součástí celoevropské preventivní kampaně k Evropskému dni melanomu, jejímž cílem je upozornit na nebezpečí kožních nádorů, na úlohu dermatologa v jejich prevenci, diagnostice a léčbě a na nebezpečné účinky ultrafialového záření. Téměř 200 lékařů po celé České republice nabídne v pondělí 10. 5. všem zájemcům vyšetření kožních útvarů zdarma.

 

Evropský den melanomu u nás má desetiletou tradici a vždy naléhavě upozorňuje na rizika značně nebezpečného maligního melanomu, který se vytváří z pigmentových buněk a je schopen rychle metastazovat. Jeho nejčastější forma je kožní, ale může se vyskytnout i v oku a vzácně i na sliznici. Vzhledem k tomu, že se jedná o viditelný, barevný nádor uložený na kůži, je možno jej v naprosté většině případů odhalit včas, kdy je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní. Pokud ale přijde pacient pozdě, je 95% pravděpodobnost neúspěšné léčby. Včasná diagnostika znamená lepší prognózu, takže je krédem všech dermatologů - žádný pacient by neměl na melanom zemřít.

 

Během devíti předchozích ročníků bylo v ČR vyšetřeno téměř 40 000 osob a diagnostikováno 117 histologicky potvrzených maligních melanomů a ostatních kožních zhoubných nádorů na 3069.

 

Seznam lékařů zapojených do letošní akce najdete na www.dermanet.cz

 

Melanomem onemocní ročně 1500 lidí, 300 z nich na tuto nemoc umírá. Kožní melanom je nejagresivnější forma rakoviny. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé ve věku nad 50 let. Za posledních 30 let se počet nádorů zvýšil 4x, přičemž je evidentní průběžný nárůst pacientů mladších 40 let.

 

Preventivní kroky popisuje MUDr. Jana Hercogová: „Důležité je důsledné a pravidelné samovyšetřování a sledování změn na kůži. Při každé prohlídce je třeba sledovat nové nebo změněné útvary jako růžové skvrnky, vyvýšené plošky a bouličky, zhrubnutá šupinatá ložiska, krvácející útvary a měnící se mateřská znaménka. V případě jejich zjištění je třeba neodkladně navštívit kožního lékaře. Navštívit dermatologa 1 -2 ročně by měli lidé z rizikových skupin pacientů.“

 

Pro tvorbu nádoru jsou nejrizikovější ty plochy kůže, které jsou nárazově vystaveny slunečnímu záření (zvláště přes poledne), nebo dlouhodobému opalování. Takové slunění je nebezpečné především pro fototyp I. a II. 

 

Krémy s vysokým UV faktorem sice brání spálení kůže a prodlužují tak možnost pobytu na slunci, ovšem ovlivňují i přirozenou imunitu kůže a tím paradoxně zvyšují riziko vzniku kožních nádorů. Bez jejich použití je ale ještě vyšší.

 

Lidé, kteří mají na své kůži pigmentové névy (malé, tmavé skvrnky), by se měli mít na pozoru více. Při výskytu 50 - 90 mateřských znamének na těle se zvyšuje možnost vzniku maligního melanomu až 2krát, v některých případech dokonce až 10krát. Větší riziko myjí i osoby, v jejichž rodině se již nějaká rakovina kůže vyskytovala. 

 

Za posledních 30 let v České republice stoupl počet případů diagnózy maligního melanomu 4krát. Česká republika je celosvětově na 9. místě ve výskytu melanomu u mužů a 19. místě u žen.  Trochu více jsou postiženy ženy (1,5:1), nejvíce pak ve věku 10 - 29 let. Na maligní melanom u nás ročně zemře kolem 300 osob, mortalita je vyšší u mužů 4 : 100 000 (u žen 3: 100 000), což je způsobené tím, že muži přichází na vyšetření pozdě, tedy s melanomy v pokročilém stádiu.

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Josef Malý;jomaly@atlas.cz
    Josef Malý;joma... (anonym)

    Píšu toto podruhé,na 800880854 mně bylo řečeno, že "stan pro všechny" byl akcí Vinohradské nemocnice.Vězte, kdyby "stan pro všechny" byl postaven na náměstí třeba v Lovosicích, přišlo by úplně stejně lidí z širokého dalekého okolí jako v té Praze. Protože dle seznamu ordinací, napojených na tuto akci - spádově vezměmě Teplice s uvedenou ordinační dobou např. od 8:00 do 11:00 a potom od 13:00 do 15:00 to dost dobře nezafunguje. Proč nepostavit "stan pro všechny jednou v onom kraji, podruhé v jiném kraji atd.Jsem zvědavý na odpověď bude-li nějaká, mail jsem uvedl.

    Kvě 12, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama