Ergonomie spánku

Stručné zásady pro zdravý spánek.


Polštář a poloha hlavy

? Při poloze na zádech a břiše stačí nízký polštář (pokud nemáte potíže s krkem, jde to i bez polštáře).
? Při poloze na boku musí být polštář vysoký, musí vyplňovat prostor mezi matrací a hlavou tak, aby hlava zůstala vose páteře (nesmí padat dolů k matraci nebo být moc zvednuta).
Můžete zkusit zdravotní polštář s centrální prohlubní nebo velký nízký polštář, který si při ulehnutí na bok nahrnete pod hlavu (popřípadě si přidáte malý polštářek).

Spánek na břiše
Není vhodné spát na břiše s nataženýma nohama (hlava je v přílišné rotaci). Pokud chcete spát na břiše, pokrčte nohu na straně obličeje a pod koleno a stehno si dejte velký vysoký polštář.

Špatná poloha kolen a kyčlí
Při nočních bolestech kolen a kyčlí často přináší úlevu vložení polštáře mezi kolena.

Matrace
Nejsou vhodné ani příliš měkké, ani příliš tvrdé matrace, stará proležená matrace, trojdílná matrace. V dobrém obchodě vás nechají testovací matraci vyzkoušet, nestyďte se a chvíli poležte, jedná se o vaše zdraví.
? Orientační test tvrdosti matrace: Stojíte vedle postele a zavřenou pěstí se opřete o matraci, pokud se ruka zanoří 1-2 cm, je matrace příliš tvrdá. Jestliže se zanoří celá pěst až po zápěstí, je matrace příliš měkká.

Zdroj: Kamil Ramík - Cviky na vaši bolest, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Mansie
  Mansie (anonym)

  Ahoj!! Pridam uzitecne cteni 10 tipu a 9 bylin pro uspokojivy a dostatecny spanek.. Verte, ze pokud se podle nich budete drzet, do tydne nemate se spankem zadny problem -- Ctete tady -- https://www.slimming.cz/zdrave-spani/

  Čer 05, 2018
 • Obrázek uživatele antireklamka
  antireklamka (anonym)

  Hele jdi to rozchodit. Hlavně k večeru je procházka zdravá a dobře se po ní usíná.

  Čer 05, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama