Epilepsie - základní informace

Epilepsie je neurologické onemocnění charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění. Ke stanovení diagnózy epilepsie zpravidla dochází při výskytu dvou a více epileptických záchvatů, výjimečně již po jednom takovém záchvatu.

Epilepsie není jedna nemoc, jedná se spíše o skupinu onemocnění.

Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat např. pouhým zahleděním, brněním končetin, výpadkem paměti nebo známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku.

Přestože se epilepsie může objevit v kterémkoliv věku, jsou životní období, ve kterých je nový výskyt epileptických záchvatů častější než v jiných – hlavní vrcholy jsou u malých dětí a v období stáří.

Příčiny mohou být získané na podkladě úrazu, infekce, vrozených odchylek vývoje mozku, či na genetickém podkladě. U převážné většiny epilepsií příčina není doposud známa.

Epilepsii má v České republice přibližně 80 000 lidí.

V současné době lékaři při správné a včasné diagnostice a farmakologické léčbě dostanou nemoc pod kontrolu až u 70 % pacientů.

Ve světě trpí epilepsií více než 50 milionů lidí, v Evropě přes 6 milionů lidí, z toho přibližně 2 miliony dětí.

Autor: MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  No, vážně jen základní informace. Dcera je těžká epileprička už od 13 měsíců, tehdy to začlo po 10 hodinách po očkování hexavakcínou.Dnes je jí téměř deset let a bere velké množství léků, které se každou chvíli mění z důvodů selhání léčby. Život s epilepsií je hodně náročný pro celou rodinu postiženého.

  Kvě 07, 2019
 • Obrázek uživatele sylviaa123
  sylviaa123 (anonym)

  Je mi moc líto, co se stalo Vám a Vaší dcerce. Mám se synem též problémy po hexavakcíně - a to jsem měla do té doby zdravé, čilé, společenské a upovídané dítě. Ale kompetentní osoby z nás pořád budou dělat pitomce a hysterky?!. Můžeme si zavolat? Mám hodně poznatků (731913460)

  Kvě 09, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama