Reklama

Epidemiolog varuje před dlouhodobým nošením roušek

Dr. Colin Furness, epidemiolog a odborný asistent na Torontské univerzitě, říká, že nošení roušek může být nebezpečné. Riziko představují především nevhodné roušky, nesprávně nošené roušky či nadměrná očekávání od roušky. Uplně nejnebezpečnější je dlouhodobé nošení roušky.

Ten nejhorší způsob nošení je mít ji na sobě příliš dlouho,“ řekl a poznamenal, že roušky mohou sbírat bakterie a další viry.

Dr. Furness se diví, proč se tyto informace nesdílejí, pokud o nich existují důkazy.

Studie ukazuje na nebezpečí.

Podle studie, zveřejněné ve zdravotnickém časopise ve Velké Británii, zdravotníci, kteří nosili látkové roušky v práci po celý den, měli 13krát větší pravděpodobnost onemocnění dýchacích cest ve srovnání se standardní praxí používání roušek pouze v případě potřeby.

Reklama

U těch, kteří nosili papírovou nebo chirurgickou masku, byla dvakrát větší pravděpodobnost, že se u nich objeví nějaký typ respirační infekce, pokud ji budou používat celý den.

Masky N95 byly během studie nošeny pouze v případě potřeby a nebyl zdravotně ovlivněn nikdo z personálu.

„To by nás nemělo překvapit,“ řekl Furness. "Dýcháním do roušky se vytváří vhodný prostor pro množení bakterií, a jakmile se dostanou do určitého množství, začínáme je inhalovat."

Řekl, že bakterie odolné vůči lékům mohou být pro lidi horší než COVID-19. Dr. Furness zdůraznil, že není proti rouškám, ale proti jejich bezhlavému a dlouhodobému nošení.

Reklama

Komentáře

Reklama