Reklama

Enzymy mohou pomoci při léčbě střevního onemocnění zvaného ulcerózní kolitida

Dva případy úspěšného využití systémové enzymoterapie u pacientek, které nereagovaly na běžnou terapii ulcerózní kolitidy, popisuje dr. Sunanda Kane z University of Chicago.

První pacientkou byla 67 letá žena. Ulcerózní kolitida se u ní projevovala 3-4 krvácivými průjmy denně. Na léčbu běžnými léky (sulfasalazinem, mesalaminem a topickými steroidy) nereagovala.

Druhou byla žena ve věku 60 let. Symptomy ulcerózní kolitidy včetně masivních průjmů u ní přetrvávaly přes intenzivní léčbu azatnioprinem a topicky užívaným mesalaminem.

Účinným lékem, který přinesl oběma ženám uzdravení, se ukázala proteináza bromelain, o kterém se obě ženy doslechly nezávisle na sobě víceméně náhodou.

V prvním případě byla účinná léčba 2 tabletami bromelainu po každém jídle v trvání jednoho týdne. Symptomy vymizely, endoskopie ukázala kompletní vyhojení sliznice. U druhé pacientky se stav upravil již po několika dávkách bromelainu. K dalším případům průjmů již nedošlo.

Reklama

Ačkoli je účinek enzymoterapie znám v léčbě zánětů kloubů, v stomatologii, při pooperačním hojení ran aj., a v gastroenterologii byl její účinek dosud popsán u infekční kolitidy, jde o první popis účinku proteinézy v léčbě ulcerózní kolitidy.

Bližší info: Annals of Internal Medicine 2000:132:680
Zdroj: http://www.annals.org
 

Reklama

Komentáře

Hana Kucerova (Út, 16. 10. 2001 - 16:10)
Ve veku 46 let mi byla letos zjistena celiakie a stejne tak o nekolik mesicu pozdeji i memu 19-ti letemu synovi. Chci se touto cerstou zeptat, zda prestoze je toto onemocneni zatim nevylecitelne, by snad neslo timto zpusobem lecit i celiakii, nebo alespon enzymovou terapii pouzit k lecbe, nez se sliznice obnovi, nez dorostou takzv. klky? Rada uvitam blizsi informace o teto moznosti, ev. na koho a kam se obratit o radu.
Doktorka (Út, 16. 10. 2001 - 21:10)
O možnostech léčby celiakie pomocí systémové enzymoterapie se můžete informovat v Praze v Centru klinické imunologie - viz. www.imunologie.cz
jana 22let (Ne, 14. 5. 2006 - 14:05)
Už rok a půl léčím kolitidu,před měsícem jsem byla v nemocnici kde jsem začala brát kortikoidy, i přez to se mi nemoc zase zhoršila a vrací se mi pořád.Chci se zeptat jestli má na to veliký vliv třeba kouření!Dodržuji vše co mi doporučili lékaři ale teď už si nevim rady.Dělá to hodně i s mojí psychikou.Pomůže mi psychoterapeut?Děkuji
Ales (Po, 3. 3. 2008 - 19:03)
Nevite nekdo zda ma opravdu ta proteinaza bromelain úcinek na ulcerozni kolitidu.a take me zajima zda je dulezita ta proteinaza protoze v lekarnach maji jen bromelain.diky.
bambule (Po, 19. 5. 2008 - 17:05)
přítel říká, že mu kouření ulevuje, když má akutní fázi UC...nevím asi to bude dost individuální. A neřekli Ti náhodou, že máš jít k psychologovi? Ono to totiž může vyvolávat právě psychika...
gabca (Pá, 19. 9. 2008 - 08:09)
mám nemocnou dvanáctiletou dceru s UC.Může mi někdo poradit nějaké recepty.
Petr (Ne, 9. 11. 2008 - 10:11)
V rodině máme u bratra případ ulcerosní kolitidy. Tato nemoc probíhala s zhruba půlročními recidivami a byl při ní léčen běžnou léčbou. Když se to pořád nelepšilo, začal brát k normální léčbě Wobenzym v dávce 2 x denně 4 tablety. Už je to dva roky a neměl žádnou akutní recidivu. Bere ho pořád. A to byl dvakrát na koloskopii a má to nahraný, že je to dobrý. Pan doktor se divil. A teď jeho sestra, která má tuto nemoc taky začala brát Wobenzym po vzoru bratra a taky se jí to upravilo. Tak doufám, že Vám to pomůže. Ale myslím, že je dobrý se poradit s lékařem. Naši se léčí na Karláku.
BinaR (Čt, 13. 8. 2009 - 18:08)
I když je tato debata vcelku letitá, možná můj poznatek někomu pomůže.
Léčím se 4 roky. Ohledně kouření při akutních fázích musím souhlasit, že k zmenšení bolestí opravdu docházelo, nicméně po skončení kouření je situace mnohem lepší a zmenšila se i četnost akutních stavů (samozřejmě přechod z kuřáka na nakuřáka bych asi nezvládl bez nikotýnových žvýkaček, ale jen po dobu cca 3 měsíců).
Velmí zásadním pozitivním faktorem, kromě zcela evidentního pozitivního vlivu eliminace stresu a psychického vypětí, bylo méně jídla a náhodná jaterní dieta.
Nejhorší po stresu je u mě trvdý alkohol, naštěstí po zhubnutí o cca 10 Kg si mohu běžné pití v pohodě dopřávat.
Ohledně medikamentů: jediné, co mi pomáhá jsou 1x denně čípky Penthasa + 2x denně tablety téže firmy.
Léčba v Praze, Sanatorium EGK - perfektní
Bohumil (Pá, 14. 8. 2009 - 16:08)
Ulcerózní kolitida = zánět tlustého střeva a konečníku provázený tvorbou vředů.... Je z toho dosti komplikovaná a zdlouhavá cesta ven. Ale znám ji. Mohu se zájemci konzultovat individuálně, pokud mi napíší na adresu:
bohumiljaeger"gmail.com
Luke (Po, 28. 12. 2009 - 18:12)
Ulcerózní kolitida = zánět...Bohumile, myslím že pokud znáš cestu, jak se zbanit této nepříjemné nemoci, tak právě pro ten účel je stvořený tento web. Děkuji
Bohumil (Po, 28. 12. 2009 - 19:12)
zná cestu, jak vyléčit všechno. Akorát nezná, jak vyléčit svou vlastní blbost.
Radek (Út, 2. 8. 2011 - 01:08)
Mam uc us rok a pul a lecim se sni v Angliji
a beru pentasu 500mg a obcas acidofili a kdyz je mi hur dam si i cipky do zadecku a zatim to zvladam. [email protected]
borec63 (Čt, 3. 9. 2015 - 12:09)
Ahoj všichni.UC mi zjistili v roce 2011.První 3 měsíce byli uplně šílený.Zhubnul jsem asi 15 kilo.Léky,které mi nasadili vůbec nezabírali.Pak jsem šel na dovolenou na Slovensko kde jsem byl léčen ve FN v Martině.Tam mi nasadili absolutní dietu. Ležel jsem dva týdny ve špitálu na kapačkách.Po propuštění jsem ještě dva týdny byl na sunaru s přidáním vitamínů.Bylo to hrozný období.Až po asi třech týdnech jsem si začal pomalu navykat na polévky a postupně na pevnejší stravu.Nasadili mi SALOFALK který mi velice rychle zabral.Doplnuji to probiotikama.Tři roky jsem v klidu.Mám ale jiný problém,šílený bolesti kloubů.Ortoped, reumatolog se zhodli na tom,že to jsou důsledky UC.Máte s tím někdo skušenosti.Předem děkuji za názory.
Vladimír Proke… (Ne, 8. 4. 2018 - 11:04)
Bez vyřešení základní příčiny (zdroje) ulcerózní kolitidy nepřináší aplikace kortikoidů ani protizánětlivých léků (Asacol) trvalé výsledky. Příčinou kolitidy jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující autoimunitní reakce našeho těla, které následně napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u kolitidy jsou takto postiženy tkáně tlustého střeva a konečníku. Příznaky chronické kolitidy jsou únava, bolesti břicha a konečníku, krev ve stolici, průjem, plynatost, nadýmání, zvýšená teplota, bolest kloubů, žlučové kameny a afty. Používám testy a měření, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit stravu, abyste si kolitidu sami během dvou měsíců trvale odstranili. Kontakt 608 155 338.
Reklama