Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Ekzémy, alergie i snížená imunita mohou souviset se zácpou

Pokud se střeva nevyprazdňují pravidelně, nastřádané škodliviny pronikají zpět do organismu a přicházejí zdravotní potíže, nemoci a alergie.

Příčiny dlouhodobé funkční zácpy bývají podobné bez ohledu na věk - nesprávná životospráva, nedostatek tekutin, málo pohybu a špatná kondice trávicí soustavy. „Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže konzumujete hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbáte se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pijete. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti,“ zdůrazňuje pediatr a alergolog  Milan Matulka.

?Pro bezproblémové zažívání je samozřejmě nezbytné také zdravé prostředí v trávicí soustavě, ?potažmo správně fungující střeva.

Funkční chronická zácpa bývá obecně charakterizována jako obtížné a zpravidla bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží nám způsobuje. „Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je,“ konstatuje lékař. Protože škodlivé látky prostupují i kůží, bývají častým projevem dlouhodobější zácpy vyrážky a ekzémy.

Samostatnou kapitolou je při dlouhotrvající zácpě nebezpečí poškození střevní sliznice, která je klíčem ke správnému fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70% imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit. Aby se tak nestalo, je důležité podporovat střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele ?
    ? (anonym)

    Za kolik to prodáváš, dealerko?

    Říj 17, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama