Éčka součástí léků

Problematika přídatných látek, tzv. éček, se v médiích obvykle řeší v souvislosti s potravinami. Málokdo si ovšem uvědomuje, že bývají také součástí léků.

V případě léků se barviva obecně používají jako farmaceutické pomocné látky umožňující esteticky zlepšovat vzhled léčivých přípravků, a tím i jejich psychologický účinek. Může však přitom nastat poněkud paradoxní situace, jako je tomu např. v případě přípravku Aerius. Tento sirup proti alergii obsahuje syntetické azobarvivo E 110 (oranžová žluť), u něhož bylo prokázáno, že může zvláště u pacientů alergických na kyselinu acetylsalicylovou způsobovat alergické reakce v podobě kopřivky nebo otoků, může být také příčinou záchvatu průduškového astmatu. Tato látka bývá spojována i s dětskou hyperaktivitou a diskutuje se o tom, že může u citlivých osob vyvolat migrény.

Výrobce přitom splnil legislativní podmínky: podle Evropské komise mohou být pomocné látky, u kterých byl prokázán možný negativní vliv na zdraví, součástí léků, pokud jsou uvedeny na obalech a v příbalovém letáku nechybí upozornění pro pacienty.

Kromě oranžové žluti mohou být součástí léků i další látky s negativním vlivem na lidské zdraví, jako např. náhradní sladidlo aspartam (E 951), představující riziko pro nemocné fenylketonurií, nebo butylhydroxyanisol a butylhydroxytoluen (E 320 a 321), které dráždí kůži, oči a sliznice.

Je však třeba říci, že každá z přídatných látek se může ve výrobku vyskytovat jen v rámci tzv. přijatelné denní dávky (ADI), která by zdraví spotřebitelů ohrožovat neměla. K nežádoucím účinkům dochází pouze při zvýšené konzumaci nebo u citlivých jedinců (alergiků, atopiků či malých dětí).

Ne všechny látky, které jsou označeny kódem E, jsou zdraví škodlivé. Tyto kódy zavedla Evropská unie pro přídatné látky, které byly podrobně zhodnoceny na základě toxikologických studií a jsou v povolených dávkách bezpečné pro zdraví konzumentů. Označují se tak všechny přídatné látky, syntetické i přírodní, a tak je jako ..éčko" označen i vitamin C nebo E, kyselina citrónová či beta-karoten. A tyto látky rozhodně mezi zdravotně nevhodné zařadit nemůžeme

Zdroj: B. Minksová: Éčka: naši zabijáci, nebo přátelé. Voxpediatriae, březen 2009

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Toxicita přídavných E látek je zanedbatelná vůči toxicitě některých léků. Jen dávka to dělá, aby věc nebyla jedem (Paracelsus).

  Feb 16, 2010
 • Obrázek uživatele Sysel
  Sysel (anonym)

  Toxicita přídavných E látek...A akumulovaná dávka se může stát jedem lehce.

  Feb 16, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Máš na mysli akumulovanou dávku léku nebo E-látek nebo obojího?

  Feb 16, 2010
 • Obrázek uživatele Sysel
  Sysel (anonym)

  Hlavně jsem měl na mysli akumulovanou dávku éček. Jsou do nás prány ze všech stran v dávkách, které třeba nejsou jedem, ale když se v těle naakumulují...

  Feb 16, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Sysle, z čeho usuzuješ, že právě E-látky se v těle hromadí? Stejně dobře se v těle mohou hromadit tuky z bůčku, sloučeniny stroncia a barya ze zplodin dnes tak oblíbených ohňostrojů a nebo již zmíněné léky. Kromě toho není éčka jako éčko, některá jsou přírodní látky (kyselina askorbová, citronová, karamel, karoteny atd.)

  Feb 16, 2010
 • Obrázek uživatele Sysel
  Sysel (anonym)

  Sysle, z čeho usuzuješ, že...Řekl bych, že se opravdu v těle hromadí plno špatných látek - i ty éčka, i ten bůček, i to stroncium. A dělají v těle časovanou bombu. Jinak vím, že ne všechny éčka jsou škodlivá. Bavím se zde ale hlavně o těch škodlivých látkách. A to mi nevymluvíš, že čím míň si jich v těle nahromadíš, tím líp.

  Feb 16, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama