E-cigareta..

Před několika lety se na trhu objevily elektronické cigarety, dosud nejvěrnější alternativa klasického kouření. Přestože od jejich vynálezu už byly e-cigarety předmětem mnoha diskuzí, mnoho lidí stále tápe, v čem tkví jejich výhody oproti klasickému kouření.

S vynálezem přišel čínský vědec Hon Lik v roce 2003. Od té doby prošly elektronické cigarety zásadním vývojem, díky kterému si dnes můžeme koupit takové, které jsou po technické stránce velmi bezpečné. Mnohé ohledně e-cigaret objasňuje Daniela Benešová, jednatelka V2 CIGS pro Českou republiku. Značka V2 CIGS je jedničkou na americkém trhu, která právě vstupuje na český trh.

Jaký je tedy dnes rozdíl mezi klasickou a elektronickou cigaretou?

Ačkoli elektronické cigarety nejsou primárně určeny k odvykání kouření, lze si díky nim pomalu snížit množství přijímaného nikotinu. Vhodným způsobem je například prokládat Vaší oblíbenou cartridge její nulovou, beznikotinovou variantou. „Elektronické cigarety neobsahují rakovinotvorný dehet, a můžete si na nich navolit množství nikotinu od nuly až do vyšších hodnot, přesně podle své chuti a potřeby. Navíc je k dostání široká škála příchutí, kde kromě běžné máty, třešní a skořice můžete vyzkoušet také příchuť vanilky, čokolády, nebo kávy,“ říká Daniela Benešová.

Opravdovou předností e-cigaret je absence fenoménu pasivního kouření. Jako kuřáci tak neobtěžujeme a neohrožujeme své blízké kouřem. „Nejenže elektronické cigarety nesmrdí, díky tomu, že v nich nedochází k hoření, z nich navíc do ovzduší neunikají rakovinotvorné látky jako v případě klasických cigaret.“ dodává Daniela Benešová. A nejde jen o znečištěný vzduch, ale i reziduální zplodiny, ulpívající na kobercích, nábytku, tapetách i oblečení, které mohou být nebezpečné zejména pro ty nejmenší.

Rady, na co byste měli myslet při výběru a koupi elektronické cigarety

1.)    Kvalita na prvním místě

-          Při koupi elektronických cigaret byste se měli na prvním místě ujistit, zda výrobek, který jste si vybrali, splňuje požadované normy kladené na elektronické cigarety. Ať už si elektronickou cigaretu zakoupíte přímo u výrobce nebo u některého z prodejců/distributorů, překontrolujte si, že daný produkt má vlastní chemický rozbor. Ideálně, testuje-li výrobce každou výrobní šarži.

-          Tyto naleznete nejčastěji přímo u produktové nabídky. V případě že si nebudete jistí, nebojte se kontaktovat prodejce napřímo a vyžádejte si jeho prokázání. 

2.)    Vyvarujte se pochybným prodejcům

-          Při výběru elektronické cigarety sehrává jednu z nejvýznamnějších rolí jak kvalita samotného produktu, tak i kvalita obchodníka/prodejce, od kterého se výrobek hodláte zakoupit.

-          Při koupi elektronické cigarety byste se rozhodně měli vyhnout tržnicím, kde sice naleznete produkty s výrazně nižší cenou, ale není možné ověřit dostatečně kvalitu produktů a nelze uplatnit případnou reklamaci výrobku.

-          Kvalitní prodejce je snadno k dostižení a odpoví Vám kvalifikovaně na Vaše otázky. Přední výrobci mají online chaty, nebo informační linku a rozhodně Vám odpoví do 48 hodin.

3.)    Ptejte se na typové označení

-          Kvalifikovaný prodejce elektronických cigaret Vám poradí s typem baterie a závitu. Můžete si tak ověřit, že nebudete mít problém dokoupit si vybavení, až na to přijde čas. Někteří výrobci mají specifické součástky a zároveň ne příliš široký sortiment. Může se Vám tedy stát, že si později nebudete moci dokoupit Vámi požadovaný komponent.

4.)    Pozor na neexistující typová označení

-          Viz. bod 3.

-          Podobně jako u jiných druhů výrobků, snaží se prodejci elektronických cigaret přilákat zákazníky ke koupi inzercí na nové typy elektronických cigaret a odlišit se tak od konkurence.

-          Každá e-cigareta by měla mít CE certifikát na elektronické součástky. Stejný typ baterie by potom měl mít stejně typové označení, jinak je jasné, že jde o padělek.

5.)    Výrazně nižší cena v porovnání s konkurencí

-          Nejen u koupě elektronických cigaret platí, že kvalita je na prvním místě. Dávejte si tedy pozor na cenu vytipovaného výrobku. Pokud najdete výrobek s výrazně nižší cenou, než je běžné na trhu, je zde riziko, že se jedná o atrapu, nebo kvalitativně nižší produkt.

-          Pozorně se proto seznamte s informacemi o konkrétním produktu. Podstatnou roli hraje původ elektronické cigarety a obsah samotného balení.

6.)    Podrobně se seznamte s obchodními podmínkami prodejce

-          Po tom, co si vyberete produkt a zvolíte prodejce, nezapomeňte se podrobně obeznámit s obchodními podmínkami. V případě, že budete potřebovat produkt reklamovat, měl by vám prodejce poskytnout veškeré informace a to, jak v daném případě postupovat.

7.)    Pozor na alergii na propylen-glykol.

-          Stejně jako další potravinové látky, i na propylen-glykol (PG) může mít člověk alergii.

-          Může se projevit svěděním hltanu, zhoršeným dechem, nebo průjmem a žaludečními problémy, často je provázena velmi silným kašlem.

-          Nejjednodušším řešením je vyměnit PG bázi za liquid rostlinného původu. Vyrábí se z palmového, nebo kokosového mléka.

8.)    Jaké množství nikotinu zvolíte

-          Při klasickém kouření dávkujeme nikotin množstvím vykouřených cigaret. Jak ale dávkovat v případě e-cigaret?

-          Na trhu jsou k dispozici liquidy s různým množstvím nikotinu - v případě V2 Cigs se značením 6, 12, 18. Doporučujeme střídat Vámi zvolenou sílu s beznikotinovou náplní.

-          Velké množství nikotinu může způsobovat závrať, třes rukou, nechutenství, dehydrataci a silnou bolest hlavy. Pokud se u Vás příznaky vyskytnou, jednoduše snižte množství inhalovaného nikotinu.

9.)    Nejvhodnější typ pro Vás

-          Elektronická cigareta jako náhrada klasické cigarety?

-          Neviditelný pomocník?

-          Módní doplněk k Vašemu outfitu?

-          Pro každého jiný tvar a barva baterie i cartridge.     

10.)           Služby prodejce

- Při nákupu nezapomínejte, že si kupujete zboží, které Vám má sloužit poměrně dlouhou dobu. Dbejte tedy na to, aby Váš prodejce promptně měnil případné vadné součásti. Velmi užitečné je též, pokud prodejce nabízí možnost produkt ozkoušet a bezplatně vrátit, pokud s ním nejste spokojeni. Jednoduše, nebojte se ptát a požadovat výjimečný servis.

11.) Jaká baterie je pro vás nejlepší

-          Na trhu se vyskytuje relatvině velké množství typů baterií elektronických cigaret. Jaký typ je však nejvhodnější s ohledem na Váš životní styl a frekvenci kouření? Jak dlouho jednotlivé baterie v průměru vydrží?

-          A jakými všemi způsoby je možné baterii dobít? Vedle tradiční nabíječky, můžeme použít USB kabel či auto nabíječky.

-          Baterie se také dělí na manuální a automatické. Zatímco u prvního typu ovládáte produkci kouře tlačítkem a obecně produkuje tento typ hustší kouř, ty automatické tvoří dým samy, nicméně je třeba z nich 2-3 potáhnout, než se liquid nahřeje.

-          Dobrý prodejce Vám též nabídne více délek a tlouštěk baterií, dle Vašich potřeb. Extra long verze je vhodná pro silné kuřáky, protože vydrží déle nabitá a produkuje hustší vapor. Krátká potom nejvíce evokuje klasickou cigaretu svým vzhledem. Verze standard potom nabízí střední cestu mezi výdrží baterie a nízkou hmotností.


Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Denisa
    Denisa (anonym)

    já jsem s ecigaretami naprosto spokojená, o hodně se mi kouří lépe než dříve klasické, hlavně lepší chut na tom dělá hodně

    Lis 28, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama