Dýňová semínka vykazují pozitivní účinky proti inkontinenci

S močovou inkontinencí, nekontrolovanými úniky moči, se potýkají především ženy v těhotenství, po porodu nebo v menopauze. U žen se tento problém vyskytuje dvakrát častěji než u mužů, což je dáno rozdíly v anatomii močového ústrojí a také změnami v organismu během menopauzy, těhotenství a po porodu.

Existuje několik typů inkontinence, nejčastější je takzvaná zátěžová, kdy moč uniká při kašlání, kýchání, smíchu, tělesné námaze či vůbec takových pohybech, které způsobují tlak na močový měchýř.

Močová inkontinence je velmi rozšířený problém, slabostí močového měchýře je postižena téměř každá čtvrtá žena. Přesto jde o téma, které je stále pokládané za >>tabu<< a ženy o něm obvykle odmítají mluvit.

Ve své přednášce rozebrala mezinárodně uznávaná specialistka MUDr Lucija Vrabič Dežman problematiku močové inkontinence a možností její léčby, a zahrnula také přírodní doplňky stravy mající pozitivní účinky na slabost močového měchýře.

MUDr. Lucija Vrabič Dežman, viceprezidentka Společnosti klinické gynekologie a členka výkonné rady Slovinské menopauzální asociace, vysvětluje, jak lékaři postupují při léčbě močové inkontinence u žen: >>Existuje několik léčebných prostředků, jejichž účinky však nejsou stejně efektivní u všech pacientů. Obecně se doporučuje změnit návyky a posílit co nejdříve svaly svěrače. Někteří pacienti potřebují léky, jiní chirurgický zákrok. Léky mají často vedlejší účinky a výsledky chirurgických zákroků nejsou vždy uspokojivé. Proto pacienti hledají další způsoby doplňkové léčby a zmírnění problémů, jako jsou vysoce kvalitní potravinové doplňky vyrobené například z dýňového semínka.<< 

Blahodárné účinky dýňových semínek

Dýně se odedávna pěstovaly v Mexiku, Severní Americe a východní Asii, do Evropy se dostaly v pokolumbovské době. Štýrská olejová dýně (Cucurbita pepo, varieta Styriaca) byla poprvé vypěstována v devatenáctém století a dnes je to vysoce kvalitní regionální specialita jihovýchodní Evropy (rakouského a slovinského Štýrska, slovinského regionu Zámuří). Semena této odrůdy dýně jsou bohatá na nenasycené mastné kyseliny (olejovou, linolovou, palmitovou), vitaminy (E, A) a minerály (K, Na, Mg, Ca, P). Bezolejný extrakt z těchto semen je účinnější než olejový a obsahuje celou řadu aktivních látek, mimo jiné takzvané lignany, díky nimž obnovuje narušenou rovnováhu organismu.

Dýňová semena mají vícenásobný fytoterapeutický účinek při těchto potížích:

-          podráždění močového měchýře, které není vyvolané bakteriemi (hyperaktivní močový měchýř)

-          zátěžové slabosti močového měchýře (u žen zejména po přechodu nebo po těhotenství)

-          oslabeném svalstvu pánevního dna

-          u mužů benigní hyperplazii prostaty (BPH) ve stádiích I a II

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  už vidím jak dýňová semínka upevní svaly svěrače. To ženy nemusí asi ani cvičit a posilovat..Větší nesmysl jsem dlouho nečetla. Ačkoli tento ano,asi před deseti léty se to také psalo.

  Feb 05, 2012
 • Obrázek uživatele Pepa1
  Pepa1 (anonym)

  Ano taky doporučuji dyňové semínka, rozdrcený len a mandle. Ale to je spíše už jako prevence. Asi před 1,5 měsícem se na mě obrátil pán E.T. od Kroměříže. Po telefonu mi popsal problém tak jsme se potkali. Objednal asi 2 lahvičky které jsou koncentrovaným extraktem oproti tomu co je naředěno v lékárně. Za 22 dnů mi volal, že má po problémech. Lékařka nebyla nadšena, že mu pomohlo něco jiného než Prostenal. Je z toho tak nadšen, že sám přivedl dalšího zákazníka. Pak chce řešit Osteoporózu když vidí, že tyto suplementy fungují. rady zdarma disc@wo.cz pepa1

  Črv 04, 2012
 • Obrázek uživatele Pepo1,
  Pepo1, (anonym)

  tvoje "rady zdarma" opravdu nemají větší cenu.

  Črv 04, 2012
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  už vidím jak dýňová...funguje to: vložís mezi pysku a musíš udržet až do večera. Po několika měsících se úspěch dostaví.

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele Do šourku
  Do šourku (anonym)

  mezi pysky nebo vrazíš do šourku a finguje to. také vteřinové lepidlo značky "pepa"

  Črv 11, 2012
 • Obrázek uživatele Alice
  Alice (anonym)

  U mě se inkontinence objevila v menopauze. Byla jsem z toho hodně bezradná, hlavně už jsem nevěřila že mi něco pomůže. Ale koupila jsem si Ive, který užívám dennně už dva měsíce a vidím velké zlepšení a pořád se to zlepšuje. Jsem ted už zase spokojený člověk.

  Říj 30, 2012
 • Obrázek uživatele m
  m (anonym)

  Dýňová semínka vykazují především pozitivní účinky proti stupiditě zde diskutujících!

  Lis 06, 2012
 • Obrázek uživatele Proč?
  Proč? (anonym)

  Ja sem tam sním semínko dýňe a inkontinenci jsem nikdy netrpěl. Teď už to chápu. To je těma semínkama.

  Lis 06, 2012
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Alice, já mám taky velmi dobrou zkušenost s Ive, je to jediné, co mi opravdu pomohlo, jinak by mi pak nezbylo nic, než užívat hormonální tablety.

  Led 11, 2013
 • Obrázek uživatele Ladka
  Ladka (anonym)

  Sama uníkem moče zatím netrpím, ale moje známá s tím měla problémy v přechodu. Začala užívat dýňové tablety né semínka a opravdu viděla zlepšení, takže bych to zase tak neodsuzovala.

  Srp 10, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Mojí známé se to zlepšilo, i když dýňová semínka nejedla.

  Srp 10, 2013
 • Obrázek uživatele evik
  evik (anonym)

  tak jsem si je koupila a uvidim.....

  Říj 10, 2013
 • Obrázek uživatele Pepa1
  Pepa1 (anonym)

  Jako prevence je to dobré, ale na problémy už to nedostačuje. Pepa1 http://poradcezdravi.blog.cz

  Srp 11, 2014
 • Obrázek uživatele Janca
  Janca (anonym)

  Mne pomohly dynova seminka, doporucuju.

  Srp 14, 2014
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Mne pomohly dynova seminka,...Chci se zeptat,jaké množství semínek denně sníst??? -))

  Říj 15, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Já podobné zaručené "léčivé účinky" různých "semínek" nemusím, proto mě překvapilo, když mi dýňová semínka doporučil celkem seriózní MUDr. urolog a dokonce to doporučení napsal do lékařské zprávy. Inkontinencí zatím netrpím, tak je to asi prevence. Někdo to konzumuje jen tak na chuť, takže to asi ničemu neublíží.

  Říj 15, 2014
 • Obrázek uživatele Robert
  Robert (anonym)

  Extrakty z léčivých bylin mohou být účinné, protože stimulují prostředí pánevního dna. Využití dýňových semínek např,sahá hluboko do historie Starého Říma. V naší lékárně máme už několik měsíců novinku Incovenal comfort, která obsahuje extrakt lnu, přesličky a dýně a rovněž vitamín E (který ženy ocení v období přechodu) a C. Doporučuje se zejména pro stresovou inkontinenci.

  Led 10, 2015
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Je normální že mi při zakašlání uniká moč? ze začátku to nebylo nějak dramatické, ale teď už se mi na kolhotech objeví i velký mokrý flek.

  Feb 17, 2020
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Může se to stávat, u žen třeba nad 50 je to i docela běžná záležitost, mě bylo 52, když mne tento problém začal trápit. Asi půl roku jsem se snažila řešit to pouze pomocí vložek, ale ta né vždy dokázala zachytit vše, a ono to pak není moc příjemné, když v tom máte sedět nějakou dobu. Proto jsem se pak odhodlala k návštěvě doktorky, která mi napsala recept na inkontinenční pomůcku, díky které jsem přes celý den v pohodě, a nemusím se bát, nějaké nečekané nehody.

  Feb 19, 2020
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  Která firma dělá tu inkontinenční pomůcku? nebo jaká značka? mohla bych si to koupit sama v lékárně, dřív než bych šla k doktorce?

  Feb 21, 2020
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Když se podíváte přes vyhledávač nebo se rovnou zeptáte v lékárně na inkontinenční pomůcku Diveen, tak ji najdete. Akorát se více vyplatí si ji nechat napsat u doktorky, kde pak doplatek je jen nějakých 80 korun.

  Feb 23, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama