Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Dýchací směs používaná při potápění by mohla pomoci i astmatikům

Dýchací směs, kterou obvykle používají potápěči při ponoru do velkých hloubek, by zřejmě také mohla pomoci při léčbě astmatiků. Na konferenci evropské společnosti pro respirační nemoci v Glasgowě byly předloženy dvě studie, které potvrzují, že směs hélia a kyslíku zvaná heliox má terapeutické účinky.

Heliox, v němž je dusíková složka vzduchu nahrazena heliem, je čtyřikrát řidší než vzduch, a je tedy čtyřikrát snazší ho dýchat. Je vdechován s menším úsilím.

Francouzští vědci z Bel Air Hospital v Mettách a britští z Royal Hallamshire Hospital v Sheffieldu se shodují v názoru, že heliox může být díky svým vlastnostem vhodný pro léčbu plicních onemocnění. Může zmírňovat astmatické záchvaty a zvyšovat počet aktivit, které je pacient s chronickou obstrukční nemocí plic (zužování dýchacích cest projevující se potížemi s dýcháním) schopen dělat.

Francouzský tým dal 203 pacientům trpícím astmatickým záchvatem buď heliox, nebo kyslík a kromě toho také běžné léky, které rozšiřují dýchací cesty zúžené záchvatem.

Po hodině se u obou skupin projevilo podobné zlepšení astmatických symptomů. Ale skupina, která dostávala heliox, měla lepší výsledky zejména v jednom ukazateli, a tím je, jak rychle dokáže člověk vydechnout vzduch. Navíc jen necelá polovina pacientů s helioxem musela zůstat na intenzivní léčbě další čtyři dny. Byla u nich zaznamenána také sedmkrát menší pravděpodobnost, že budou potřebovat dýchací trubičku k usnadnění dýchání.

"Můžeme přirovnat plíce k lahvi s olejem, z níž olej vytéká jen pomalu a obtížně. Abychom zlepšili vytékání, musili bychom rozšířit hrdlo láhve. A něco takového dělají léky, které rozšiřují dýchací cesty. Když nahradíme vzduch heliem a kyslíkem, je to, jako kdybychom nahradili olej vodou - vytéká mnohem snadněji," řekl Philippe Sattonnet, který vede francouzskou studii.

Britští vědci dali 82 pacientům s mírnými formami chronické obstrukční nemoci plic čtyři různé směsi plynů: první směs obsahovala 21 procent kyslíku, druhá byla obohacena o 28 procent kyslíku a dvě směsi byly helioxové: heliox 21 a heliox 28, kde byly dusíkaté složky z prvních dvou směsí nahrazeny heliem. Vědci potom srovnávali, kolik jsou pacienti schopni ujít, jak mají okysličenu krev v klidu a jak těžké je pro ně dýchat po námaze, když dýchají některou z těchto směsí. Zdaleka nejlepší účinek měl heliox 28.

"Heliox může pomoci dýchat nejen potápěčům spouštějícím se do velkých hloubek, ale může pomoci astmatikům překonat vážné záchvaty. Je to dobrá zpráva pro pacienty s nemocemi plic. Širší využití helioxu může zkrátit trvání a vážnost astmatických záchvatů," zhodnotil výsledky studií profesor Andrew Peacock z britské společnosti pro nemoci hrudi.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama