Dvě formy osteoporózy

U osteoporózy rozlišujeme dvě základní formy: Pod primární formou rozumíme postupující úbytek kostní hmoty bez nějakého předcházejícího onemocnění. Sekundární forma je podmíněna jinými onemocněními.

Pod primární formou rozumíme postupující úbytek kostní hmoty bez nějakého předcházejícího onemocnění. Tato forma je zapříčiněna poruchami látkové výměny kostní struktury a tvoří většinou cca 95 % všech nejčastěji se vyskytujících případů osteoporózy. Nejvíce jsou postiženy ženy. Během menopauzy přibližně po dobu 5 let dochází u žen k většímu úbytku kostní hmoty. Dále úbytek pokračuje, ale celý proces probíhá pomaleji. Jestliže se v těle během první poloviny života uložilo v kostech velmi málo vápníku, pak v období přechodu zcela jistě propukne osteoporóza. Prevencí primární osteoporózy je především kvalitní výživa v dětství a mládí a celoživotní přiměřený pohyb a pobyt na slunci. 

Sekundární forma je podmíněna jinými onemocněními:

Morbus Cushing - onemocnění nadledvinek

Hyperthyreóza - zvýšená funkce štítné žlázy

Imobilizace - dlouhodobý pobyt na lůžku či invalidním vozíku

Malabsorbce - porucha  vstřebávání minerálů včetně vápníku

Malnutrice - podvýživa ve smyslu nedostatku plnohodnotných bílkovin, ale paradoxně i jejich výrazný přebytek (zejména živočišných bílkovin), nízká kyselost žaludku, nedostatečná tvorba vitamínu D nebo jeho nedostatečný příjem stravou, eventuálně poruchy jeho využití jako např. u lupenky (psoriáza)

Plazmocytom - nádorové onemocnění plazmatických buněk (produkují protilátky) poškozující kost

Onemocnění příštítných tělísek - porucha činnosti a tvorby parathormonu, případně nepovedená operace štítné žlázy, kdy dojde k poškození příštítných tělísek

Jestliže jsou tato onemocnění úspěšně léčená, dojde i ke zlepšení osteoporózy.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Květa Horáková
    Květa Horáková (anonym)

    Dobrý den, paní doktorka mi doporučila jako prevenci osteoporózy MenoMax. Máte s ním někdo zkušenost? Děkuji

    Srp 03, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama