Důležitost hydratace pro lidské orgány

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak je možné, že se všechny živiny z potravin a nápojů, které sníme a vypijeme, dostanou tam, kam mají? Základem přenosu sacharidů, vitamínů a minerálních látek, dalších důležitých živin do jednotlivých buněk je v našem organismu právě voda. Díky ní buňky získávají energii potřebnou na to, aby naše tělo mohlo fungovat.

Ledviny

Voda je pro ledviny velmi důležitá, protože pomáhá při odvádění odpadových látek, škodlivin a nadbytečných živin z těla. Ledviny zdravého, dobře hydratovaného člověka přefiltrují za den přibližně180 lvody.

 Pokožka

Kvalitní hydratace přispívá k zachování pružnosti, jemnosti a zdravé barvy naší pokožky. Voda buňky „zavlažuje“ zevnitř i zvenku. I kůže potřebuje pít.

 Teplota

Určitě víte, že pocením se naše tělo ochlazuje. Ale věděli jste, že se to děje právě díky vodě? Voda v našem organizmu pomáhá rozptylovat teplo tím, že reguluje celkovou tělesnou teplotu. Pokud se naše tělo příliš přehřeje, pocením se uvolní voda a odstraní tak přebytečné teplo z těla. Pokud však vodu ztracenou pocením nedoplníme, může se naše tělo nebezpečně přehřát.

 Mozek

Přiměřená hydratace je důležitá také pro správné fungování mozku. Již mírná dehydratace,  tedy ztráta 1 - 2 % tělesné váhy v důsledku ztráty tekutin, může mít negativní vliv na naše soustředění. Ztráta více než 2 % tělesné váhy v důsledku dehydratace může ovlivnit funkci mozku a oslabit krátkodobou paměť nebo narušit motorické funkce člověka.

 Srdce

Tekutiny jsou důležité také pro správnou funkci našeho srdce a hrají významnou roli při vyrovnávání krevního tlaku. Dehydratace snižuje minutový objem, což může vést ke zvýšení tepové frekvence a zvýšení krevního tlaku.

 Trávicí systém

Voda se podílí na trávení potravy - nachází se téměř v celém zažívacím traktu od slin až po roztok enzymů v tlustém střevě.  Pomáhá také při rozkladu živin aby se mohly vstřebat do krve a dostat až do buněk.  

 Svaly a klouby

Každý den můžeme stát, sedět, hýbat se a chodit díky kostem, ale také díky svalům  a kloubům. A je to právě voda, která klouby odlehčuje a zabezpečuje, aby správně fungovaly. Voda tvoří přibližně 70 až 75 % našich svalů.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele hyzeng
  hyzeng

  Dodržovat příjem tekutin a nepřehřívat organismus. V létě jsme náchylnější k dehydrataci, když se potíme. Rozhodně nic nezkazíte mobilní klimatizací http://www.vzdusin.cz/Mobilni-klimatizace-REMKO-RKL360-S-line

  Kvě 12, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Dokonalou hydrataci organismu lze provést uložením osoby do plechového sudu na dno přehrady.

  Kvě 12, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama