Reklama

Zpěváci manter připomenou význam zpívání pro lidské zdraví

Význam zpěvu a zvuku, jeho vibrací v těle a vliv na lidské zdraví připomene koncert zpěváků manter, kteří vystupují pod uměleckými jmény Deva Premal a Miten. "Nemusí to být rovnou mantry, stačí i naše lidovky, ale měli bychom denně alespoň chvíli zpívat. Zvukové vibrace harmonizují naše tělo," řekl dnes na tiskové konferenci před prvním koncertem zmíněného dua v Praze hudebník a publicista Vlastimil Marek.

Zatímco na Západ z Indie a dalších východních zemí pronikaly v 60. a 70. letech různé jógické systémy zaměřené hlavně na procvičování těla, náda jóga, neboli jóga zvuku k nám nedošla, připomněl Marek. Je přitom další praktikou používanou po tisíciletí v rámci péče o tělo a sebe sama.

Zpívané mantry, tedy slabiky či slova opakovaná za účelem prohloubení meditace, jsou tisíce let staré. Lidé na Východě si je předávají po generace. Západní věda léčebnou sílu manter podle Marka uznává od 80. let 20. století.

"Zpěv je nejlevnější meditace a prevence nemocí," říká Marek. "Každý zpěv harmonizuje, ale zpěv manter je Rolls Roycem mezi Trabanty našeho obvyklého a krátkého zpěvu. Deva Premal je pak jakýmsi Federerem, Einsteinem či dalajlamou svého oboru," uvedl.

Koncert Devy Premal a Mitema se uskuteční 12. a 13. června v kostele Sv. Šimona a Judy v Praze.

Reklama

Slovo mantra je odvozené od sanskrtského man - myslet, mantry jsou tedy hluboké myšlenky zjevené v posvátných průpovědích. Zvuk má v hinduistických představách o stvoření světa zásadní význam, zvukové vibrace drží atomy pohromadě. Mantry se skládají z posvátných slabik plných kosmické síly. Síla základní mantry óm prostupuje podle představ hinduistů celým vesmírem, opakování manter je cestou k moudrosti, k dosažení úspěchu.

Mantry hrané často vycházejí z indických rytmických modelů a některé její skladby jsou svým pojetím blízké indickým rágám.

Deva Premal se narodila v roce 1970 v Německu a mantry zpívá od dětství. V roce 1990 se potkala v Indii se svým budoucím partnerem Mitenem, který opustil dráhu rockového muzikanta. Svá rodná jména si změnili na sanskrtská. Vystupují spolu 15 let a se svým podáním manter pronikli z oblasti new age na hlavní hudební trh, jejich alb se prodalo na 600.000 kusů.

Informace o koncertě i seznam prodejních míst je na internetové adrese pořádající společnosti www.maitrea.cz. Maitrea je jméno, které buddhisté používají pro další inkarnaci Buddhy, jež se má objevit v budoucnu. Jeho jméno znamená "milující laskavost".

Markéta Horešovská - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama