Reklama

Hospic - důstojné umírání

Hospic věnuje péči pacientům v preterminálním a terminálním stadiu jejich onemocnění, tj. v závěrečné fázi života, umírání. Většinu klientely tvoří onkologicky nemocní pacienti.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že ve světě není bolest až z 80 % účinně léčena. Ne jinak je tomu i v České republice. I to je jeden z důvodů, proč se ve společnosti stále častěji diskutuje o euthanasii.

Domníváme se, že euthanasie je zbytečná a nedůstojná lidské jedinečnosti, že dělá z lidského života spotřební zboží. Vycházíme z úcty k člověku jako jedinečné neopakovatelné bytosti. Nechceme proti euthanasii bojovat jen prázdnými slovy, nýbrž skutky.

 

Hospic pacientovi při jeho přijetí - za využití nejmodernějších poznatků paliativní medicíny - slibuje, že nebude trpět nesnesitelnou bolestí, že vždy bude zachována jeho lidská důstojnost a v posledních chvílích nezůstane osamocen.

Reklama

Klademe si za cíl vysokou kvalitu života i v jeho závěrečných fázích. Ideálem je, aby člověk umíral bez bolesti fyzické, psychické, sociální i spirituální a s vděčností za život, který mu byl dán. Za důležitou považujeme také péči o blízké pacienta v období jejich zármutku. Mají vždy připravené místo na přistýlce a volný režim návštěv 365 dní v roce 24 hodin denně.

Cílem paliativní péče je dosažení nejvyšší možné kvality života pacientů a jejich rodin. Hospic je zařízením nejen pro umírající, hospic je zařízením i pro doprovázející. Ruce milující rodiny jsou nejmilejší postelí umírajícího...

Dalším důvodem, kromě bezprostřední pomoci potřebným, je boj proti některým mýtům. Například:

 • umírání musí probíhat vždy v osamění, s bolestí
 • umírání již není život
 • lidé mají umírat v nemocnicích, aby neděsili své blízké
 • lidé musejí umírat v nemocnicích, aby se jim dostalo adekvátní péče
 • paliativní péče je určena starým lidem
 • paliativní hospicová péče je určena jen těm, kdo jsou smířeni se smrtí
 • paliativní hospicová péče je určena pouze nemocnému členu rodiny
 • nemocný nechce, aby jej blízcí viděli nekompetentního (slabého, vyčerpaného...)
 • v umírání člověk nevnímá, není schopen kontaktu, nezáleží mu na tom, kdo se o něj stará
 • bolesti umírajících jsou dostatečně zvládány

  Jeden z posledních výzkumů v ČR o stavu péče o nevyléčitelně nemocné dospěl k zajímavým závěrům:

 • Veřejnost je nespokojená.
 • Nejkritičtější jsou profesionálové, tj. lékaři.
 • Nikdo se nestará o psychické utrpení nemocných a jejich rodin.
 • 90 % dotázaných lékařů se bojí komunikovat s umírajícími i jejich rodinami.

  V jihočeském kraji není v provozu, jako jednom z posledních, žádný hospic. Tuto mezeru zaplní právě Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích. Podle mezinárodně uznávaných standardů je optimální stav hospicových lůžek 5 na každých 100 tisíc obyvatel. Žije-li v našem kraji cca 625 tisíc obyv., pak přepočtený požadavek je 31 lůžek. Náš hospic s budovanými 29 lůžky tuto potřebu prakticky zaplňuje.

 • Hospic vzniká jako nestátní zdravotnické zařízení podle zák. č. 160/1992 Sb. Jeho zřizovatelem a provozovatelem je Občanské sdružení Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích.

  Reklama

  Komentáře

  Pavel Hrbáček (Čt, 22. 6. 2006 - 20:06)
  V dnešní době plné honby za majetkem je umírající pro své okolí nepříjemným a nežádoucím závažím. V nemocnici Veselí (pobočka Kyjovské nemocnice)
  Moravě nám umírá maminka a personál s ní nemá soucit. Dokonce nám ji odmítají předat do domácí péče. Body jsou přednější.
  Tom (Čt, 22. 6. 2006 - 21:06)
  Já bych to Pavle nesváděl jenom na honbu za majetkem, takoví nejsou všichni lidé. Spíše bych problém viděl v systému, který by zasluhoval totální reformu a který je v katastrofálním stavu. Personál je často bezcitný, jak to ostatně sám píšete, když to trochu přeženu, tak někde by pomalu chtěli aby umírající ještě dodržoval nemocniční řád. Nedávno mě doslova rozesmál přístup v rodině jednoho známého, kde chtěli zvýšit dávku sedativ pro příbuzného několik dnů před smrtí. Víte co jim řekli? Že to nejde, že je to návykové atd.
  V souvislosti s umíráním a důstojnou smrtí mám poslední dobou filosofii, kterou moc lidé nechápou. V případě náhlého a rychlého úmrtí necítím nějakou velkou lítost, protože si myslím, že tito lidé dostali krásný dar, který není řadě lidí dopřán. Mám již nějaký věk a tak jsem již ztratil několik přátel, jejichž smrtí bych nechtěl umírat.
  Na závěr si dovolím malou poznámku: přemýšlím hodně o politicích a kladu si otázku, zda si myslí, že jejich blízcí budou takové smrti ušetřeni nebo spoléhají na své kontakty nebi peníze? To proto, že řada z nich je proti eunatházii. Prosím, proč ne. Ale nějak postrádám aktivitu jak tento problém řešit. žádné návrhy, žádný lobbing ap. Když se má přihrát nějaká dotace na mediální věc, to se mohou roztrhnout a naparují se jak holubi.
  Hospic Vraňany (Pá, 1. 4. 2011 - 14:04)
  Příběh třiceti milionů utopených v podezřelém projektu hospice pro umírající děti, místo něhož stojí kousek za Prahou jen hrubá stavba, ukazuje, jak se za éry exministra Tomáše Julínka na ministerstvu zdravotnictví také rozdělovaly dotační miliony.

  Ti, kteří peníze skutečně potřebovali a jejichž zařízení pro nevyléčitelně nemocné nakonec fungují, slíbené miliony nedostali. Stačila drobná finta ministra zdravotnictví spojená s důvěřivostí občanských sdružení a peníze skončily v podezřelém projektu, který dodnes nebyl dokončen.

  Ovád (Pá, 1. 4. 2011 - 14:04)
  Ta zlodějská pakáž už se nezastaví před ničím!

  Třeba francouz… (Pá, 1. 4. 2011 - 14:04)
  ...to chce revoluci zcela...Tak francouzskejma klíčema?

  Hubert (Pá, 1. 4. 2011 - 14:04)
  Na nový typ revoluce jsou tihle hajzli připraveni! Chce se ohlédnout do dějin: defenestrace, naházení do Vltavy, nelze psát další možnosti, protože cenzor by to smazal, samet již nepomůže. Jistě znáte film, knihu "Kladivo na čarodějnice"..... takové procesy by jistě zabraly!

  ,,, (Pá, 1. 4. 2011 - 14:04)
  Na svobodné názory
  má náš portál cenzory.
  Za co myslíš, že nás platí,
  když Tvůj názor není v lati?

  Petr (Pá, 1. 4. 2011 - 21:04)
  Zkuste napsat příspěvek do nějaké diskuse na serveru České televize. Okamžitě vám jej admistrátor smaže pod záminkou "porušení pravidel diskuse".
  Cretino (Pá, 30. 1. 2015 - 19:01)
  Zkuste napsat příspěvek do...Opravdu to smažou? Kreténi...
  Reklama