Reklama

Druhy revmatismu

Slovo revmatismus pochází z řečtiny a je možné ho přeložit jako proudění. Označení tohoto onemocnění je spojeno s typem bolesti, která je pociťována buď jako tažná nebo jako proudící a je především zaznamenána v kloubech a svalech. Výraz revma není jinak přesným vymezením obrazu nemoci, ale je to vlastně společný název pro cca 200 různých revmatických onemocnění. Jedno je však všem nemocím revmatické oblasti společné - bolest. Revma zaujímá na seznamu lidových nemocí první místo. Revmatická onemocněni je možné rozdělit do následujících skupin:

  • Zánětlivá revmatická onemocnění: K nim patři artritida (zánět kloubů), polyartritida (současný zánět několika kloubů), dále dna a revmatická horečka.
  • Degenerativní revmatická onemocnění: různé druhy artrózy.
  • Svalový revmatismus: Tento druh revmatismu postihuje svaly, vazivo, šlachy, nervové tkáně a podkožní tukové vazivo.

Zánětlivý revmatismus
U této formy revmatismu dochází k zánětům kloubů, které jsou provázeny otoky, zarudnutím a bolestmi. Zánět se projeví buď v akutní formě, která nastane velmi rychle a rychle také zmizí. Na druhé straně jsou však záněty, které začínají velmi pomalu a trvají velmi dlouho, jsou tedy vleklé. Obě formy mají chronický charakter.
Artritida (lékařské označeni pro zánět kloubů) se může projevit v jednom kloubu, například v koleně, ale také může postihnout několik kloubů současně, což je tzv. polyartritida.
Revmatická horečka se dostavuje především mezi pátým a patnáctým rokem života. Přitom se jedná o obecné zánětlivé onemocněni, které může postihnout jak klouby, tak také centrální nervový systém, kůži a především srdce.
Dna patří rovněž do okruhu revmatických onemocnění, protože i zde se projevují bolesti v kloubech. Dna je onemocněním látkové výměny, kdy hodnota kyseliny močové je v krvi zvýšená. Kyselina a krystaly solí kyseliny močové (urátů) se hromadí v dkloubech a vyvolávají prudké bolesti, otoky a zarudnutí. Krystaly se mohou ukládat i v ledvinách a kůži.

Degenerativní revmatismus
Degenerace v revmatickém slova smyslu znamená deformaci kloubů, vyvolanou ztrátou nebo opotřebením chrupavky kloubů. Tato forma revmatismu postihuje především kolena, kyčle a klouby obratlů, ale také klouby na prstech. Změny nastávají nejprve na tkáni chrupavky, která je vlastně jakousi ochranou kostí. V dalším průběhu onemocnění je zasažen celý kloub. Nejčastějším typem degenerativního revmatického onemocnění je artróza kolenního kloubu (degenerace kolenního kloubu). Z tohoto druhu artrózy může vzniknout zánět kloubů a následně zánět kloubů vede k deformaci.

Svalový revmatismus Svalo revmatismus je velmi častým revmatickým onemocněním, které se může například projevit bolestmi v zádech, bolestmi v ramenou, pažích, v šíji. Iniciátorem nemoci nejsou v tomto případě klouby, ale svalstvo, šlachy a vazivo, v určitých případech také sliznice.
Zvýšený tonus nebo zánětlivé projevy vzniklé v důsledku průvanu, vlhkosti, strnulé pozice například na pracovišti nebo jednostranným tělesným zatížením, se označují jako obvyklý svalový revmatismus. Tonusem svalstva se snižuje prokrveni tkání, což vede k deficitu kyslíku. Při déle trvajících potížích se může objevit degenerace svalstva. A obráceně nedostatečné prokrvení, jehož původcem může být působení chladu nebo zúžení cév, může vyvolat zvýšený tonus svalstva. Kromě toho také šlachy mohou být v důsledku nadměrného napětí, například při psaní na stroji, postiženy bolestí. Kdo citlivě reaguje na vlhké ovzduší a jednostranné zatížení, měl by se ho vyvarovat.
V některých případech vedou tzv. pravé revmatické faktory, jako například ložisková infekce, ke svalovému revmatismu. V akutní fázi onemocnění se tento stav projeví ve formě zánětu v postižené oblasti.

Reklama

Zdroj: Karina a Roland Possin: Základní kniha zdravé výživy, nakladatelství Fontána

 

Reklama

Komentáře

Martina H. (Pá, 19. 8. 2005 - 21:08)
K výčtům nemocí bych přidala i FIBROMYALGIE, kterými trpí také velká řada lidí, hl. těch s chronic. únavovým syndromem. Mnohdy jsou tyto bolesti mylně považovány za boreliózu, revma, ale stejně těmto onemocněním je to velmi příbuzné.

Jsem 10 let FM postižená, zažila jsem peklo na zemi neskutečné hodiny bolestí, kdy jsem doktory samozřejmě vůbec nezajímala. Nejednou mně bleskla hlavou myšlenka odejít z tohoto světa, přesto jsem si hledala pomoc stále dál. Po šesti letech nemoci už ne u doktorů, ale výhradně v alternativní medicíně. Naučila jsem se diagnostice, léčbě. Na www.alter-med. jsem do rubriky Alternativní léčba dala článek o přírodním hormonu, který mně v poslední době také hodně pomáhá. Když shrnu svoji nemoc, tak nepociťuji zhoršování ba naopak krůček po krůčku zlepšování zdrav. stavu. O tom, že se někdy zcela vyléčím dost pochybuji, ale mé přání je jednou pracovat alespoň na poloviční úvazek, když mně naše zdravotnictví dalo a to stěží částečný inv. důchod - a je na tom podobně i plno jiných lidí. Také jsem onemocněla mladá, synovi byly 3 roky a mně 23. Můžu však říct, že když už nic tak on a můj manžel byli a jsou mým motorem jít dál. Ale i mimo ně jsem šťastná a baví mě žít, vždyť je i tolik krásy na světě! Závěrem - v manželovi mám plnou podporu, za což jsem mu velice vděčná, syn se učí zase pokoře a pomoci - vím, že upřednostňuje jiné hodnoty než jeho kamarádi a spolužáci, kteří neznají útrapy z nemoci.
M.
hvězda (Po, 22. 8. 2005 - 08:08)
Před lety jsem na horách potkala paní, která šlape vysokohorské tůry. Svěřila se mi, že před pár lety byla před operací kyčle, ale díky fytoterapií a záparům z přesličky teď provozuje zmíněné výšlapy.
Další moje známá díky podobnému onemocnění měla skoro jistý invalidní důchod. Díky masážím v Praze "Na Slupy", čajíkům, úpravě stravy, obalům z kopřiv, kostivalu a pod. a asi i zásahu léčitelky(ale i lékařů) dnes téměř neví, co je nemoc i nachlazení.Jen ještě podotýkám, že obě zmíněné měly a mají výraznou podporu rodiny.
Eva (Pá, 19. 8. 2005 - 09:08)
Dobrý den!
Váš článek o revmatismu mně velice zaujal, protože s touto nemocí sama bojuji už bezmála 20 let.Onemocněla jsem v 19.letech a v té době jsem měla dvě malinké děti.Prognozy, jaké mi lékaři dávali byly tak děsivé, že jsem začala velice usilovně bojovat sama.Ano, je to o bolesti, někdy o velké bolesti.Všechny změny počasí,mlhavá a sychravá rána....všechno problémy zhoršuje.Nejdůležitější při úspěšné léčbě je psychika, věřit ve zlepšení a nevzdávat se, i když to nestojí za nic.K tomu samozdřejmě správná životospráva, osvědčilo se mi popíjení bylinných čajů.Je nutné je samozdřejmě střídat.Stravu doplňuji potr.přírodními doplňky firmy Fin club.Vřele doporučuji.Na určitou bolest si člověk časem zvykne a už ji ani nevnímá.Důležité je, aby se stav nezhoršoval.Takže silný imunitní systém, vyvarovat se zbytečným stresům a radovat se ze života!Věřte, že vím,o čem mluvím, či píšu.Takže,všichni podobně nemocní nevzdávejte se a bojujte!!!
S pozdravem Eva H.
emilka (Po, 5. 3. 2007 - 20:03)
není to spam ani reklama, ale pomoc pro tvůj problém
http://www.chlamydie.info/

mohou to být i tyto potíže, a protože lékaři neradi připouští léčbu chlamydií, i když se potvrdí jejich výskyt, trpí mnoho lidí zbytečně, protože léčba existuje....
pročti si to a posuď, které různé nemoci se za tímto problémem skrývají

žádej testy a vyšetření
Linda.now (Út, 10. 1. 2012 - 14:01)
Revma je opravdu velký problém, ale někomu mohou pomoci i některé zdravotní pomůcky, jako například návleky na kotníky či kolena. Mají je třeba tady:
http://www.novy-textil.cz/Navlek-na-koleno-Merino
Marie (Po, 10. 12. 2012 - 08:12)
Hezký den, Váš člunek mě zaujal, protože sama trpím na revma, které někdy fakt stojí za to.. Někdy už nevím, co mám dělat, jak to bolí. Kamarádka mi doporučila vyzkoušet Priessnitz, zatím ho beru krátce, ale i tak už cítím úlevu, tak snad mě to přestane bolet úplně.
Linda (Po, 9. 11. 2015 - 13:11)
Máte někdo zkušenost s pravidelným ranním pitím želatiny po dobu 14 dní? Má to hodně kloubům pomoci.
Vladimír Baumruk (Čt, 15. 10. 2020 - 16:10)
Mezi druhy revmatických onemocnění Vám chybí reaktivní artritida způsobená zpravidla autoimunitní reakcí organizmu vůči nezvládnutému chronickému infekčnímu patogenu, typicky Borelióza, Chlamydióza apod.
Reklama